İsveç’te Eşya Tamirine Vergi İndirimi

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İsveç’te Yeni Eşya Almak Yerine Tamir Edene Devletten Vergi İndirimi!

Dünyanın en yaşanılabilir ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden birisi İsveç. Bu noktada kişi başına düşen gelir seviyesi, yaşam alanları, iş ve sosyal kanunları oldukça gelişmiş durumda. Ekonomi anlamında da hiçbir sorun yaşamadıkları aşikâr. Buna karşılık İsveç hükümeti tarafından geri dönüşüm nezdinde bir çalışma başlatıldı.

Kanun olarak önerilen tasarının mimarı ise Sosyal Demokrat ve Yeşil Parti oldu. Buna göre yapılan gereksiz harcamaları önlemek ve gereksiz harcamalar sebebiyle kullanımı biten eşyaları azaltmak için ciddi çalışmalar yapılmış. İsveç’te yaşayanların eskisi tamir edip yenisini almaması karşılığında belirli vergi indirimleri ve muafiyetleri söz konusu olacak.

Örneğin bir İsveçli tarafından giyim eşyaları ya da bisikleti sıfır alınabilir. Eğer sıfır almak yerine öncekini tamir ederse ödeyeceği verginin %25’ten %12’ye düşeceği konuşuluyor. Tabi ki vergi indirimi sadece bununla sınırlı değil.

Beyaz eşyalar, televizyonlar, bilgisayar gibi elektronik eşyalarda tamir masrafının yarısı kadar vergi indirimi alabilecek. Yani bu aşamada %50’lik bir vergi indiriminden söz etmek mümkün oluyor. Böyle bir reforma imza atmak isteyen İsveç hükümetine bu projenin ortalama 54 milyon $ seviyesine mal olacağı kesinleşmiş.

Fakat ileriye dönük politikalarda Kimyasal Yasası olarak adlandırılan bir tasarı dikkat çekiyor. Bu tasarının asli amacı ise yeni almak yerine tamir edenlere vergi indirimi sunan yasa tasarısıyla aynı doğrultuda hareket etmek. Zira bu tasarının uzun vadede 223 milyon $ ve üzerinde bir gelir kapısı oluşturacağı öngörülüyor. Çünkü yenisini almak yerine tamire yönlendirmek ister istemez iç piyasada iş yapılmasını sağlayacak. Bunun uzun vadede bilgisayar üretimi, bilgisayar tasarımı, endüstriyel tasarım ve üreticilerin çeşitliliği gibi alanlarda ciddi bir adım olacağı konusunda hemfikirler.

İsveç, eski eşyalarını tamir edene vergi indirimi yasası için masaya oturuyor. Tüm dünyaya örnek olması gereken, geri dönüşümü destekleyen ve tüketim toplumu algısını yıkan bir karar olduğu ise aşikâr.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir