Kabızlık Neden Olur, Evde Tedavisi Nasıl Yapılır

141
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kabızlık, bağırsak fonksiyonlarının düzenli çalışmadığı zamanlarda katı ve zor dışkılamadır. Genelde beslenme alışkanlarımızda kaynaklı zamanla başımıza gelen bir sorundur. Beslenme düzene girdiğinde kısa zaman içerisinde kabızlık kendiliğinden geçer. Özellikle günlük düzenli olarak tuvalete çıkmayanlarda bu problem daha çok görülür.

Vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmadığında, lifli yiyeceklerin tüketimi azaldığında, uzun süre hareket etmediğinizde ve ailesel sağlık sorunlarında kabızlık sık görülür. Dünya üzerinde her 100 kişide 20’si bu sorundan müzdariptir.

Kabız Olduğumu Nasıl Anlarım?

Dışkılarken fazla ıkınmak zorunda kalıyorsanız, midenizde sürekli şişlik, sancı ve ağrı varsa, aylarca 7 gün içerisinde sadece birkaç kere tuvalete çıkıyorsanız ve dışkının bağırsaklardan tam olarak atılamadığı hissine kapılıyorsanız kabız olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kabızlık Sebepleri

 • Fazla ilaç kullanmak,
 • Süt içeren ürünlerin aşırı tüketimi,
 • Kilo almak veya vermek için yapılan diyetlerin bilinçsiz olması,
 • Stres kaynaklı huzursuz bağırsak sendromu,
 • Yeteri kadar sıvı tüketmemek,
 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Mide-bağırsak kanseri türleri,
 • Parkinson rahatsızlığı,
 • Lif ve posalı gıdaların az tüketimi,
 • Hamilelik-menopoz-depresyon-adet dönemi gibi hormonda değişikliğe yol açabilecek durumlar kabızlığın nedenleri arasındadır.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Kabızlık genelde çok kısa sürer, ekstrem durumlarda bu süre uzar. Aylarca süren kabızlık, diyet yapmamaya rağmen kilo vermek, karın kısmında sürekli şişlik ve sancı, makattan kan gelmesi durumlarında acilen Doktorunuza gitmelisiniz.

Doktorunuz tarafından ilk olarak elle muayene yapılır. Gerek görüldüğü durumlarda kan ve gaita testi, bağırsak için röntgen, ileri seviyede ise “kolonoskopi” yapılması istenebilir.

Testler sonucunda Doktorunuz size diyet önerebilir, bitkisel tedavi yolları ve ilaç tedavisi de alternatiftir. Testlerde olumsuz bir durum yoksa bir Psikoloğa yönlendirilebilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 1. Sabah uyku sersemi kimse bir şeyler yemek istemiyor. Kahvaltı öncesi 2-3 tane kayısı, incir veya erik yedikten sonra birkaç bardak su için. Bunların haricinde 5-6 tane zeytinyağlı zeytin tüketerek de evde kabızlığı önleyebilirsiniz.
 2. Kahvaltıda kepek ekmeği tüketmeye özen gösterin. Tuvaletinizin gelmediğini düşünseniz de kahvaltıdan sonra bir süre bekleyerek bünyenizi alıştırabilirsiniz.
 3. Her gün öğlen veya akşam yemeklerinde yoğurt yiyin. Ara öğünlerde veya yemekten sonra kabuklu meyve tüketin. Lifli gıdalar sıvı tutacağı için kabızlığı giderir.
 4. Evde çok zaman geçiriyorsanız, iş yerinizde de hareketsiz bir ortamdaysanız mutlaka 1-2 saatte bir hareket edin. Günlük yarım saat yürüyüş yapın. Bu durum bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacaktır.
 5. Günlük 2-2.5 litre su tüketin.
 6. Sizi üzen, strese sokan, mutsuz eden şeylerden ve kişilerden uzaklaşın.
 7. Kırmızı et tüketimini azaltın, balık veya tavuk yemeye özen gösterin.
 8. Bir kase yoğurda keten tohumu ilave ederek tüketin.
 9. Zeytinyağı içerisinde kekik koyarak kepek ekmeği banıp yiyin.
 10. Ispanak-pırasa-kereviz gibi sebze tüketimini artırın.
 11. Bakteri sebebi ile oluşan bir kabızlıksa prebiyotik yoğurt tüketin.

Kabızlığın geçmesinden sonra bu gıdaların tüketimini sürekli değil ara ara yaparak da kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir