Karın Şişliği Neden Olur, Hangi Besinler Tetikler

88
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Karın Şişliği Nedenleri

Karın şişliği şikâyeti herkes için yemekten sonra karşılaşılan bir sorundur. Bazı insanlarda ise standart bir problem haline gelmiştir. Yani yemek yemese dahi bu sorunla karşılaşması normal karşılanabilir. Bunun sebebi ise midenin yapısıdır. Çoğumuz yemek yeme alışkanlıklarımızı yanlış yönde düzene sokarız. Sürekli hazır gıdalar tüketmek, hızlı yemek yemek, çiğnemeden yutmak ve benzeri alışkanlıklar ise sindirim sorunlarını beraberinde getirir.

Tabi ki burada sindirim sisteminin çalışması dışında midenin anatomik yapısı hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir. Örneğin mide yapısının elastik oluşu ve kasların sürekli olarak genişlemeye müsait olması bazı karın ağrılarına ya da şişkinliklere sebep olabiliyor. Birçok kişi bu konuda bilgi sahibi olmadığı için çok fazla tükettiği yemeğin midesinde bir probleme yol açmayacağını zanneder.

Oysa insan midesinin ortalama olarak 1 litre civarında bir kapasitesi vardır. Bu kapasite yetişkinlik döneminde genişlemeyi bırakır ve standart bir hal alır. Tabi ki genişlemeyi bırakması hiç genişlemeyeceği anlamına gelmez. Midenin elastik yapısından ötürü çok fazla yediğimiz zaman bu kapasite artar. Çünkü kaslar genişler ve mide büyür. Burada da karın şişliği oluşmuş olur.

Tabi ki bir süre sonra yeme alışkanlıklarımızı düzene soktuğumuzda bu durum geçici olur. Yani midemiz tekrardan olması gereken referans değerlere ulaşır. Yalnızca obezite gibi durumlarda bu durumun tersini gözlemleriz. Karın şişliği şikâyetiyle doktora başvuran insanlarda ise yemek yeme sıklığı ve miktarı hat safhadadır. Bazen yediğimiz yemeğin miktarı kararında olsa bile sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlar sebebiyle bu problemi yaşayabiliriz.

Tabi ki alerjenler, intolerans ve benzeri faktörleri göz önüne aldığımızda da midemizde yaşanabilecek bir şişkinlik gözlemlenebilir. Karın şişliği ilk etapta fizyolojik olarak göze çarpmayabilir. Fakat karın ağrısı gibi reaksiyonlarla kendisini gösterir. Doktora başvuran kişilerin şikâyetleri arasında da gaz sıkışmasına benzer bir karın ağrısı sıkça gözlemlenir.

Karın Şişliği Neden Olur?

Karın şişliğine sebep olan nedenlerin birbiriyle bağlantılı olabilmesi de mümkündür. Örneğin gaz sorunu yaşayan birisinin gazlı yiyecekler tüketmesi bunu üsteleyecektir. Bir anlamda sebebi olacağı bir şişkinlik yaratacaktır.

  • Hazmı Zor Besinler

Hazmı zor besinler tüketmenin bir sınırı olmalıdır. Örneğin haftada bir kez yediğiniz takdirde mideniz için bir problem olmayacaktır. Ancak her gün bu besinleri tüketmeniz durumunda sindirim çok yavaş işleyeceği için şişkinlik kaçınılmaz bir sorun olacaktır.

  • Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz yapan besinler tükettiğiniz sürece karın ağrısı ve gaz sıkışması ile etkilenen tüm organlar ağrı gibi semptomlar gösterebilir. Gazlı yiyeceklerden uzak durmak ise günümüz yaşam standartlarında neredeyse imkânsız oldu. Örneğin kızartmalar, yağlı besinler, fasulye, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, marul, meyvelerin nerdeyse tümü ve asitli içecekler buna örnek gösterilebilir. Hatta sakız çiğnemek, pipetle içecek içmek, hava yutmak gibi eylemler dahi gaz konusunda mideniz başta olmak üzere tüm sindirim sisteminizi etkileyebilir.

  • Gıda İntoleransı

İnsanların tamamına yayılmamış olsa bile gıda intoleransı ciddi bir probleme dönüşebilir. Gıda alerjisi kadar sık rastlanmaz ve tehlikeli değildir. Ancak sindirimi durma noktasına kadar getirebilir. Günümüzde en sık karşılaşılan türleri ise laktoz intoleransı ve maya intoleransıdır. Hatta şu sıralar süt intoleransı sebebiyle gaz problemi yaşayan insanların yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Fruktoz ve gluten ise hem yoğun kullanımı hem de birçok üründe olabilmesi sebebiyle intolerans için önemli unsurlardır.

  • Çölyak Hastalığı

Bildiğiniz gibi çölyak olanların büyük bir kısmında sindirim problemlerinden kaynaklı bir şişkinlik şikâyeti vardır. En önemli belirtilerin başında yer alır. Aynı şekilde yukarıda da belirttiğimiz üzere gluten intoleransı açık bir biçimde gözlemlenir. Bu yüzden Çölyak hastalarının şişkinlik konusunda ekstradan dikkat etmeleri gereken bir süreçten söz etmek mümkündür.

  • Sindirim Sisteminin Enzimleri

Sindirim sisteminin düzensiz çalışmasının ana sebeplerinden birisi enzimlerdir. Çünkü enzimlerin yeterli olmayışı ile sindirimin gerektiği şekilde yapılamaması doğru orantılıdır. Bu yüzden sindirim enzimlerinin belirli bir düzeyde tutulması gerekir. Çoğu insanın sindirim sistemi için gerekli enzimleri sağlayamadığı için gaz sıkışması veya sindirim sorunlarıyla karşılaşması bu yüzden normaldir. Sebzelerin ve meyvelerin çiğ şekilde tüketilmesi enzim açısından gerekli dengeyi sağlayabilir.

  • İrritabl Bağırsak Sendromu

Karın şişkinliği için önemli faktörlerden birisi ise İrritabl bağırsak sendromu olarak biliniyor. Aslında bu rahatsızlığın sebebini henüz net olarak bulabilmiş değiliz. Tıbbi araştırmalar sürmesine karşın gözüken semptomlara bakıldığı zaman şişkinlik ilk sıralarda geliyor.

  • Hormon Düzensizliği

Hormonların çeşitli rahatsızlıklar ya da faktörler sebebiyle düzeninin bozulması gayet normaldir. Örneğin kadınlarda adet döneminden önce, adet döneminde ve adet dönemi sonrasında farklı hormon dengeleri kurulmaktadır. Aynı durum hamilelik ve menopoz için de geçerlidir. Doğal olarak yaşamımız boyunca farklı dönemlerde hormonel düzensizlikler yaşamamız gayet olağandır. Bu durumda da karında şişkinlik görülmesi olağandır.

  • Yaşam Şekliniz

Burada psikolojik faktörlerden alışkanlıklara kadar uzanan çok uzun bir listeden söz edilebilir. Yaşamınızda düzensiz olan pek çok detayın karın şişliği için etken olabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle stres ve kaygı başta olmak üzere psikolojik etkenlerin burada başrol oynadığını unutmamalısınız. Birçok insanın hayatı maddi veya manevi bazı sorunlarla ilerlemektedir. Bunun birçok sağlık problemine yol açabileceği gibi karında şişlik ve gaz sıkışmasına da yol açabileceğini söyleyebiliriz.

  • Yemek Yeme Alışkanlığı

Yemek yerken ağzınıza attığınız lokmaları bütün parçalar halinde yutmak sindirimi imkânsız hale getirebilir. Aynı durum çiğnemeden yuttuğunuz küçük besinler için dahi geçerlidir. Burada bol bol çiğnedikten sonra yutmak ve yemekler arasında zaman bırakmak önem teşkil ediyor. Örneğin uzmanlara göre bir yemeğin defalarca kez çiğnenmesi öneriliyor. 10-20 kez çiğnediğiniz bir besini yuttuktan hemen sonra ağzınıza yeni bir lokma atmadan önce biraz bekleyebilirsiniz. Yemek süreniz uzasa da daha sağlıklı bir beslenme ve sindirime kavuşacağınızın garantisini verebiliriz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir