Kira Gelir Beyanı İstisnası ve Vergilendirme

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kira Gelir Beyanı İçin İstisna Nasıl Olur?

Kira gelir beyanına göre vergiye tabi olacağınız için bunu istisnaya çevirmenin ne kadar mümkün olduğunu merak ediyorsunuzdur. Aslında bunun için istisnai bir durumunuz varsa bir adım öndesiniz. Eğer kira gelir beyanı için yasadışı bir yaptırım veya gizleme söz konusu olursa daha büyük cezai işlemler söz konusu olabilir.

Yinede kira gelir beyanı için istisna oluşturan durumları şöyle özetleyelim. Bildiğiniz gibi 2016 yılı içerisinde belirlenen tutarlar konut için 3.800 TL, işyeri içinse 30.000 TL idi. Bu tutarların üzerinde gelir alan her gayrimenkul sahibinin 27 Mart’a kadar kira gelir beyanı yapması gerekiyordu.

İşte tam bu aşamada da kira gelir beyanı istisnası için süreç başladı. Aslında bu istisna durumunun oluşabilmesi için kira tutarının düşük olması gerektiğini söylemek gerekiyor. İstisna olarak açıklanan bir diğer unsur ise yapılan vergi indirimleri. Çok düşük miktarda kira gelir beyanı yapıldığı için insanların bu aşamada bilgilenmesi gerekiyor.

  • Konuttan Alınan Kiralarda Ev Sahibine Yansıyan Vergilendirme

Bunun için son olarak düzenlenen rakamın 3.800 TL’yi aşan kira bedeli olduğunu söylemiştik. Bu aşamada 3.800 TL kira geliriniz varsa vergi ödemezsiniz. Fakat 4.000 TL kira geliriniz olduğunda da 4.000 TL üzerinden vergilendirilmezsiniz. Aksine mevcut kira tutarını 3.800 TL’yi muaf edecek şekilde hesaplamanız gerekiyor.

Eğer bir konut sahibiyseniz ve kiracınız 500 TL’ye oturuyorsa hesabını bu tutardan yapınız. 12 ay sonunda alacağınız 6.000 TL kira gelirini vergi muafiyeti noktasında 3.800 TL çıkararak hesaba devam edin. Geriye kalan 2.200 TL tutarın belirlenen yüzde dilimiyle vergiye tabi olacağını söylemeliyiz. Yani çok cüzi miktarlarda vergi talebinde bulunulduğunu bilmelisiniz. İşte bu muaf olan tutarın kira gelir beyanında istisna oluşturduğunu söylemek mümkün.

Bir diğer senaryo olarak kira gelirinizin 3.800 TL’yi aştığını fakat sizin gelir beyanında bulunmadığınızı varsayalım. İşte tam bu aşamada da tespit edilmesi halinde çok ağır cezaların söz konusu olması muhtemel görünüyor.

İşyeri kirasında 30.000 TL sınır olması sizi yanıltmasın. Ticari faaliyetler için kullanılan bir işletmenin 30.000 TL üzeri olduğu sürece vergisini tam tutardan ödemesi gerekiyor. Herhangi bir gelir beyan istisnası bulunmuyor.

Totalde gelir ve gider dengesi açısından kira gelir beyanı bulunurken 3.800 TL sınırını baz alabiliyorsunuz. Bu tutarın altındaki meblağlar için bildirimde bulunmaya gerek yok. Çünkü vergi muafiyeti için istisnai durum söz konusu. Eğer bu tutarı aşan meblağ var ise aşan kısım üzerinden vergilendirme amacıyla kira gelir beyanı yapmanız zorunludur. Aksi halde daha ağır cezalarla karşılaşmanız mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir