Kist Neden Olur, Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

115
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Kist Neden Oluşur?

Birçok insanın kist denildiği zaman korkulu bir sürece dahil olduğu biliniyor. Bunun sebebine inildiğinde ise kanserle özdeşleşmiş bir algı görmekteyiz. Kist oluşan bir dokunun kanser riski taşıyıp taşımadığını anlamak oldukça zordur. Aslında bunun için ciddi araştırmalar yapılmalıdır. Testler ve biyopsi sonucunda patolojik bulgulara bakılarak iyi huylu kist veya kötü huylu kist olduğuna karar verilir.

Kistlerin yapısını göz önüne aldığımızda ise bir beze şeklinde meydana geldiklerini söyleyebiliriz. Ancak vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilmektedir. Kimisi için kolunda kabartı şeklinde deriye çok yakın bir kabarcık gözlemlenir. Kimisinin rahim ağzında veya midesinde de kist oluştuğunu duyabilirsiniz. Herhangi bir iç organda veya dokuda meydana gelebilecek, içeriğinde bazı sıvı enzimlerin veya kimyasalların yer aldığı keseciklerdir.

Tehlike boyutunu göz önüne aldığımız zaman kontrol edilmesinde fayda olduğunu belirtmeliyiz. Ancak doktorunuzun biyopsi istemesi ile kanser olduğunuzu düşünmeniz alakasızdır. Bir kistin iyi huylu olma ihtimali çok daha fazladır. Haliyle patolojik sonuçlar bunun tespiti için önem taşır.

Ayrıca kötü huylu kist söz konusu olduğunda bile insanın hayatında çok büyük bir sağlık sorunu söz konusu olmaz. Kanser riski taşıyan kistler olduğu için böyle bir algının yayıldığını biliyoruz. Sadece tüm testlerin yapılması ve sonucunda doktorunuzun değerlendirmesi neticesinde bu kanıya varılabilir.

İyi Huylu Kistler ve Kötü Huylu Kistler

İyi huylu kistlerin yoğunlukta olduğunu söylemiştik. Herhangi bir semptomla kendisini göstermediği için pek çok insan vücudunda kist olduğundan habersiz bir biçimde yaşamını sürdürür. Kötü huylu kistler ise genellikle tümörlerle birlikte görülür. Haliyle kanser riskini taşıyan asıl nokta burada gözlemlenir.

Fakat kötü huylu kistler için tedavi metotları uygulandığı için sağlık sorunlarının çözümü mümkündür. Önemli olan nokta ise bunların erken teşhis edilmesidir. Dolayısıyla düzenli olarak doktor muayenesine gitmek ve testlerinizi aksatmadan yaptırmak önem addeder.

 • Habis

Tıbbi olarak kötü huylu kistlere verilen isimdir.

 • Selim

Yine iyi huylu tümörlerin tıp dilindeki tanımı selim olarak bilinir.

Kist Belirtileri

Kist belirtileri çok belirgin olmadığı için birçok insan bu durumdan habersiz yaşar. Daha doğrusu kistin konumu ve büyüklüğü burada etkendir. Örneğin göğüslerde kist oluşumunu tespit etmek kolaydır. Yumuşak bir yapıya sahip olmasından ötürü kist belirtilerini saptamak için dokunarak muayene etmek yeterli olacaktır. Bu bağlamda da kendi kendinize dahi göğüs muayenesi yapabilmeniz mümkün hale gelir.

Bunun dışında deriye yakın bölgelerde ortaya çıkan kistleri aynı şekilde ele alabiliriz. Deri üzerinde bir kabarcık ya da yumru şeklinde kendisini belli edebilir. Tabi ki bunlar kistlerin çok ufak bir kısmını kapsar. Çünkü genel anlamda daha da önemli bir noktadan söz etmekteyiz. Burada iç organlar ve iç dokuda meydana gelen kistlerle karşılaşmak mümkündür.

Ayrıca belirtiler göz önüne alındığı zaman kist oluşumunun saptanabilmesi söz konusu dahilinde olmayacaktır. Çünkü karaciğerinizde veya midenizde oluşan bir kisti fark etmeniz mümkün değildir. Yine beyin, rahim ağzı ya da benzeri noktalarda oluşacak bir kisti fizyolojik olarak hissedemezsiniz. Ancak görüntüleme cihazları ya da patolojik testler neticesinde bunun farkına varabilmek mümkün hale gelir.

Doktora başvurduğunuzda istenilen biyopsi dışında tomografi, ultrason, MR veya röntgen çekilerek kist tespiti yapılabilir. Çoğu insan karaciğer kisti sebebiyle karnının sağ kısmında ağrı hissedebilir. Ancak bunu kist olarak yorumlamaz. Yine beyin kistlerinde baş ağrısı sık sık gözlemlense de çevresel faktörler göz önünde tutulur. Daha doğrusu kistlerden kaynaklı bir sorun olacağı düşünülmez.

Kist Çeşitleri

Kist türleri arasında ise herkesi şaşırtacak düzeyde geniş bir skala görünüyor. Haliyle kistler hakkında doğrudan teşhis yapmak veya fikir beyan etmek doğru olmamaktadır. Burada kist çeşitleri arasında bulunan iyi huylu ve kötü huylu oluşumların doktorunuz tarafından tespit edilmesi elzemdir.

Aşağıda tıbbi vakalara bakarak en sık karşılaşılan kist çeşitlerini göreceksiniz. Ancak burada yer almayan ve çok nadir rastlanan yüzlerce farklı kist türünün saptanabildiğini de unutmamalısınız.

 • Çikolata Kisti

Endometrioma olarak adlandırılan çikolata kisti yumurtalıklarda yer almaktadır. Keseciğin büyüme hızı yüksektir ve içerisindeki sıvının renginden ötürü bu ismi almıştır. Çok sık gözlemlendiği için düzenli jinekoloji muayenesi önerildiğini vurgulayalım.

 • Meme Kistleri

Göğüs kanseriyle mücadele kapsamında da sıkça gün yüzüne çıkan bir çeşittir. Meme kistleri iyi huylu kistlere örnek olsa da göğüs kanserine dikkat çekmek amacıyla mutlaka tespit edilmesi önerilir. Göğsünüzü elle muayene ederken ele gelen bir yumru buna işaret olabilir.

 • Polikistik Over Sendromu

Yine çikolata kisti gibi yumurtalıklarda karşımıza çıkar. Fakat ondan en büyük farkı birden fazla kistin bir arada bulunması durumudur.

 • Dermoid Kist

Yumurtalıklarda sık görülen bir diğer kist ise Dermoid olarak adlandırılmıştır.

 • Beyin Kistleri

Tümörlerle beraber tespit edildiğinde kanser riski taşıyabilecek kistlerdir. Vücudun en önemli organlarından birisinde olduğunu hatırlatmak gerekir. Yinede iyi huylu kistler arasında yer alır.

 • Yağ Kistleri

Cildinizin üzerinde de görebileceğiniz çeşitli kabarcıklar ve yumrulardır. İçerisi yağ bezesiyle doludur.

 • Polikistik Böbrek Rahatsızlığı

Böbreklerde kistlerden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Her iki böbreği de kapsadığı için önemlidir. Ayrıca genetik olmasından ötürü aile bireylerinin düzenli muayene olması erken teşhis için önem taşır.

 • Karaciğer Kisti

İyi huylu kistler arasında yer alan karaciğer kistine özellikle diğer rahatsızlıklar ve yeme içme alışkanlıkları sebep olabilir. İçi sıvı dolu olan ve kanser riski taşımayan kistlerdendir.

 • Pankreas Kisti

Karın ağrısı, mide bulantısı ve istifra gibi semptomlar yaratsa dahi pankreas kisti şüphesiyle hastaneye başvuran bir hasta yoktur. Genel şikâyetlerin ışığında görüntüleme cihazları vasıtasıyla tespit edilen iyi huylu bir kisttir.

Kist Nedenleri

Kist nedenlerine dair pek çok faktörden söz edebiliriz. İyi huylu veya kötü huylu kistler içinse herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Tüm sebepler herkes için ayrı sonuçları gözlemlememizi sağlayabilir.

 • Genetik

Kist oluşumunda gen haritasının önemli olduğunu söylemiştik. Genetik olarak aile bireylerinizde var olan kist sorunlarının size geçebilmesi mümkündür. Bu durum daha çok pankreas, karaciğer gibi iç organlarda oluşan kistler için gözlenir.

 • Hormon Düzensizliği

Hormonlarda pek çok faktörden kaynaklı bir dengesizlik söz konusu olabilir. Burada hormon düzensizliği sebebiyle kiste neden olabilecek formlar doğar. Hormon kaynaklı kistlere baktığımızda ise daha çok yumurtalıklarda oluşan kistlere rastlamaktayız.

 • Vücut Kanallarında Tıkanıklık

Burada ise vücudun sıvı akışının yaşandığı dokularında yaşanan tıkanıklıklar ön plana çıkmaktadır. Vücudun ter bezi, tükürük bezi ya da yağ dokularının yoğun olan bölgelerinde bu durumla karşılaşılabiliyor. Mesela yağ oranının yoğun olduğu bölümde oluşan bir tıkanma sonucunda yağ kistleri oluşabiliyor.

 • Organ Bozukluğu

Yaşamın sürdüğü dönemde değil oluşum evresinde meydana gelen bir sorundur. Embriyo durumundaki bebeğin organlarından bazılarının yeteri kadar gelişmemesi ya da hiç gelişmemesi sonucunda ortaya çıkar. Akabinde ise kist oluşumu mümkün hale gelir.

 • Enfeksiyon

Daha çok enfeksiyona açık olan noktalar burada söz konusudur. Örneğin rahim ağzı kistleri ile anlatmak mümkündür. Enfeksiyon kaynaklı kistler biraz daha tehlikeli bir sonuca yol açabilir ve kötü huylu kistler sınıfına dahil olabilir.

 • Diğer Nedenler

Kist oluşumuna vücutta yaşanacak olan herhangi bir anomali sebep olabilir. Yaşanan bir kaza veya travma bunun için baskındır. Yine iltihaplar ve enfeksiyonlar gerçekten tehlike yaratabilir. Tümörler ise kistlerin büyümüş hali olarak temel bir tanımla betimlenebilir. Bazı tümörler ise yeni kistlerin oluşumu ve kötü huylu kistlerin sayısında artışa sebep olabilir.

Kist Tedavisi

Kist tedavisi için doktorunuzun belirleyeceği yol izlenmelidir. Vücudun dışarısından fizyolojik olarak gözlemlenen kistler için korkulacak bir durum yoktur. Fakat iç organlarda söz konusu olan kistler veya dokularda meydana gelen tümörlerin hayati tehlike yaratabileceği durumlar söz konusu olabilir.

Kötü huylu kistlerin alınması elzemdir. Doğal olarak cerrahi müdahale ile o bölgede yer alan kistler temizlenir. Bazı durumlarda rahim ağzında yer alan kistin temizlenebilmesi için yumurtalıkların veya rahmin alınması gerekebilir. Bunun şimdilerde alternatif tedavi metotlarıyla üstesinden gelindiğini belirtebiliriz.

Yine risk taşıyan ve hayati bir durum yaratabilecek olan operasyonların yapılması için hastanın da riskleri göz önünde tutması gerekebilir. Ancak karaciğer, pankreas ya da benzeri kistler için başarılı operasyonlar yapılabildiğinin altını çizelim.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir