KOSGEB Başvuruları Bir Tık Uzağınızda

101
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeler için kurulmuştur ve o yönde hizmet vermektedir. Günümüzde pek çok kişi KOSGEB yardımıyla işletmelerini büyüterek daha iyi bir iş sahibi olabilmektedir. Eğer siz de KOSGEB’den hibe ve destek almak istiyorsanız bunun için ilk olarak KOSGEB yeni girişimci desteği başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Ardından az sonra bahsedeceğimiz adımları izleyerek kolaylıkla destek alabilirsiniz.

İlk olarak KOSGEB girişimci destek sektörlerinden bahsedelim. Doğal gaz, elektrik, eğlence, turizm, sanat, bilişim, teknoloji gibi yüzlerce konuda destek veren KOSGEB’ten destek almak için bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. KOSGEB destek şartları oldukça basittir. İlk olarak mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. İkinci şart ise kesinlikle 18 yaşından büyük olmaktır. KOSGEB desteği için üniversite okuma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak KOSGEB lisans mezunu desteği de destekler arasında yer almaktadır. Son olarak KOSGEB, yeni bir yer açmak için yardım eden bir kuruluş değildir. Küçük ve orta ölçekli yerlerin büyümesi için destek vermektedir. Bu nedenle başvuru yaparken işletmeyi açmış olmanız gerekmektedir. Zaten başvuru sırasında da KOSGEB cafe iş planı sizden istenmektedir.

Şartlardan bahsettikten sonra desteği almanız için yapmanız gerekenlerden söz edelim. Öncelikle başvuru için siteye girip kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB başvuru takipleri de internet sitesi üzerinden yapıldığı için kayıt işlemleri çok önemlidir. Kayıt işlemlerini yaparken bir kullanıcı adı ile bir şifre belirlersiniz ve bu ikisini siteye girerken, başvuruları takip ederken kullanırsınız. Yani oldukça önemlidir ve unutulmamalıdır.

Siteye girip kayıt işlemlerini yaptıktan sonra mutlaka eğitim almanız gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak bilinen bu eğitim ise size bir sertifika kazandırır. KOSGEB sertifikası geçerlilik süresi bitmeden bu sertifika ile başvuruların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eğitimin ardından beyannameyi düzgün ve doğru bir şekilde tamamlayarak KOSGEB’e iletebilirsiniz. Bu da değerlendirme sürecinizin başlaması anlamına gelir. Eğer doldurduğunuz beyanname onay alırsa iş planınızı hazırlamanız beklenir. İş planınızı online olarak hazırladıktan sonra çıktı alarak imzalı bir şekilde KOSGEB’e iletmeniz beklenmektedir.

Bu adımı da başarı ile tamamlayıp onay alırsanız kurul tarafından bilgilendirilirsiniz. Bilgilendirme almadıysanız KOSGEB iletişim bilgilerinden ulaşarak ya da internet sitesinden takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer buradan da onay aldıysanız destek süreci başlamış olur. Ardından ödeme talep formu ile birlikte başvurularınızı bitirebilirsiniz.

KOSGEB’in pek çok alanda yardım sağladığını söylemiştik. Her sektör için başvurular aşağı yukarı aynı gerçekleşmektedir. Mesela cafe açmak için KOSGEB desteği alırken de aynı adımları izlemeniz gerekecektir. Ya da KOSGEB web sitesi destekleri için yapılan başvurular da bu şekilde olmaktadır.

KOSGEB Banka Borcu Olanlara Destek Sağlar Mı?

KOSGEB hakkında en çok merak edilen durumlardan biri de banka borçlarıdır. KOSGEB hiçbir bankaya bağlı olmadığı için banka borçlarından kısmen etkilenmektedir. Yani faizsiz verilen 100 bin TL için teminat mektubu istenmektedir ve banka borcu olanlara bu mektup genellikle verilememektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız yalnızca KOSGEB’in 50 bin TL değerindeki hibesinden yararlanabilirsiniz. Yani banka borçları hibeyi hiçbir şekilde etkilememektedir.

Banka borcu olanların da başvuru yöntemleri üstte söz ettiğimiz gibi olmaktadır. Ancak istenen belgeler arasında teminat mektubu yer aldığı için süreç biraz daha uzun olabilir. Ayrıca banka borcunuz var diye kesinlikle teminat mektubu alamayacağınız anlamına gelmez. Banka borcu olduğu halde hem teminat mektubu alıp hem de KOSGEB aşamalarını geçerek aynı anda hibe ve destek alan pek çok kişi bulunmaktadır. Yani başvuru yapmadan bu konuda kesin bir bilgiye ulaşamazsınız.

Kaynak : https://www.kosgeb.gov.tr/

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir