KOSGEB Destekli Kredi Veren Bankalar

204
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

KOSGEB bazı bankalarla krediler için anlaşma yapmıştır. Bu bankaların dışında KOSGEB kredisi veren banka bulunmamaktadır. Yazıda KOSGEB destekli kredi veren bankalar ile ilgili olarak detaylı bilgi bulabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2018

KOSGEB kredileri orta ve küçük ölçekli işletmelere destek amacıyla sunulmaktadır. KOSGEB destekli olarak verilen kredilerde ilgili kredinin faizi KOSGEB kurumunca ödendiğinden işletme sahipleri faizsiz olarak kredi çekme imkanına sahip olmaktadırlar. KOSGEB kredi 2018 için anlaşma yapılan bankalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • Akbank
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası
 • Halk Bankası

KOSGEB faiz desteği 2018 için işletmeler KOSGEB’den kredi çekebileceklerine dair bir kod alacaklardır. Hem bu kod hem de başvuru yapılacak banka tarafından istenecek olan belgeler ile beraber başvuru gerçekleştirilebilir. KOSGEB kredisi ne zaman verilecek? KOSGEB kredilerinin yılsonuna kadar başvurusu onaylanan kişilerin hesabına aktarılması bekleniyor. Faizsiz kredi 2018 için KOSGEB işletmeleri önemli bir maliyetten kurtarmış oluyor.

KOSGEB Kredileri Şartları

KOSGEB kredilerinden yararlanmak için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar mevcuttur. KOSGEB başvuruları yaparken bunlara dikkat edilmesi önemlidir. KOSGEB başvuru şartları şunlardır:

 • Öncelikle kurumun web sitesine online kayıtlar yaptırılmalıdır
 • KOBİ’ler KOBi ile ilgili beyanname formunu doldurmalıdırlar
 • KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılmalıdır
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır
 • 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir
 • Yeni işletmeler için daha öncesinde KOSGEB kredisi almamış olma şartı bulunur

KOSGEB kayıt işlemleri birkaç dakika içinde ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. KOSGEB giriş yaptıktan sonra vergi numarası ve bazı bilgileri girmek gerekir. Bu aşamadan sonra veri tabanına kayıt yaptırılabilmektedir. KOSGEB kursları girişimcilik üzerine verilen destekler ve krediler için çok önemlidir; ön koşullardan biridir. Belli dönemlerde ve belli şehirlerde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri açılmaktadır. KOSGEB destekleri için esnafa ve KOBİ’lere farklı uygulamalar yapılabilmektedir. KOSGEB desteklerinde krediler gibi geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

KOSGEB Banka Kredisi

KOSGEB kredi 2018 için kurum tarafından KOBİ’leri ve esnafı destekleyecek faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. KOSGEB kredi faiz desteği 2018 ile kurumca belirlenecek miktarlarda krediyi anlaşmalı bankalardan çekmek mümkün olacaktır. Kredilerin faizleri KOSGEB tarafından karşılanacaktır. KOSGEB kredi şartları ( Bir önceki bölümde belirtilenler) için uygun olan ve KOSGEB’den kredi için mesaj alan her KOBİ veya esnaf belirtilen bankalara başvuru yapabilirler. KOSGEB kredi başvurusu öncelikle KOSGEB müdürlüklerine yapılmaktadır. Onay halinde bankalara başvuru için müracaat edilir. Bankaların krediyi kesin olarak verme zorunluluğu bulunmamaktadır ya da kredi için belirlenen rakamı değiştirme hakkına sahiptirler. Bu konuda inisiyatif hakları mevcuttur. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayanlar başvuru yapamazlar.

Finansbank KOSGEB Destekli Kredi

Finansbank KOSGEB destekli kredi için kurumun anlaşma yaptığı 9 banka arasında yer almaktadır. Çoğunlukla Finansbank faizsiz KOSGEB kredisi 50.000 TL olsa da KOSGEB özellikle KOBİ’ler için 300.000 TL’ye varan bir kredi desteği sağlamaktadır. Finansbank devlet destekli KOBİ kredisi koşulları arasında en az 36-48 ay vade ve ilk 1 yıl geri ödeme yapmama gibi kolaylıklar da bulunmaktadır. KOBİ’ler QNB Finansbank’a bu krediden yararlanmak için başvuru yapmayı planlıyorlarsa KOBİ beyannamesi doldurmalıdır. Daha önceden beyanname doldurmuş olanlar da güncelleme işlemlerine önem vermelidirler.

KOBİ kredileri işletme kredisi, makine teçhizat kredisi ya da yatırım kredisi gibi kategorilerde olabilmektedir. Finansbank KOSGEB kredi için taksit aralıkları 3 ay şeklinde ayarlanabilmektedir. Şirketler başvuru yaptıkları zamanda vergi levhasına sahip olmalıdırlar. Bu kredilerin verilmesinde KOBİ’lerin /esnafın rekabet gücü ve üretim kalitesinin arttırılması; ülkede istihdama katkıda bulunmak öncelikli hedefler arasındadır.

KOSGEB Sıfır Faizli Esnaf Kredisi 2018

KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisi 2018 yılında 50.000TL olarak belirlenmiştir. KOSGEB destekli kredilerden ne oranda yararlanılabileceği esnaf işletmelerinin yıllık satışlarına vb. kriterlere göre belirlenecektir. KOSGEB faizsiz esnaf kredisi 2018 yılında da 20.000 TL ile 50.000 TL arasında sunulacaktır. İşletmelerin kredi alabilmesi için güvenlik ile ilgili koşullara da uygun olması gerekmektedir. Yani herhangi bir terör örgütüyle veya buna benzer durumlarla bağlantısının bulunmaması şarttır. KOSGEB destekli sıfır faizli esnaf kredisi koşulları arasında kredi kullanacak olan esnafın kredi notu ve ödeme geçmişi de bulunur. Bankalar, bir esnaf işletmesine kredi çıkartsa bile bankanın o işletmenin kredi notuna bakarak kredi kullandırtmama ya da farklı bir miktarda kullandırtma hakkı saklıdır. SGK, vergi ve BAĞ-KUR gibi borçların da kapatılması ya da yapılandırılması gerekir. KOSGEB esnaf kredisi en az 3 yıl vade ile verilir ve ilk yıl ödeme yapılmamaktadır. Kredi faizini KOSGEB karşılar.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi için Gerekli Evraklar

KOSGEB sıfır faizli kredi 2018 için bankaların ve KOSGEB’in talep ettikleri koşullar haricinde aynı zamanda bazı evrakların de teslim edilme şartı bulunmaktadır. KOSGEB faizsiz kredi 2018 için bankalar tarafından istenen evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • İşletmelere KOSGEB tarafından gönderilen kredi onay kodu
 • Kimlik fotokopisi
 • Ticaret sicili belgesi
 • Odaya kayıt belgesi
 • İşletmenin vergi levhası
 • İmza beyannamesi
 • Bazı özel belgeler ve izinler

KOSGEB kredisi veren bankalar işletmelerden genel itibariyle bu evrakları talep etmektedirler. Anlaşmalı bankalar arasında istediğinizi seçebilirsiniz ancak daha sıklıkla çalıştığınız bir banka olması kredinizin onaylanması açısından avantaj sağlayabilir. KOSGEB faizsiz kredi başvur işlemleri için her bankanın farklı evrak isteme hakkı da bulunmaktadır. Başvuru yapılacak olan bankanın iyi araştırılması ve işletme kötü bir sicile sahipse öncelikle bu durumun ortadan kaldırılması kredi onayı açısından daha iyi bir sonuç verebilir.

KOSGEB Faiz Desteği 2018

KOSGEB geçen sene çok sayıda KOBİ’ye faizsiz kredi imkanı tanımıştır. KOSGEB yeni kredi verecek mi? ile ilgili olarak da çok sayıda soru gelmiştir. 2018 yılı için de 300.000 TL üst limitli ve maksimum 48 ay olmak üzere KOSGEB faiz desteği 2018 verilecektir. KOSGEB faizsiz kredi başvuruları 2018 için süre dolmuştur. Bu sene krediden yararlanabilecek olan esnaf işletmelerinin listeleri açıklanmıştır. Önceki yıllarda krediden yararlananlar ya da sicili kötü olanlar bankalardan kredi için onay alamamıştır. KOSGEB sıfır faizli kredi ile ilk sene ödeme yapmadan işletmelerin ekonomik olarak rahatlamaları da amaçlanmaktadır.

Esnafa En Kolay Kredi Veren Bankalar

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar önceki bölümlerde madde haline sıralanmıştı ancak bunlar arasında daha hızlı ve kolay biçimde kredi çıkartan bankalar bulunmaktadır. Esnaf kredisi faizsiz için başvuru yapan işletmeler başvurularının onaylanması ve uygun koşullar hakkında daha avantajlı bir duruma gelmişlerdir.

Esnafa faizsiz kredi 2018 adına diğerlerine kıyasla daha çabuk kredi çıkartan bankalar QNB Finansbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tır. İki bankanın da birden fazla türde esnaf kredisi ürünleri bulunmaktadır. Vakıfbank’ta KOBİ dost esnaf kredileri ya da esnafa halden anlayan kredi gibi krediler yer almaktadır. Ziraat Bankası ise nakdi, taksitli ve aynı gün esnaf kredileri gibi avantajlı fırsatlar sunmaktadırlar.

KOSGEB destekli sıfır faizli krediler dışında da bankaların genel olarak esnaflar için sağladıkları düşük faizli kredi imkanları bulunmaktadır. KOSGEB destekli faizsiz krediler ile ilgili son gelişmeleri www.kosgeb.gov.tr adresinden takip etmek mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir