Kış Aylarında Araç Bakımı için Öneriler

59
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kış aylarında araçların motorlarının daha rahat çalışması ve sürüş konforunun sağlanması adına bazı basit tedbirler alınması ve kışlık bakımlarının mutlaka yapılması önemli bir detaydır. Kış aylarına göre bakım yaptırmamak kış şartlarında güvenli sürüşü engeller, kazar riskini ve yakıt tüketimini arttır.

Soğuk kış günlerinde otomobilinizi en iyi durumda tutabilmek için bu beş maddeyi akılınızdan çıkarmamalısınız. Kimse akü bitti diye yolda kalmak ya da dışarısını göremiyor diye sağda solda bulunan engellere sürtmek istemez. Eğer hala aşağıda bahsedeceğimiz adımlarını yapmadıysanız elinizi çabuk tutmalısınız.

Kış Aylarında Otomobil Bakımı Nasıl Olmalı?

Akünüzü Kontrol Edin

Kış geldiği zaman tüm otomobil akülerinin verimliği düşer, hatta kimi durumlarda sıcak havalara oranla yarı yarıya bile düşebilir.

Akünüzü kontrol etmek için üzerinde bulunan plastik kapağı açın ve içerisinde bulunan sıvı seviyesini kontrol edin. Eğer sıvı seviyesi düşük ise saf su ekleyebilirsiniz. Eğer akünüz kapalı tip bir akü ise şarj durumunu gösteren bir pencere yer alır. Buradan akünün durumu hakkında fikir elde edebilirsiniz. Eğer akünüz eski ise kış aylarında problem yaşamamak için derhal yeni bir akü almanızda fayda var.

Silecekleri Yenileyin

Otomobil sileceklerini zannetmiş olduğunuz daha sık aralıklar ile yenilemeniz gerekebilir. Çoğunlukla en kaliteli silecek bile altı yedi ay içerisinde performansını kaybeder ve sertleşir. Sileceğiniz camda iz bırakıyorsa ya da sileceğin silememiş olduğu noktalar bulunuyorsa bilin ki artık değişim vakti gelmiştir.

Sileceklerin ömrünü, uçlarında bulunan lastikleri temizleyerek ya da yenileyerek uzatmak mümkün, fakat zorlu kış şartlarında bunun ile uğraşmak pek fazla mantıklı durmuyor. Bizim önerimiz ise altı ayda bir sileceklerinizi değiştirmeniz yönünde. Silecek değiştirmek oldukça basit; fakat kendiniz yapmak istemiyorsanız bazı dükkanlar ücret bile istemeden bu işlemi yapabilir.

Camlarınızı Temizleyin

Buzlu ve karlı koşullarda camınızı temizlemek için sileceklerinizi kullanmamanız gerekmekte. Hem muhtemelen zaten temizleyenmeyecekler, hem de silecekleriniz sert buz tabakasından zarar görerek işlevini yitirecektirler.

Soğuk havalarda camınızı otomobile binmeden önce elinizi kullanarak temizleyin. Bunun için bu kazıyıcı edinmenizde fayda var. Ayrıca silecek suyunuzun kışa uygun bir kimyasal olduğundan ve donmayacak olduğundan emin olun.

Ayrıca otomobilinizin kalorifer sistemin düzgün çalıştığından da emin olmanız gerekmekte. Kış aylarında buğu giderici modda sürekli camlara hava üfletmek, yolculuklarınız esnasında güvenliğiniz için önemli bir detaya sahip.

Motor Yağını Kontrol Edin

Soğuk havalar motorunuzun çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Motor yağları düşük sıcaklıklarda kalınlaşır ve motorun dönme işlevlerini yapmakta zorlanmasına neden olur.

Bu yüzden üreticinin önermiş olduğu vizkozitede, kışa da uygun bir yağ kullanmanız gerekiyor. Bu tarz yağlar genellikle tüm yıl boyunca işe yarar, fakat kışa uygun olmaları sayesinde düşük sıcaklıklarda kalınlıkları artmaz. Ayrıca motor yağını değiştirdiğiniz zaman kesinlikle yağ filtresini de değiştirmelisiniz.

Kış Lastiği Kullanın

Spin atarak yolun dışında durmak, hatta durmayıp bir yerlere çarpmak, kışa uygun bir lastiğin önemini almanız için en kötü senaryolardan birisi.

Yeni lastik almak için bekliyorsanız, fazla gecikmemelisiniz; havalar artık uzun bir süre süre boyunca soğuk olacak. Bu havalar kış lastiklerinin ya da dört mevsim lastiklerinin en iyi çalışma koşullarını oluşturmakta.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir