Kore Modeli ve Güney Korede Ekonomik Kalkınma

105
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Güney Kore ekonomik kalkınma gücünü 1960’larda eğitimini Japonya’da görmüş bir general olan park-chung hee darbe sonucu hükümetin yönetimine geçmesi sonucu elde etmiştir.

Ekonomik alandaki tüm faaliyetleri kontrol altına alan bu yönetim geliştirdiği modeller, teşviklerle Güney Kore’nin dünya standartlarına yükselmesini sağlamıştır.

Yönetimde olan bu darbe hükümeti ekonomik yatırımları teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurarak yapmış ve ülke sanayi üretimini teknolojik ürünlerin üretimi alanına yoğunlaştırmıştır.

Hükümet ekonomik politikaların uygulayıcısı olarak chaebol (Hyundai, lg, samsung ) olarak isimlendirilen aile şirketlerini kullanmıştır . Bu aile şirketlerine yapılan ARGE yatırımları istenilen başarıyı elde etmelerinde büyük fayda sağlamıştır. Bunda Kore Modeli ve önemi büyüktür. Hükümet ve bu şirketler arasındaki etkileşimin eğitimle de donatılarak yıllarca sürmüş ve istenilen hedefler her yıl başarıyla sonuçlanmıştır.

Güney Kore devletinin ekonomik getirisi büyük ölçekte ihracat olmuş ve her yıl istenilen hedefler doğrultusunda artarak devam etmiştir. Bugün samsung apple gibi bir dünya markasıyla boy ölçüşen dev bir marka olarak yükselişin ve başarının simgesi olmuştur.

Kore Modeli ve Japonya

Güney Kore kalkınmasında Japonya’dan da büyük yardımlar almıştır. Japonya sanayileşmesini güney köreden çok önce tamamlamış ve elde ettiği başarıyı güney köreyle paylaşmakta sakınca görmemiştir. Güney Kore’nin modeligörüldüğü üzere disiplinli yatırımlar, yatırımların kontrolü, desteklenen aile şirketleri ile hükümetin iş birliği içerisindeki ARGE yatırımları, çalışanların eğitimine verilen ciddi destekler olduğu görülmektedir.

Ekonomik alandaki adımlar dünya piyasasındaki gelişen ve umut vadeden alanlar üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Özellikle lg, samsung ve Hyundai gibi teknolojik ürünler üreten firmalara yapılan yatırımlar, gelişmeleri için ARGE yatırımlarında kalkınmanın temel taşları görülmektedir.

Güney Kore ekonomik kalkınmasının nitelikli insan modellerinde olduğunu görmüş ve eğitime büyük önem vermiştir. Eğitime verdiği bu ciddi destek. Eğitim içerisindeki ciddi boyutlara var disiplinde Güney Kore’nin başarılı olmasındaki bir diğer etmendir. Öğrenciler öyle ciddi bir disiplin ve zorlayıcı sınavların ardından başarıya ulaşıyor ki uygulanmak istenen ekonomik modelde zorlayıcı olmadan ekonomik hayatta kendine yer buluyor.

Özetleyecek olursak Kore modelidisiplinli çalışma ve doğru alanlara yapılan yatırımlardır diyebiliriz. Bugün dünya piyasasında kısa sürede söz sahibi olan alan teknolojik gelişmeye entegre edilen sektörlerdir. Güney Korede bu sektörlere yatırım yapmıştır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir