Konut Kredisi İle İlgili Merak Edilen Her Şey

76
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Konut kredisi çekmeyi düşünenlerin aklına birçok soru takılabiliyor. Hatta günümüzde ihtiyaç kredisi veya başka bir kredi türü ile kıyaslandığında bunun daha fazla olduğunu görme fırsatımız oluyor. Çünkü konut kredisinde alınacak evin ekspertizi yapılıyor, belirlenen tutarın belirli yüzdesine kadar kredi çekilebiliyor. Vade ise tamamıyla ev ve tutarın dışında olan finansal şartlara göre belirlenebiliyor.

Kira öder gibi ev sahibi olma hayalini sırf konut kredisi hakkında bilgi sahibi olamadığı için erteleyen çok insan var. Dolayısıyla konut kredisi mortgage hakkında bilinmeyenler ve merak edilen sorularla devam edeceğiz.

Konut Kredisi Çekebilmek İçin Peşinat Gerekir Mi?

İlk sorumuz krediyi çekebilmek için gereken peşinat tutarıyla alakalı oluyor. Çünkü insanlar konut kredisini çok yüksek vadelerle ve ciddi anlamda tutarlar çekerek kullanıyor. Dolayısıyla konut kredisinin peşinatı hakkında bilgi sahibi olmadıklarında hayallerini erteliyorlar. Birçok banka %80 oranında konut kredisi veriyor. Bazıları için bu oran %75 dolaylarında oluyor. Yani ekspertiz tarafından yapılan denetimin ardından 100.000 TL biçilen bir eve 75.000 ile 80.000 arasında kredi kullanabiliyorsunuz. Geri kalan tutarı bizzat kendiniz karşılamanız gerekiyor.

Evi Bulmadan Krediyi Mi Araştırmalıyım?

Krediyi bulduğunuzda uygun bir ev aramak mı, evi bulduğunuzda uygun krediyi aramak mı daha mantıklı? İşte tam burada kafası karışan binlerce müşteri oluyor. İhtiyaç kredisi gibi dilediğiniz zaman gerekçe göstermeden başvurabileceğiniz bir kredi olmadığını bilmelisiniz.

Konut kredisine başvuru esnasında tapuyu beyan etmek zorundasınız. Ardından ise ekspertiz hizmeti ile evin değeri biçilir ve kredi tutarı belirlenir. Haliyle önce evi bulmalı, sonra krediye başvurmalısınız. Ancak faizleri takip edip en uygun kredi teklifini aramak işinize yarayacaktır.

Konut Kredisinde Ödeme Planı

Konut kredisi kullanmadan önce iyi bir ödeme planı yapmalısınız. Bu noktada kirada oturanların ev sahibi olması büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Çoğu zaman ortaya çıkan grafik olumlu sonuçlar doğuruyor. 700 TL kira ödeyen bir çiftin kredi ödemesi 1.100 TL olduğunda avantaj gözlemlenebiliyor.

Ancak artan yol masrafları, tadilat masrafı ve yeni ev alınırken yapılan masraflar göz önüne alınarak temel bir ödeme planı hazırlanmalı. Kredi ödemesi haricinde olan temel harcamaları göz önünde bulundurduktan sonra konut kredisi ödemesi için net gelirin %40’ını gözden çıkarabilirsiniz. Bazı öneriler ise konut kredisi için %50 oranında aylık ödeme planı yapabileceğinizi belirtiyor.

Konut Kredisi Ödemek İle Kira Ödemek Arasındaki Kâr Zarar Bilançosu

Konut kredisi çekmek yerine kirada oturmak daha kârlı diye savunan çok fazla insana rastlayabilirsiniz. Enflasyon oranı, paranın değeri, gelir gider dengesi ve yılların getirdiği amortisman ile beraber haklılık payının olduğu bir gerçek. Fakat ev sahibi olmak ve kira ödemek zorunda kalmamak gerçekten önemli bir adım. Dolayısıyla konut kredisi ödemek her zaman için daha mantıklı görünecektir.

Konut Kredisi Ne Kadar Zamanda Ödenir?

Konut kredisi en uzun vadeli kredi seçeneğidir. 36-48 ay gibi vadeler oldukça düşük gözükür. Aksine 10 yıl veya 20 yıl gibi vade seçeneklerine rahatlıkla erişebilirsiniz. Birçok kişi için 120 ay yani 10 yıllık vade en uygun seçenektir. Fakat ödeme planını yaparken dikkat edilmesi gerekir.

Dilediğiniz evi almak doğru bir borçlanma olacaktır. Fakat aldıktan birkaç ay sonra pişman olacağınız bir evi satın almamalısınız. Buna ek olarak ne kadar birikim yaparsanız o kadar kârlı olacaktır. Yani bir bakıma peşinatınızı biriktirmenin ötesine geçmeyi deneyiniz.

Konut kredilerinin vade ve faiz oranlarını tüm bankalarla ayrı ayrı karşılaştırın. Bu karşılaştırmaları düzenli ve güncel olarak yapmaya özen gösterin. Ne kadar iyi birikim yaparsanız o kadar az kredi çekersiniz. Ödemesi kolay olacağı gibi faiz yükü azalmış olur.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir