KOBİ’lere Özel Krediler Hangileridir?

74
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

KOBİ teriminin anlamı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak lanse ediliyor. Yani en küçük işletmeden orta seviyede bir işletmeye kadar tüm esnaflara KOBİ demek doğrudur. Haliyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla iş yapabilmek işçin büyümeye gitmesi doğaldır. Şu sıralar KOBİ’lere özel krediler revaçta. Özellikle uygun vade ve faiz fırsatlarıyla bunu değerlendirmek gerekmektedir.

KOBİ’lere kredi fırsatı sunulurken en dikkat çeken detay ise kredi türü oluyor. Birbirinden farklı kredi türleri ve bankaların özel promosyonları birbiriyle yarışıyor. Burada en avantajlı olanını bulmak gerçekten önem addediyor.

Bir KOBİ ile büyük işletmeyi birbirinden ayıran iki temel farklılık vardır. Bunların ilki 250 milyon TL seviyesini aşmayan yıllık mali bilançosu bu noktada olan işletmelere denmesidir. Bir diğer kıstas ise 250 kişilik çalışan kadrosuna ulaşmamış olmasıdır. Birçok işletmede 240 işçi çalıştığını görebilirsiniz. Çünkü KOBİ olmanın avantajları vardır.

Ancak işletmeyi büyütmek için kredi çekerek büyük bir risk alan çok başarılı şirketler görmek mümkün oluyor. En iyi KOBİ kredisi için yapacağınız kıyaslamalardan önce kredi türlerini bilmeniz işinize yarayacaktır.

 • Spot Kredi

Spot krediler oldukça avantajlıdır. Krediyi çektiğiniz gün belirlenen faiz oranının vade sonuna kadar sabit kalması mümkün olur. Böylece artan ekonomik değerler sizi ve işletmenizi etkilemez. Krediyi çekerken imzaladığınız spot kredi sözleşmesi sayesinde aynı faiz değeriyle vadeniz bitene kadar ödemelerinizi yaparsınız.

 • Hazır Kredi

Hesabınız üzerine tanımlanan ve başvuru gerektirmeyen bir kredi türüdür. Amacı anlık güncel giderlerin karşılanmasıdır. Örneğin işletmenin fatura ve vergi ödemelerini yapmanız gerekiyor. Gecikme yaşanmaması için kredili mevduat hesabı aktif olur. Sizin nakit ihtiyacınızı karşılar. Akabinde hesaba para girişi olmasıyla birlikte çekmiş olduğunuz hazır hesap kredisi kapanır ve kalan tutar bakiyeye yansır.

 • Rotatif Kredi

Günlük olarak faiz seçeneği olması ve nakit akışına bağlı ödeme planı sunması önemli artılar arasındadır. Teminat karşılığı alınabilen bir kredi olduğundan uzun vadelere yayılmaz. Fakat yüklü miktardaki ihtiyaçlarınızı bile teminatınız doğrultusunda gidermeniz sağlanır.

 • İskonto Kredileri

Bildiğiniz gibi iskonto kelimesi indirim için kullanılır. Vadesi 1 hafta ile başlayan ve 1 yıla kadar uzayan bir kredi türüdür. Elde bulunan ve ileriye dönük çek veya senet kullanılarak kısa süreli ihtiyaçlara çözüm üretilir.

 • Taksitli Kredi

Normalde kullanılan bireysel tüketici kredilerinin ticari olanıdır. KOBİ’lere özel kredi fırsatları arasında en sık tercih edilenlerden birisidir. Çünkü vade seçenekleri uzatılabilir.

 • KOBİ’lere Özel Proje Kredisi

KOBİ’ler için yeni projeleri değerlendirmek amacıyla 7 yıla kadar uzayan vade seçenekleriyle finansman desteği sağlanır. Bunun için KGF yani Kredi Garanti Fonu devreye girer ve yatırımın %75’ine kadar destek sağlanabilir.

 • POS Temlik Kredi

Bankanıza blokaj olarak çalıştığınız bir üye olmanız gerekmektedir. Belirli tutarlarda bloke hesabınız olduğunda nakit ihtiyaçlarınızın ticari faaliyetleriniz için her zaman finanse edilebildiği sistemdir.

Bu aşamada ticari işletmelerin nakit ihtiyaçlarına ne kadar hızlı çözüm bulunduğunu görme fırsatı yakaladık. Bunlar dışında da KOBİ’leri ilgilendiren birçok konu var gibi. Keza herkesin hayatında birkaç kez duyduğu, KOBİ’ler içinse hayatta kalma sırrı olarak belirtilen referans mektubu, teminat mektubu gibi kavramları sık sık duymaktayız.

Bunların KOBİ kredi çeşitleri ile arasındaki fark gayrinakdi olmalarıdır.

 • Teminat Mektubu

İşletmelerin üçüncü şahıslar için yapacağı işlere veya satacağı/alacağı mallara yönelik teminatıdır. Amaçlanan nokta işin olacağına dair sunulan garantidir. Aksi takdirde bankanın devreye girmesi ve zararı tahsil etmesi mümkün olur. Bir nevi işin garantiye alınma yoludur. Süreli ya da süresiz şekilde olduğu için iş sektörüne göre değişkenlik gösterebilir.

 • Referans Mektubu

Bir ihaleye girmeden önce düzenlenmektedir. Amacı ise ihaleye giren firmalar arasında güveni sağlayabilmektir. Çoğunlukla yapılan işin taahhüt edilebilmesi için gerekli görülür.

 • Akreditif

Yalnızca ithalat ve ihracat için kullanılan akreditif ile devam ediyoruz. Bu işlemin amacı ihracat yapılan ülkede ithalatçının verdiği taahhüttür. Böylece satın alınan hizmet veya malın karşılığı banka üzerinde güvenli bir biçimde temin edilmiş olur.

 • Kabul Kredisi

İhracat yapan firmanın düzenlediği bir belgedir. Belgenin amacı ithalatçı firmanın zamanında ödeme yapacağını garanti altına almaktır. Bankanın araya girip kabul kredisini onaylaması ile her iki taraf uzlaşmış olur.

 • Harici Garanti

Harici Garanti için mevcut mektuplar ve kredi türleri yine aynı seviye kalır. Fakat para birimleri döviz cinsine göre belirlenir. Banka garantileri döviz hesabı üzerine açılır. Zira ithalat ve ihracat yapılırken yurtdışındaki şirketler çalıştığı için döviz ödemesi yapılma ihtimali fazlasıyla yüksektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir