Kalp Ağrısına Hangi Hastalıklar Neden Olur

109
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Kalp Ağrısı Nedenleri

Kalp ağrısı ile özdeşleşen en önemli sağlık sorunu kalp krizidir. Aslında bunun doğru olabileceğini söylemek mümkün. Fakat yinede farklı sorunlarla özdeşleşebileceğini es geçemeyiz. Türkiye haricinde de kalp ağrıları ile ilgili ciddi araştırmalar yapılıyor. Özellikle Amerika başta olmak üzere pek çok araştırmanın verdiği sonuçlar değişken olabiliyor. Aslında kalp ağrıları ile doktora başvuran ve şikâyetini ileten kişilerin kaburgalarından akciğerlerine kadar pek çok sağlık sorunuyla boğuşması mümkün görünüyor.

Hatta bir kas sorununun veya sinir sıkışmasının kalpte ağrıya yol açabileceği üzerinde de duruluyor. Bunun genel olarak insanlar üzerinde kalp krizi ve ciddi sağlık sorunları algısını oluşturması ise çevreden duyulan bazı deneyimlerle ilişkilendirildiği söylenebilir.

Kalp ağrısına neden olan faktörleri birden fazla hastalık grubuyla irdeliyoruz. En büyük sorunlardan birisi tabi ki kalp rahatsızlıkları olabiliyor. Fakat bununla sınırlı bir problem olmadığını unutmamalı.

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp ağrısı için fiziksel muayene veya fizyolojik reaksiyonlarla bir sonuca varabilmek oldukça zordur. Örneğin gün içerisinde sık sık kalbinizin ağrıdığını doktorunuza söylemeniz bir anlam ifade etmeyebilir. Çeşitli testler ve muayeneler sonucunda kalp ağrısına dair sebep ve sonuçlara rastlanabilir. Bu bağlamda da kalp ağrısının nedenleri için aşağıdaki faktörlerin önemsenebileceğinin altını çizebiliriz.

 • Kalp Krizi

Kalp ağrısının pek çok insanın aklına kalp krizini getirmesi ana belirtilerinden birisi olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda kalp krizi geçirilirken aşırı terleme, halsizlik, mide bulantısı, ateşlenme gibi semptomlar ortaya çıkar. Çünkü kalbe giden damarlardan biri veya birkaçı pıhtı ve benzeri bir sebepten ötürü kan basıncını bozar. Ayrıca akciğerlerin olduğu kısımdan mideye kadar uzanan bir alanda ağrı yayılır. Ancak siz bunu yalnızca kalp ağrısı olarak hissedebilirsiniz.

 • Kalp Zarında İltihap

Perikard iltihap olarak adlandırılan durumun kal zarında iltihaplanma olduğunu pek çok kişi biliyor. Kalbi çevreleyen zarın iltihaplanması genel olarak kalp ağrısına yol açmaz. Fakat boyun bölgesinde başlayan ağrı kalbe doğru inebilir. Bu yüzden doğrudan kalp ağrısı olarak algılanabilir.

 • Mitral Kapak Prolapsusu

Kalbin sol ve sağ kısmı ayrı yapılarla bezenmiştir. Burada sol kulakçık ve sol karıncık bölgelerinin arasında ise bir kapak bulunur. Bu kapağın işlevini yerine getirmemesi ise kalpte sancılara sebep olur.

 • Kalp Kası İltihaplanması

Kalp krizi ile neredeyse aynı belirtileri taşıması ciddi bir karışlığa yol açabiliyor. Tüm belirtileri aynı iken damarlarda bir tıkanmaya sebep olmadığını söyleyebiliriz. Hem göğüs hem de kalp ağrısı ile ciddi bir belirtiye dönüşür.

 • Hipertrofik Kardiyomiyopati

Aslında bu durum kalp yetmezliği olarak hepimizin bildiği durumdur. Tıbbi açıdan ise kalp kaslarında kalınlaşma ve kanı düzgün pompalayamama noktasını temsil eder. Bu durumda da ister istemez tüm kalp çevresinde ve göğüs bölümüne yayılan bir ağrı hissedilebilir.

 • Zatürre

Görüldüğü üzere kalp sorunları kadar akciğer yani göğüs bölgesinde yer alan organlarında bu noktada etken olabileceğini fark edebilirsiniz. Kaygı, yüksek ateş ve göğüs ağrıları ile birlikte kalp ağrısı ile karıştırılması ve kalp krizi olarak yorumlanabilecek ağrılar yaşanması muhtemeldir.

 • Göğüs Zarının İltihaplanması

Viral enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok sebepten ötürü göğüs zarlarında iltihaplanma görülebilir. Göğüs zarlarında yaşanan bu iltihaplanmanın sonucunda ise nefesin akciğerlere dolma ve boşalma anında dahi göğüs ağrıları kaçınılmaz bir hal alır. Doğal olarak kalp ağrısı olarak yorumlanabilecek bir ağrı türüyle daha tanışırız.

 • Akciğer Kaynaklı Rahatsızlıklar

Bilhassa astımı olanlarda göğüs ağrısının şiddeti ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu şartlar altında da kalp ağrısı ile karıştırılabilmesi mümkündür. Pulmoner Hipertansiyon hastalarında da ayırt edilemeyecek göğüs ağrıları ve kalbe vuran sancılar saptanabilir.

Bunlar ne önemli sorunlar arasında gözlemlenmektedir. Ancak bunun dışında da bazı detayları görmek mümkün olabilir. Özellikle insanların pek önemsemediği sağlık sorunları arasında olanlar bile kalp ağrısı için ana unsurlardan birisi olabilir.

 • Safra Kesesi Rahatsızlıkları
 • Reflü
 • Yemek Borusu çatlağı
 • Peptik ülser
 • Kaburga incinmesi
 • Göğüs bölgesinde kas sorunları
 • Yemek borusu sorunları
 • Solunum problemleri
 • Göğüs bölgesine alınan darbeler
 • Kemik kırıkları ve çatlaklar
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir