Konut Kredisi Peşinatına Kredi Çıkar Mı?

66
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek istiyorsunuz fakat birikiminiz yok mu? O halde birçok farklı yöntemden birisini tercih ederek bu krediyi kullanabilirsiniz. Öncelikle konut kredisi için uygun bir ev bulmanız gerekir. Bu evi bulduktan sonra ise uygun faiz oranları ve vade seçeneğini belirleyerek krediye başvurmalısınız.

Ancak tam bu esnada bir engelle karşılaşmanız mümkün. Peşinat tutarının konut kredilerinin önündeki en büyük engel olduğunu söylemek zorundayız. Bankaların %20 oranında peşinat istediği, %80’lik kısmı ise konut kredisi mortgage olarak evin bedeline sunduğunu biliyoruz. Doğal olarak peşinat olmadan ev kredisi çekebilmek bir noktada imkânsız bir hal alıyor.

Konut Kredisi İçin Peşinat Bulmanın Yolları

Bu durumu çözebilmek için çeşitli yöntemler olduğunu söylemek gerekiyor. Bunların bazıları klasik olarak herkesin kullandığı metotlar. Tavsiye edilebilirlikleri ise tartışmaya açık.

  • Toplu Paranın Değerlendirilmesi

Bu genel anlamda yeni evli çiftlerin düğünlerinde takılan takılar olabiliyor. Yine emeklilik ile gelen ikramiye tutarı ev kredisi için önemli bir alternatif yatırım aracı oluyor. Peşinat tutarını işyeri devri, arsa veya gayrimenkul satışı ile elde edebiliyorsunuz.

Bu metodu hemen herkes mevcut kriterler doğrultusunda yapabilir. Fakat toplu parası olmayanlar için konut kredisinin peşinatı nasıl bulunur? İşte bunun için önerilerimiz hemen alt kısımda.

  • Tasarruf ve Biriktirme

Tasarruf etmek bildiğimizin çok ötesinde bir harcama alışkanlığıdır. Artık dışarıya çıkıp 3 TL’den 2 bardak çay içmeyi normal karşılıyoruz. Bunu haftanın her günü yaptığımızda ise 180 TL dolaylarında bir çay harcaması mümkün oluyor. Pek az bir meblağ değil?

  • Konut Kredisi Peşinatı İçin İhtiyaç Kredisi

Konut kredisi çekerek en az 100-120 aylık bir süreci kredi için ekarte edeceksiniz. Bunun haricinde ise 12 ay ile 36 ay arasında bir ihtiyaç kredisi çekerek peşinatı elde etmeyi düşünüyorsunuz. Pek mantıklı bir hareket değil. Ancak zaman kaybetmeden kiradan çıkıp kendi evinizi ödemek için yapılabilecek bir yöntemdir. Burada asıl önemli olan nokta ise ihtiyaç kredisi ile konut kredisini ödeyebilme eşiğidir. Karı koca çalışan veya eşlerin ikisinin emekli olduğu ailelerde başvurulabilir.

  • Borç Temini

Borç alarak bu peşinat tutarı karşılanabilir. Fakat borcun bir nevi krediden farkı yoktur. Haliyle bir noktadan sonra tekrardan ödemek zorunda kalacaksınız. Yine borç aldığınız meblağ üzerinden faiz ödemeniz mümkün olacak. Ayrıca günümüz koşullarında insanların birbirine borç verme alışkanlıkları tamamıyla değişmiştir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir