KOSGEB Hibesi Almak İşte Bu Kadar Kolay

96
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

KOSGEB, pek çok sektörde yeni iş kurmak için destek veren bir kuruluş olarak bilinmektedir. Eğer yeni bir iş kurmak istiyorsanız KOSGEB başvuru formu doldurma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirdikten sonra KOSGEB desteği alabilirsiniz.

KOSGEB tarafından verilen destek yıldan yıla değişmektedir. 2018 yılında bu fiyatlar hibe olarak 50 bin TL, kredi olarak ise 100 bin TL olarak bilinmektedir. Elbette bu destekten herkes yararlanamadığı için başvuru şartlarını sağlamanız oldukça önemlidir. KOSGEB hibe şartları ise şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak

Bu şartları sağladığınız taktirde başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Başvurular internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Başvuru işlemi sırasında alacağınız kullanıcı adı ve şifre çok önemlidir ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Ayrıca bu bilgileri unutmanız durumunda sisteme giriş yapamayabilirsiniz.

Başvuru için dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan biri, hibe ya da kredi için mutlaka iş yerini açmış olmanız gerekmektedir. Yani yeni bir yer açmak için destek verilmemekte, açılan iş yerlerinin büyümesi ve ekonomiye katkı sağlaması için yardım edilmektedir.

Siteye girip üyelik işlemlerinizi yaptıktan sonra KOSGEB eğitim başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Çünkü Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almadan KOSGEB desteğinden yararlanma şansınız bulunmamaktadır. Bu eğitimi alan herkese, katılım sertifikası verilir ve bu sertifika sayesinde başvuru işlemlerinize devam edebilirsiniz. Sertifikanızı kontrol etmek için internet sitesinden KOSGEB sertifika sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Eğitimi ve sertifikayı aldınız. Ardından beyannameyi doldurup KOSGEB’e göndermeniz gerekir. Bunun için farklı şehirlerde birimler yer almaktadır. Mesela İzmir’de yaşıyorsanız KOSGEB İzmir’e gidebilirsiniz. Eğer belgeleriniz onay alırsa, yine internet sitesi üzerinden Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ile birlikte iş planını hazırlamanız beklenir. Bunları da tamamlayıp gönderdikten sonra ilk ön değerlendirmenizi almış olursunuz. Gelecek olan onaya göre diğer işlemlere devam edebilirsiniz.

Yine İzmir için örnek verecek olursak, KOSGEB iletişim İzmir ile bağlantı kurarak değerlendirme sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Elbette bu durumu internetten de kolaylıkla takip edebilirsiniz. Onay aldığınızı farz edersek geriye oldukça az işlem kalır. Yapılacak kurul toplantısı hakkınızdaki son kararı verir ve onay gelirse destek süreci başlar. Ardından hazırlayacağınız ödeme talep formu ile KOSGEB’e başvurmanız gerekir. Buradan da onay alırsanız destek ödemenizi almaya başlayabilirsiniz.

Lisans mezunlarına KOSGEB desteği sağlanması ile birlikte pek çok yeni mezun çok kolay iş fırsatları elde edebilmektedir. Yeni KOSGEB desteklerinden de yararlanabilen lisans mezunlarına böylece pek çok iş imkanı sağlanır. Bunun sebebi ise KOSGEB’in pek çok proje ve iş sektörünü destekliyor olmasıdır. Mesela cafe açabileceğiniz gibi lisans bitirme projelerinizi de KOSGEB ile birlikte hayata geçirebilirsiniz.

Eğer KOSGEB’in sağladığı imkanlar ve destekler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz KOSGEB destek hattına da bağlanabilirsiniz. Böylece her yıl değişen ve gelişen sektörleri daha güncel bir şekilde öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Hangi Sektörleri Destekliyor?

KOSGEB’in desteklediği sektörlerin oldukça geniş bir ağa sahip olduğundan söz ettik. KOSGEB desteklenen sektörler 2018 yılında da artmıştır. Örnek verecek olursak; madencilik, imalat, büfe, kafe, inşaat, elektrik, doğal gaz, su, mesleki ve bilimsel faaliyetler, bilgi ve iletişim, ulaştırma ve depolama, kültür, sanat, eğlence, spor ve dinlence gibi pek çok sektörden bahsedebiliriz. Gördüğünüz gibi sektörler oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Sektörlere ek olarak kişisel projeler de KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Eğer bahsettiğimiz başvuru şartlarını sağlıyorsanız ve istenen belgeleri düzgün bir şekilde hazırlarsanız siz de kolaylıkla KOSGEB hibe ve kredilerinden faydalanabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi almak için Resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz : https://www.kosgeb.gov.tr/

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir