Kredi Başvurularında Aylık Taksit Belirleme

64
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi başvurusu yapmadan önce ödeme planı yapmanın önemini herkes kavramalıdır. Çünkü Türkiye’de borçlanma oranının artmasının temel prensibi budur. Öncelikli olarak kredi başvurularında aylık ödemenin doğrudan gelirinizle alakalı olduğunu unutmamalısınız. Fakat yapılan ufak bir hata sebebiyle herkesin ödemeleri gecikmeli oluyor.

Burada ödeme planı nasıl yapılır ve kredi aylık ödemeleri neye göre belirlenir sorularını örnekle açıklamak istiyoruz. İlk etapta bireysel olarak kullanacağınız kredinin size geri dönüşünü bilmeniz gerekir. Aldığınız tutar 5.000 TL olabilir. Veya 20.000 TL ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Buna vade ile doğru orantılı olarak tahakkuk edecek bir faiz tutarı olacaktır. Yine kredi masrafları ve gerek duyulduğu takdirde komisyon masrafları ilave edilecektir.

20.000 TL çekilen bir kredinin ödemesi 20.000 TL üzerinden hesaplanamaz. Aynı mantığı geliriniz için kurmak ise mümkündür. Kazandığınız 2.000 TL aylık maaşı ödeme planı için belirli bir yüzdeyle alamazsınız.

Bir kişinin yaşamına baktığımız zaman 2.000 TL maaşın ideal olduğunu düşünebiliriz. Hemen temel giderlerini hesaba katalım. Burada 700 TL kira, 300 TL fatura, 400 TL mutfak alışverişi ile barınma, yeme içme ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamış olduk.

Toplamda 1.400 TL’lik bir meblağ doğrudan bunlara gittiği için elimize 600 TL’lik bir kısım kaldı. Bankaların kredi ödeme politikaları %70’e kadar esneyebiliyor. Yani size maaşınızın %70’ini kapsayacak bir kredi tutarı bile verilebilir. Bunun için Findeks kredi notu, çalışma durumunuz ve ödeme alışkanlıklarınız önemli kıstaslardır.

Ancak elinize her ay kalan 600 TL’yi bile kredi ödemesi için ayıramazsınız. Çünkü ekstra giderler, fazla gelen faturalar, özel günler, eğlence, ulaşım ve benzeri harcamalar darboğaz yaşatabilir. Bunun için kalan 600 TL’lik kısmın maksimum %30 ile %40’ını ayırmak durumundasınız. Haliyle ortalama 180-240 TL arasında bir meblağ ile kredinizi rahat ödemeyi başarabilirsiniz.

Bu oranın üzerine çıktığınız her ödeme planı sizi kötü etkileyebilir. Yine meblağ olarak gelirinize göre hareket edebilirsiniz. Yani iki kişinin çalışarak 2.000 TL maaş ile 4.000 TL soktuğu bir ev bütçesinde oran artacaktır. Çünkü giderler ikiye bölünmüş ve kalan net geliriniz artmış olacaktır.

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Ödeme Planının Önemi

Eğer kredi başvurusu yapmadan önce ödeme planı yapabilirseniz sizin için çok önemli bir adım atılmış olur. Gerçekten ödemelerinizi zorlanmadan yapmanız için büyük bir fırsat doğacaktır. Net geliriniz üzerinden %30-40 oranında kredi ödemesi bütçenizi sarsmayabilir.

Burada yapılan en kritik hata ise temel giderler çıkarılmadan yapılan %40 hesabıdır. Yani 2.000 TL maaş alan birisinin %40’ı olarak gördüğü 800 TL’yi krediye ödediğiniz varsayabiliriz. Bu durumda faturaları veya kirası ödenmeyecektir. Kredi çekerken aylık ödeme planı bu minvalde yapılmalıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir