Kıl Dönmesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

92
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi olarak bilinen rahatsızlığın toplum nazarında yanlış tanımlandığını söyleyebiliriz. Burada kuyruk sokumu üzerinde oluşan çeşitli enfeksiyonlara da kıl dönmesi tanımı yapılır. Aslında bu durum kısmi olarak mümkün olabilir. Ancak genel anlamda kıl dönmesi görülen bölümler tıraş edilen kısımlardır. Yani erkeklerde sakal bölgesinde sık gözlemlenmesinin sebebi budur.

Normal şartlarda ise sakal ve saç bölgesi haricinde kasıklar veya makat bu alanlara dahil edilebilir. Örneğin kıl oluşumunun yoğun olduğu kısımlardan birisi olan kollar burada karşımıza çıkmıyor. Çünkü kollardaki kılları sık sık tıraş etmiyoruz. Kıl dönmesi ise kılın çıkış yönünün değişerek bir şekilde derinin içine nüfuz ederek büyümesi şeklinde özetlenebilir. İltihaplanma ile beraber acı veren bir duruma dönüşecektir.

Müdahale edilmesi her geçen gün daha da zorlaşabilir. Bu sebeple kıl dönmesi belirtileri ile karşılaşıldığı an itibariyle bir uzmana başvurmakta fayda var. Kıl dönmesi sorununun kuyruk sokumu bölgesinde yaşanması ise duş sonrasında veya tıraş sonrasında bu bölgede toplanan kıl yumaklarından kaynaklanır. Ter bezlerinin harekete geçmesiyle birlikte bu bezeler kılları içeriye çekebilir. Dolayısıyla zaman içerisinde iltihaplanma oluşur ve kıl dönmesinin kuyruk sokumunda görülmesi mümkün hale gelir.

Fakat sakal bölgesi dahil olmak üzere yukarıda da belirttiğimiz ve tıraş edilen bölgelerde her an karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bunu bazen kuaförünüz fark ederek anlık müdahaleler yapabilir. Ancak iltihaplanmış ve irinle dolmuş bir enfeksiyon söz konusu ise uzman bir doktorun görmesi kesinlikle faydalı olacaktır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl dönmesi belirtisi için çok dikkatli olmak gerekir. Örneğin sakallarınız arasında kıl dönmesi olsa dahi siz bunu fark etmeyebilirsiniz. Bu noktada genellikle berberler tıraş esnasında sakalda oluşan kıl dönmesi konusunda uyarıda bulunabiliyor. Çok ciddi belirtileri olmadığı için çoğu kişi bunun farkına dahi varamayabiliyor.

Ancak oluşumuyla beraber tıraş bölgelerinde oluşması muhtemel reaksiyonlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Ağrı
 • Tıraş sonrası bir türlü kesilemeyen kıllar görmek

Kılın uzama yönü derinin iç kısmında olduğu için dışarıdan müdahalenin imkânsız olduğu durumlar söz konusu olabilir.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Kıl dönmesine sebep olan en önemli nokta kişisel temizlik ve bakımdır. Bunu aksatan herkesin bu tip dermatolojik problemlerle karşılaşması mümkündür. İltihaplanmalar ve enfeksiyonlar ile beraber daha ciddi dermatolojik sorunlara rastlanabilir.

Kıl dönmesi sebepleri ise kişiden kişide farklılık gösterebilir.

 • Kıl Yoğunluğu

Matematiksel olarak kılları çok gür ve yoğun olan kişilerde daha sık rastlanan durumdur. Daha az tüylere veya kıllara sahip olan kişilerde kıl dönmesi problemine nadiren rastlanır. Aynı şekilde çok gür ve kalın kılların bu aşamada daha büyük sorunlara yol açabileceği aşikâr.

 • Tıraş

Tıraş olurken genellikle tüm sakalları kesmeyiz. Bu durum diğer bölgeler için geçerli olmayabilir. Yani makat ve kasık bölgelerinde tam temizlik yapılabilir. Fakat kirli sakal gibi modellerde sakallar kısaltılır ve kökten sonra çok az bir kısmı kalır. Ayrıca bu kalan kısım oldukça sivri olduğu için kolaylıkla yön değiştirerek içeriye doğru ilerleyebilir.

 • Giyim Tarzı

Giyim tarzının kıllar üzerindeki etkisi ise doğrudan baskıyla alakalıdır. Sürekli dar pantolon giymek örnek olarak gösterilebilir. Buna üst giyim ve iç giyim dahildir. İç çamaşırlarının sağlıklı ürünlerden imal edilmemesi ve gereğinden fazla dar olması ile beraber kıl dönmesine neden olan bir faktör doğabilir.

 • Hijyen

Başkasının tıraş bıçağını kullanmak ya da tıraş makinesini kullanmak size kıl dönmesini bulaştırmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat farklı enfeksiyon ve iltihaplar için bir ön zemin yaratabilir. Sonrasında oluşacak bir kıl dönmesi vakası ise daha da şiddetli hale gelebilir. Kişisel hijyeninizin de bunda önemli bir etkisi vardır.

 • Obezite

Obezite ile beraber insan hayatında gözlemlenen iki temel değişken hareketsizlik ve terlemedir. Bu noktada da kıl dönmesi için her iki koşulda da uygun şartlar sağlanmış olur.

 • Fiziksel Aktiviteler

Sürekli aynı pozisyonda olduğunuz fiziksel aktivitelerin buna sebep olması muhtemeldir. Örneğin uzun bisiklet yolculukları ya da düzenli olarak saatlerce yürümek gibi alternatifler dahil edilebilir.

 • Dermatolojik Sorunlar

Bir dermatoloji muayenesi ile cildinizin sağlığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Farklı cilt sorunlarından kaynaklanan ve tetikleyici unsur olarak karşımıza çıkan bazı kıl dönmesi problemleri gözlemleyebiliyoruz.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Aslında kıl dönmesi tedavisi için pek çok farklı alternatiften söz edilebilir. Örneğin bunun önüne geçmek için özel cımbızla kılı derinin iç kısmından çeken insanlar görebilirsiniz. Yine cilt döküntüsü yaratarak ilgili bölümden kılın çıkmasını sağlayanlar çokça var.

Burada teorik olarak kıl dönmesine sebep olan faktörleri minimal seviyeye indirecek önlemlerden söz edebiliriz. Örneğin tıraş ettiğiniz bölgede sakal uçlarının çok sert olmayacağı düzeyde bırakılması en basit seçenektir. Bunun haricinde after shave ürünler ile tıraş sonrası bakımınızı aksatmamanızı tavsiye ederiz. Kesinlikle kuru tıraş yapmamanız ise çok büyük bir etkendir.

Kıl dönmesi tedavisi için en büyük atılım ise cerrahi müdahaledir. İnsanlar genellikle bu metodu seçerler ve profesyonel biçimde tedavileri tamamlanır. Gayet basit ve herhangi bir riski olmayan operasyonlar arasındadır. Kıl dönmesi ameliyatı haricinde kıl dönmesi ameliyatından sonra geçen süreç hakkında daha fazla soru işareti oluşmaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi ameliyatı yapılacağı zaman önceden doktorun muayene etmesi ve bu tedavi seçeneğine onay vermesi gerekmektedir. Cilt analizinizle beraber ameliyat için verilen günü beklemelisiniz.

Kıl dönmesi ameliyatı ortalama olarak yarım saat sürmektedir. Bu süre hastalara 20 ile 60 dakika arası olarak tanımlanır. Operasyon yapıldıktan hemen sonraki gün taburcu olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Fakat ameliyatlı bölgenin ağrı yapması muhtemeldir. Bu durum ise ortalama olarak 2 aya kadar uzayabilir.

Bazı insanların metabolizma olarak bu durumu daha hızlı atlattıkları tespit edilmiştir. Kıl dönmesi operasyonu sonrasında 2 hafta içerisinde sağlığına kavuşan insanlar bulunuyor. Hijyen kurallarının başlı başına değişmesi gerektiğini, duş ve temiz çamaşır alışkanlığının çok önemli olduğu operasyonlar arasındadır.

Ameliyat bölgesinin temizliği ilk verilecek bilgiler arasındadır. Çoğu kıl dönmesi rahatsızlığı sonrasında kendisini tekrar edebilme potansiyeline sahiptir. Çünkü bu bölgede deri biraz daha açılmıştır ve kolaylıkla kıllar yönünü değiştirerek burada bir enfeksiyon yaratabilir. Önlemleri almadığınız sürece kıl dönmesi riski devam edebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir