Konut Kredisi Çekerken Bilmeniz Gerekenler

77
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekerken Bunlara Dikkat!

Konut sahibi olmanın hayaliyle uzun yıllardan beri birikim yapıyor olabilirsiniz. İnsanların birikim yapmalarına karşın konut alabilmek için krediye başvurmaları ise harcamaların kontrolsüz oluşuyla doğrudan ilişkilendirilebilir. Bu durumu daha stabilize etmek için konut kredisi başvurularında dikkate alınması gereken detayları göz önüne almak gerekir.

Örneğin kredi başvurusu yaparken birikim miktarı ve diğer harcamalar belirlenmelidir. Kontrollü bir kredi kullanımı ile zararsız bir biçimde konut kredisini bitirebilirsiniz. Ancak aceleci davrandığınızda beklenmedik maliyetler bile dengenizi kaybetmenize yol açabilir.

Krediyle ev almaya karar verdiğinizde ilk olarak birikim miktarınızı belirleyin. Ardından ihtiyaç duyulan miktarı ve ekstra masrafları ortaya koyun. İşin altından kalkmak her ay kira ödemekten çok daha büyük yükümlülükler gerektirebilir.

  • Birikim tutarınız ne kadar?

Birikim yapmadan ev sahibi olmak halen daha pek mümkün değil. Keza teminat olarak ipotek gösterdiğiniz evinize rağmen %20 oranında teminat tutarı talep ediliyor.

  • Evin Bedeli ve Teminat Bedeli

Evin bedeli ile teminat bedeli birbiriyle ilişkilidir. Ancak sizin alacağınız evin değeri 100.000 TL diye ekspertiz tarafından eve 100.000 TL biçilmeyecektir. Bu tutar biraz daha aşağıda olur ise kredi tutarınız aşağıya düşebilir.

  • Kredi Ödemelerinin Aylık Taksit Tutarı Ne Kadar Olacak?

Kredi ödemelerinde aylık taksit tutarının limitini belirlemelisiniz. Aylık %40 oranını geçmeyecek düzeyde kredi ödemeleriniz olması gerekir.

  • Hayat Planı

Hayatınızda mutlaka ev almak önemli bir detay olacak. Ancak ileride düğün veya buna benzer büyük harcamalar gerektirecek planlar varsa bir daha düşünmelisiniz. Maaşın neredeyse yarısının krediye kesileceğini düşünün. Bu durum başlı başına minimal şartlardan hesaplamalarla ortaya çıkmıştır.

Konut kredisi çekerken ne gibi masraflarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin kredi çekmek için evi buldunuz ve kredi için ön onayınız var. Hiçbir sorun yok diyerek ekspertiz için bankaya gidiyorsunuz. Fakat ekspertiz banka personeli dışında olabiliyor. Hatta birçok banka dışarıdan bu hizmeti temin ediyor.

Yani birçok ek ücret ödemek zorunda kalacağınıza emin olabilirsiniz. Bu durumu daha netleştirmek için şu şekilde hesaplamaları kombine etmelisiniz.

  • Başvuru Dosya Masrafları
  • Ekspertiz Masrafı
  • DASK(Zorunlu Deprem Sigortası) Masrafı
  • Konut Sigortası
  • Hayat Sigortası
  • İpotek Fek Yazısı

Bunların haricinde ise yasal olarak kredinizin vergileri ve teminat tutarı sizden çıkacaktır. Banka ile ilgili olmasa da tapu masraflarının alıcıya ait olması durumunda evin yeni sahibi olarak tüm tapu masraflarını karşılamanız mümkün. Bazen satıcı ve alıcı bu masrafları %50 şeklinde bölüşebiliyor. Her anlamda ek harcamalar olabileceğini unutmamalısınız.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir