Kirada mı Oturmalıyım Yoksa Ev mi Almalıyım

56
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kirada Oturmak Mı? Ev Almak Mı?

Kirada oturmak ve ev sahibi olmak arasında belirgin bir çizgi var. Herkes ev sahibi olmanın verdiği mutluluk ve finansal rahatlıktan bahsediyor. Aslında kira ödemeleri 600 TL iken, mortgage taksitleri için 1.500 TL’den söz edilebiliyor. Üstelik kira ile dilediğiniz ve beğendiğiniz evler arasında geçiş yapabilirsiniz. Ev sahibi olduğunuzda ise tek bir ev ile ömrünüzün sonuna kadar ödeme yapmanız gerekir.

Tabi ki bu ödeme bir süre sonra biter ve kiradan daha avantajlı bir konuma geçmiş olabilirsiniz. Bunun için amortisman hesabı yapmak en doğrusu olacaktır. Amortisman hesabı her zaman için doğru sonucu verir. Bir evin değerini belirlerken ortalama 18 yıllık gelirine bakılır. Bu enflasyon oranı ile ilgili olan kira getirisinden ziyade anlık tutar üzerinden hesaplanır.

Oturduğunuz evin kirasının 2.500 TL olduğunu hesap edelim. Bu tutarla beraber yıllık kira bedeliniz 30.000 TL olacaktır. 30.000 yıllık kira geliri ve 18 yılı çarptığımızda ise 540.000 TL bir amortisman tutarı çıkıyor. Şu an oturduğunuz ev size 18 yıl içerisinde bu fiyata geri dönebiliyor. Eğer evin fiyatı 400.000 ise kesinlikle kârlı bir yatırım yapacaksınız.

Eğer evin fiyatı 525.000 ise bekleyerek konut fiyatlarının düşmesini takip etmelisiniz. Eğer 500.000 fiyat biçiliyorsa ve karşısına AVM yapılıyorsa yine mantıklı bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

Ev Almanın Kiraya Göre Avantajı

Eğer çok lüks bir muhitte yaşamıyorsanız ortalama amortisman bedeli 17-18 yıl aralığındadır. Bu oran bazı eski binalar için 10 yıla kadar düşebilir. Kira ile bu amortisman bedelini çıkardıktan sonraki süreç kat mülkiyetiniz olduğu sürece size kâr ettirir.

Kiradan en büyük avantajı ise ömür boyu size ait olmayan bir mülke para ödemekten kurtulmuş olursunuz. Üstelik kendi evinizi dilediğiniz gibi kırıp dökebilirsiniz. İstediğiniz duvarı ya da kapıyı iptal etmek, dilediğiniz yere gömmeli bir dolap yerleştirmek mümkün olur. Hatta evi baştan aşağı boyamak veya her yeri çerçevelerle donatmak mümkündür.

Kirada bunların hiçbirisini yapamayacağınız ve her zaman için ev sahibinin yapacağı zam doğrultusunda ödeme yapacağınız kesin. Bu durumu atlatabilmek içinse size tavsiye edeceğimiz noktalar şunlardır.

  • Bölge gelişmeye açıksa
  • Evler hızlı bir biçimde kiralanıyor veya satılıyorsa
  • Kira bedelleri günden güne artış gösteriyorsa
  • Hastane, okul, AVM gibi yatırımlar yapılıyorsa
  • Toplu ulaşım gibi detaylar aktifse
  • Amortisman bedeli 17-18 yılı kapsıyorsa

Yukarıdaki maddelerin en az 4’ünü karşılayan bir evde oturuyorsanız satın almak mantıklı olacaktır. Özellikle amortismana göre kira ödediğiniz eve yüksek ücret mi talep ediliyor yoksa satın almak daha mı ucuza geliyor öğrenmeniz mümkün.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir