• Anasayfa
  • Finans
  • Kiracıların Hakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kiracıların Hakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

59
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kiracıların Depozitodan Evden Atılmaya Kadar Uzayan Bilinmeyen Hakları

Kiracılık gerçekten zordur. Fakat aynı durumu savunan ev sahiplerini fazlasıyla görmekteyiz. Ev sahipleri için kiracılar özensiz, kiracılar içinse ev sahipleri paragöz olarak nitelendirilebiliyor. Aslında bu durum tamamıyla danışıklı dövüş gibi duruyor. Her iki taraf haklarını bilip buna göre davrandığı sürece hiçbir problem yaşamamaktadır.

Kiracıların bilmedikleri hakları doğrultusunda ne gibi kıstaslarla karşılaştıklarını şöyle özetleyelim.

  • Depozitonun Faizi

Birçok kiracı depozitoyu çıkarken alamadıkları için feryat eder. Bu aşamada Depozito faizinden haberdar bile olmadıklarını söylemeliyiz. Yapılan kira sözleşmesi uyarınca 2012 yılından beri depozitonun ev sahibinde durması yasaktır. Bunun yerine bankada bir hesaba yatırılarak faiz işlemesi sağlanır. Kiracının haberi olmadan bu depozit bedelinin bankadan çekilmesi mümkün değildir.

  • Evden Çıkarma Korkusu

Kiracıların bir diğer korkusu ise evden çıkarılmaktır. Oysa ev sahibinin kiracıyı evden çıkarabileceği tek mazereti kira ödemesinin yapılmamasıdır. Burada evden erken çıkma potansiyeli kiracıya aittir. Evden memnun olunmadığı takdirde kontrat bitmeden evden çıkma hakkına sahiptir. Kontrat bitiminden bir ay önce ihtarname çekmeyen ev sahibinin kiracıyı sokağa atma gibi bir lüksü olamaz.

  • Erken Tahliye

Erken tahliye sistemi ise kiracılara tanınan özel haklardan birisidir. Bu aşamada evden çıkmak isteyen kiracıya uzlaşma süresi belirleniyor. Farklı bir eve taşınırken 10 Aylık kontratı olması durumunda 2 ay içerisinde yeni kiracı aranıyor. Bu kiracı bulunana kadar geçen iki aylık kira bedelini ödeyerek geri kalan süreci ödemekten kurtuluyorsunuz.

Milliyet tarafından duyurulan bu haber ile kiracıların tümünün bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Ancak ülkemizde gerçekten bu aşamada sorunların bitme noktasına uzak olduğunu söylemek gerek. Keza kiracılar depozito hakkını veya evden atılamayacaklarını bile bilmiyorlar.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir