Kredi Alınabilecek Ev Türleri Nelerdir

138
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Hangi Evlere Kredi Verilir?

Konut kredisi ile ev sahibi olabilmeniz için tüm şartları taşıyor olabilirsiniz. Kredi için uygun gelir ve gider dengesi oluşmuşsa ve hiçbir şekilde geçmişe dönüş finansal bir sorun yaşamadıysanız kredi onaylanacaktır. Fakat durumun diğer yönünü hesaba katmadan geçmemelisiniz. Alacağınız ev krediye uygun mu?

Satış ilanlarında sürekli olarak gözünüze çarptığını düşündüğümüz bir ibare yer alır. Krediye Uygun veya Mortgage benzeri detaylar daha da büyük ifadelerle yazılır. İşte bu durum bazı izinlerin alınmış ve banka tarafından onaylanmış olduğu anlamına gelmektedir.

Bir apartman dairesi satın almak için kredi başvurusu yaptığınızda yalnızca evin değil apartmanın yapıldığı arsanın bile borç durumu sorgulanmaktadır. Yine projeye uygunluk, oturma izni ve benzeri detaylara göz atılmaktadır. Konut kredisi her eve çıkar mı sorusunun en kilit noktalarından birisi ise evin yaşı oluyor.

40 senelik apartman dairesine kredi çıkar mı gibi soru kalıplarına sık sık rastlıyoruz. Tamamına cevap vermek için önceliği evin yaşına ve tamamlanmamış olmasına ilişkin bilgilere vereceğiz.

  • 30 Senelik 40 Senelik Yaşlı Bir Eve Konut Kredisi Çıkar Mı?

Bu durum evin niteliği, konumu ve güncel durumu ile ilgilidir. 40 senelik olmasına rağmen merkezi bir noktada yer alan bakımlı daireler bulunmaktadır. Köhne, bakımsızlıktan bitik durumda olan dairelerin satışının zor olması bankaları uzaklaştırabilir. Yinede bankalar evin yaşına çok önem vermemektedir.

  • Bitmemiş Yeni Daireye Konut Kredisi Çıkar Mı?

Henüz temeli atılmış ve yapım aşamasında olan bir evi almak istiyorsunuz. Temelden satın alarak daha indirimli bir fiyat elde edeceksiniz. Ancak bankanın kredi verip vermeyeceğini merak ediyorsunuz. Bankaların kendisini garanti altına alabilmesi için evin %80’inin tamamlanmış olması gerekiyor. Sonrasında dilediğiniz gibi kredi kullanımı mümkün oluyor.

Hangi evlere kredi çıkıyor sorusu ise belirli kriterlere göre düşünülmelidir. Aşağıda yer alan maddelerin tamamının yerine getiriliyor olması şart. Aksi halde bankanın evi ipotek alarak size krediyi temin etmesi mümkün değil.

  • Evin Tapusu

Evin değerinin ölçülebilmesi için ekspertiz alabilmek için tapu fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. Aksi halde tapusuz bir ev için kredi başvurusu yapılamaz.

  • Kat İrtifakı

Tapusu olan mülklerde bile sorunları minimal seviyede tutmayı amaçlarlar. Böylelikle binanın yapıldığı arsanın herhangi bir hak, haciz, yol hakkı gibi durumlarla ilişkili olup olmadığını beyan etmesi gerekir. Bunun için kat irtifakı en önemli detaylardandır.

  • Kat Mülkiyeti

Housing Market Series

Kat mülkiyeti olmayan eve kredi çıkar mı? Bazı bankalar bunu göz ardı edebiliyor. Keza başvuru esnasında yapı kullanım izni ve inşaat ruhsatı ile beraber kredi işlemlerine devam ediyor. Ancak ilk etapta kat mülkiyeti kişisel anlamda önem taşıdığı için isteniyor.

  • İskan

Evler yapıldıktan sonra tüm ihtiyaçları ve izinleri için belediyeye başvurulması gerekiyor. Bu sayede iskan alınarak projesinin onaylandığının tasdik edilmesi şart koşuluyor.

  • Deprem Sigortası

Deprem sigortası bildiğiniz üzere DASK olarak geçiyor ve zorunlu deprem sigortası kapsamında değerlendiriliyor. Kredi kullanımı için evin DASK yani zorunlu deprem sigortasının yapılmış ve poliçenin bankaya ibraz edilmiş olması zorunlu faktörlerden birisidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir