Kazanca Göre Ev Harcamaları Nasıl Düzenlenir?

76
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kazancınıza Göre Evinizin Harcamalarını Düzenlemenizi Sağlayan Öneriler

Hepimizin maaşı veya geliri belirli bir seviyeye ulaşmış durumda. Bunu gider bazında aldığımızda ise herkesin farklı gider kalemleri olduğunu görüyoruz. Asgari ücretle çalışan bir işçinin kıyafet gideri çok yüksek olmayabiliyor. Fakat daha yüksek bir maaşla çalışmasına rağmen bir bankacının kıyafet gideri kat ve kat artmış oluyor.

Bu durumda ekonominin genel dengesini hatırlamak gerekiyor. Eğer maddi zorluk çekmek istemiyorsak iki seçeneğimiz var. Gelirimizin artması ya da giderimizin düşmesi olarak belirteceğimiz bu iki temel kavram iktisadın önemli adımları arasındadır.

Şimdi az kazananların ev bütçesine katkı yapabilmek için dikkat edeceği unsurlara yoğunlaşacağız.

  • Bütçe Yapın

Bütçe yalnızca devletler ve işletmeler tarafından yapılmaz. Bütçe kişisel bir ihtiyaçtır ve gelir gider dengesini görmenizi sağlar. Hemen bir kağıt kalem veya bilgisayar üzerinden Excel tablosu açın. A kısmına gelir kalemlerinizi, B kısmına ise gider kalemlerinizi tek tek not düşün. Total olarak gelirinizin giderinizden daha fazla olması şarttır.

  • Harcama Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Para harcamak oldukça keyifli ve kolaydır. Oysa kazanmak bazen sıkıcı bazen ise fazlasıyla zorlaşır. Bu durumda zor kazandığınız bir meblağ için kolay harcama yapacağınız ortamları belirleyin. Bu ortamlardan uzak durun ve paranızı yalnızca ihtiyaç dahilinde harcayacağınızı kendinize empoze edin. Gereksiz harcamaları keserek bile %50’nin üzerinde tasarruf yapılabildiğinin bilincine varın.

  • İhtiyaç Mı? İstek Mi?

Eğer kış geliyorsa ve bir bot almayı düşünüyorsanız bu ihtiyaç sınıfındadır. Eğer iki spor ayakkabınız var ve bahar ayında bir spor ayakkabı daha almayı düşünüyorsanız bu istektir. İhtiyaçlarınız karşılanması gereken temellere dayanır. İstek ise çoğu zaman ego tatmini olarak bile tanımlanabilir. Almayı düşündüğünüz bir ürünü bir süre bekledikten sonra tekrar inceleyin. Halen daha almak istemiyor olabilirsiniz. Çünkü o ilk gördüğünüzdeki şehveti o an sizin için uyandırmayacaktır.

  • Eskileri Değerlendirin

Kullanmadığınız ürünleri değerlendirmek çok zor olmasa gerek. Eğer eski bilgisayarınız monitörü duruyorsa bunu balkona TV olarak uygulayabilirsiniz. Yeni bir televizyon alma masrafından kurtulmuş olursunuz. Eğer yıpranmış bir kot pantolonunuz var ise şort ya da kapri yapmayı deneyebilirsiniz. Bir şey kaybetmeseniz de kazancınız tasarruf ve birikim olur.

  • Kullanılmayan Ürünler

Birçok kez anlık istekler doğrultusunda satın aldığınız ürünler olmuştur. Bunlar evinizde duruyor ve işe yaramıyor ise onlardan kurtulun. İkinci el ürün satabileceğiniz birçok farklı mecra var. İnternet sayesinde kolayca bu ürünleri nakde çevirip bir kısım masrafını kurtarabilirsiniz.

  • Kısabileceğiniz Giderleri Önceden Belirleyin

Tasarruf etmenin altın kuralı ise nereden tasarruf edeceğinizi bilmekten geçiyor. Kullanmadığınız elektrikli eşyaları bu süre zarfında açık bırakmamak ilk tasarrufunuz olabilir. Buna oda ışıkları dahildir. Yine duş, tıraş veya diş fırçalama gibi aktivitelerde suyu açık bırakmamak, doğalgazı işe giderken kısmak dahil edilebilir. Tüm bunlardan ayda bir fatura ödemesini bedavaya getirecek kadar tasarruf yapabileceğinizin bilincine varın.

  • Tasarruf Ettiniz ve Biriktirdiniz. Şimdi Ne Olacak?

Her ay faturalarınızı organize ettiniz, harcamalarınızı kıstınız ve ihtiyaçlarınızı belirlediniz. Bunun ödülü olarak belirli bir miktar birikim yaptığınızı varsayalım. Eğer birikiminizi boş bir harcamaya aktarırsanız bir anlamı kalmaz. Birikiminizi kenarda tutun ve büyük alımlar ya da acil ihtiyaçlar için hazırlayın.

  • Tutumlu Olmayı Öğrenin

Tutumlu olmak ile cimri olmak arasında ince bir çizgi vardır. Toplum sizi ödediğiniz faturayı hesapladığınız için cimri olarak adlandırabilir. Oysa siz tutumlu bir birey olarak birikim yapmanın keyfine varmaya başladınız bile. Süreci daha etkin kılmak için bunu devam ettirin ve her zaman bütçesini bilen insanlardan olun.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir