KOSGEB Bilgisayar Desteği

153
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

KOSGEB’den PC desteği, teknoloji tabanlı girişimcilik için çalışmaları kapsamaktadır. KOSGEB destekli krediler ve hibe projeleri ile her geçen gün iş sahibi olmak isteyenlere veya işletmelerini daha da geliştirmek isteyenlere destek programları sunmaya devam etmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişiler öncelikle girişimcilik belgelerini tamamlamalıdırlar. İncelenen ve alınan kararlara göre kabul edilmeleri halinde bu destekleri almaya hak kazanacaklardır.

KOSGEB tarafından esnafa bilgisayar, yazılım, teknik donanım, malzeme, teçhizat destekleri devam etmektedir. Girişimci destek programından yararlanmak için NACE kodları gerekmektedir. Girişimci destek programlarından bilgisayar yazılımı ve teknik servis hizmeti açan işyerleri faydalanabilecektir.

Ve aynı zamanda yazılım programları geliştiren ve bu alanda hizmet veren vatandaşlar tekno girişim paketlerinden faydalanabileceklerdir. Türk ekonomisini ve sanayisini teknoloji alanında da geliştirilmesi için bu destekler aynı TUBİTAK kapsamında verilen tekno desteklere benzemektedir. Katma değerli üretim ve teknoloji tabanlı girişimciliğe nitelikli destek kapsamında bir hedef belirlenmiştir. KOSGEB yazılım desteği 2017 yılında yaklaşık olarak 3 bin 12 projeye destek sağlanmıştır. KOSGEB gelişim destek programında 8 alt kategoride proje konuları yer almaktadır.

Bu alanlarda en fazla talep edilen bilgisayar program yazılımı ve yapay zeka tabanlı çalışmalar olmaktadır.

KOSGEB Tekno yatırım Destekleri

KOSGEB destekleri 2018 yılında da esnafa bilgisayar desteği fırsatı bulunmaktadır. KOSGEB’in hizmete sunduğu ve programlarını geliştirdiği gerekli olan personel, makine ve teçhizat alımları, hizmet yazılımı gibi giderler için yeni destek programları bildirmektedir. Özellikle teşvik mekanizmaları teknolojiyi üreten KOBİ’ler üzerinde yoğunlaşmış ve bu hizmet sektöründe gelişmelere katkı sağlamak amaçlı destekler sunulmuştur. Aynı zamanda AR-GE çalışmalarında yenilik faaliyetlerinde KOBİ’lerin üretimini destekleyici teşvikler her zaman arttırılmaktadır.

Yeni işletmelerin desteklenmesi ve yeni işletmeler için teşvik kapsamında 50 bin hibe desteği bulunmaktadır. Aynı şekilde yeni işletmelere 100 bine kadar faizsiz kredi imkanı da KOSGEB desteklerinden biridir. İşletmelerin ilk kuruluşunda harcadıkları miktar 2 bin TL olarak belirlenirken ofis donanım veya bilgisayar yazılımı alabilmek için limit 18 bin lira olarak bildirilmiştir. Bu destek programına katılmaya hak kazanan esnaflar 18 bin TL bilgisayar desteğine de sahip olacaklardır. Açık olan, işletmeye devam eden işyerlerinin bu haktan yararlanması için alınan malzemelerin bildirilmesi zorunluluğu yoktur.

Yeni açılan işyerleri ve işletmeler ofis malzemeleri, bilgisayar, fotokopi makinesi, monitör, yazıcı gibi demirbaş sayılabilecek sarf malzemelerin alımını proje kapsamında bildirmeleri gerekmektedir.

Bilgisayar teknik servis açmak isteyen vatandaşlar NACE kodları arasında yer alabildikleri taktirde KOSGEB gelişim destek programına dahil olabilmektedirler. NACE kodlarına göre bilgisayar teknik servis kodları ticaret kategorisinde 46.51 no olarak belirlenmiştir. Bu koda göre, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti olarak bildirilmektedir.  Yazılım donanımları ve bilgisayar yazılımı destekleri için NACE kodu ise ticaret kategorisinde 47.41 olarak belirlenmektedir ve belirli bir mala tahsil edilmiş mağazalarda bilgisayarların yazılım programlarının perakende ticareti olarak geçmektedir.

Bilgi ve iletişim bölümündeki ‘’J’’ kodu kategorisinde bilgisayar tamircilerinin veya bilgisayar yazılım programı yapanların KOSGEB girişimcilik desteklerinden yararlanabilmeleri için bazı işleri yapmaları projeleri dahilinde olmalıdır.  Bu işler şu şekilde belirlenmiştir:

  • Programcılık ve yayıncılık
  • Telekomünikasyon
  • Bilgisayar programlama
  • Bilgisayar danışmanlık
  • Yazılım programı ve bilgisayar oyunları
  • Bilgisayar tesisleri yönetimi
  • Web portalları, veri işleme ve barındırma
  • Haber ajans faaliyeti

KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği

KOSGEB kendi kolu altında her geçen gün yeni bir destek programı ile hizmetler sunmaktadır. KOSGEB bilgisayar desteği ve yazılım teknik servis alanındaki destekleri teknolojinin gelişmesi ve geliştirilmesi adına önemli bir projedir. KOSGEB bilgisayar yazılım desteği KOBİ-SEL programı dahilinde internet, intranet ve kablosuz ağ şebekeleri ile birbirine bağlı nesneler ile iletişim ve iletişimde dijitalleşme adına her türlü sistemi kapsamaktadır. 300 bin kadar hibe desteğin yanı sıra 700 bin lira da faizsiz kredi desteği bulunmaktadır.

KOSGEB Yazılım Destekleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri 2018 yılında güncel bilgilere göre bilgisayar yazılımı ve teknoyatırım programı kapsamında bulunmaktadır. Bilgisayar destekli yazılım ve tasarımlarında, bu alandaki üretimlerde ve üretimin planlanmasındaki takip sürecinde, üretimin kontrolü, kurumsal açıdan kaynakların planlanması, bilgisayar onarım için destekler verilmektedir.

KOSGEB yazılım desteğinin asıl amacı, işletmelerin ekonomik olarak uluslar arası ve ulusal pazarda rekabet güçlerini arttırmak ve bu alandaki gelişmelerine katkı sağlamak aynı zamanda gelişmeleri için teşvik sağlamak olarak belirlenmektedir. Bu girişimcilerin kalitelerini yükseltmek de hedeflerden bir diğeri olarak kabul edilmektedir.

Bu program dahilinde e-ticaret kapsamı altında da destekler verilmektedir. KOSGEB web sitesi desteği bu program dahilinde bulunmaktadır. KOSGEB makine teçhizat desteği 2017 yılında yerli ve yeni makine alımlarında desteklemek amaçlı işletmelere bir program sunmuştur. Bu program dahilinde faizsiz kredi imkanları verilmektedir. 2018 yılında da u destek programları devam etmektedir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir