Kolik Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

98
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebeğiniz yeni doğdu ve durmadan ağlıyor. Ne yapacağınızı şaşırırsınız. Özellikle herhangi bir sağlık sorunu yokken ama ağlamakta bazen fiziksel değil psikolojik bir hastalık olarak çıkabilir karşımıza. Özellikle bebeklerde hiç ummadığımız bir dönemde başlar ve süreğen hale gelir. Buna kolik hastalığı denir. Şimdi burada bu ağlama nedenlerinin ve sonucunda nasıl bir hastalığın ortaya çıktığına bakacağız.

Kolik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ortada görünür herhangi bir neden olmadan yani fiziksel bir sorun olmadan bebeğinizin 3 hafta veya daha fazla; haftada 3 gün veya 3 günden fazla. Peş peşe günde 3 saat veya dahası devam edebilen ağlama krizlerine verilen isimdir. Bu ağlamalar sıradan ağlamalara benzemez, sanki bir yeri acıyor, ağrıyor veya yanıyormuş gibi yüksek sesle ve çok şiddetlidir. Genelde doğduktan sonra 2. Veya 3. Haftada başlayan bu ağlama krizleri; her saat ve her yerde olması mümkündür. Ama çoğunlukla akşamüzeri veya gece yarısı gerçekleştiği görülmektedir. Beşte biri kolit olan bebeklerin; aynı eşit miktarda emzirilen veya mamayla beslenen kız veya erkek bebeklerde, eşit şekilde görülmektedir. Bu yoğun ağlamalar 2. Veya 3. Aylarda zirveye ulaşır ve genellikle 6. Ayda biter.

Ağlamaya eşlik eden diğer belirtilere bakarsak; bunların yanı sıra, bacaklarını karnına doğru çeker, yüzü kızarır, eller yumruk halindedir, sırtını geriye atar, yüz ifadesi ağrılıdır, karnı şiştir ve gergindir, gaz çıkarabilir. Bazen Kolikle diğer rahatsızlıklar karıştırılabilmektedir. Bu gibi durumlarda dikkatli teşhis konmalıdır ve ona göre tedavisi yapılmalıdır. Ayrıca bazı kolitler 12. Aya kadar sürebilmektedir.

Kolikin nedenleri yapılan araştırmalara göre pek net bir şekilde ortaya konamamıştır. Ama büyük ihtimalle süt veya laktoz, gıda alerjisi, sindirim sistemindeki bakteri sorunu veya annenin hamileyken sigara içmesi kolit nedenlerinden sayılmaktadır.

Kolik Hastalığının Tedavisi

Aslında kesin bir tedavi değil ama yapılacak şeyler ağlama krizini azaltıcı niteliktedir. Öncelikle bebeğinizin kolik olduğunun teşhisini yaptırın. Daha sonra doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanın. Bunların yanı sıra bebeğinizi arabayla gezdirebilirsiniz, bebeğinize saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge sesini dinletebilirsiniz. Anason çayı içirebilirsiniz, ılık veya hafif sıcak suyla yıkayabilirsiniz, kullandığınız mama markasını değiştirmekte fayda verebilir, gaz yapmayan biberon kullanmak ve bebeğin gazını çıkarmak koliğin sakinlemesine yardımcı olmaktadır.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir