Kredi Alabilmek Artık Daha Kolay Olacak

71
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bankaların Kredi Vermesi Kolaylaşıyor

Bankalar kredi vermek için belirli kriterleri KKB bünyesinde yer alan veri merkezinden çeker. Burada hemen hemen herkesin ödeme alışkanlıkları ile şekillenmiş finansal geçmişleri bulunuyor. Totalde 5 yıl süreyle herkesin kayıtları tutulmaktadır. Geçmiş dönemde çekilmiş krediler, ödeme sorunları, kredi kartı ekstrelerinin ödemeleri, asgari ödemeler, borç ödeme alışkanlıkları gibi birçok detay risk raporu adı altında sunulmaktadır.

Tabi ki tüm bu finansal hareketlerin bize kredi notu olarak geri döndüğünü bilmek gerekir. Mevcut kredi notu değerlendirilirken en riskli ile başlayan, az riskli ve orta riskli kısımlarında da kredi alımını zorlaştıran kıstaslar mevcuttur.

Aslında bu durum bankaların çalışma prensiplerine göre değişkenlik gösteriyor. Bazı bankalar için 1.200 kredi puanı ile kredi kullanımı mümkün oluyor. Buna karşılık bazı bankaların 1.400 kredi puanı işçin kredi onayı vermediğini görüyoruz.

Daha net bir çözüm sunabilmek adına BDDK düğmeye bastı ve bankalar için bazı temel değişikliklere imza attı. Bu değişikliklerin %50 oranında olan konut kredisi risk ağırlığını %35’e çekmek suretiyle yapacaklarını belirtiyor. Genel bir güncelleme ile tüm banka fonksiyonları daha kolay kullanılabilecek. Konut kredisi Mortgage sistemi ile başlayacak ve finansal işlemler için derin bir nefes aldıracaktır. Banka sermaye yeterlilik oranının düşürülmesi sebebiyle kredi maliyetleri başlı başına düşmüş olacak.

Peki bu aşamada son tüketicinin yararı neler olacak? Aslında tüketici olan bizler için en önemli avantaj kredi kullanım kolaylığı olacak. Belki de eskiden kredi notu 1.200 olana kredi vermeyen bankalar bunda bir beis görmeyecek. Yine daha düşük kredi notlarının orta riskli sayılmasının önüne geçilebilecek.

Tüm bunları zaman gösterecek olsa da tüketici kredileri ve kredi kartları için yapılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldığı öğreniliyor. Ayrıca bu düzenlemenin konut kredisi gibi çok yüksek vade oranlarını bile kapsaması büyük bir sevinç yaratıyor. Risk faktörünün azalması sayesinde çok daha cüzi masraflar ve maliyetlere kredi tutumu değişebilecek. Ciddi bir biçimde Türkiye’de kredi alabilmek ya da onaylanmayan kredi kartı başvurusunun onaylanması gibi mutluluk verici durumların yaşanması mümkün hale gelecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir