İslami Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

65
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İslami Mortgage Ne Anlama Geliyor?

İslami Mortgage olarak tanımlanan ve tamamıyla faizsiz şekilde sunulan konut kredilerini ele alalım. Burada net olarak bahsi geçen sistemin yararlarını ve zararlarını ortak bir paydada toplamayı düşünüyoruz.

İlk etapta konut kredisi çekenlerin en büyük sorununun sistemin yüksek faiz oranları olduğu anlaşılıyor. Daha doğrusu uzun vadeye yayılan kredinin geri ödeme maliyeti çok üst düzey bir miktara tekabül ediyor. Haliyle İslami Mortgage ile Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor.

Bu aşamada ilk açıklamayı TVF başkanı Mehmet Bostan yapıyor. Yaklaşık olarak Varlık Fonu kaynaklarının 40 milyar TL dolaylarında bir bütçeye sahip olabildiğini bildiriyor. Bu tutarın ortalama olarak hacminin 200 milyar TL seviyesine yükselen bir aktiflik dengesinin olduğunu ise ekliyor. Yalnızca 40 milyar TL olan ham varlık bütçesinin bile %20’si ile yapılabilecek bir projeden söz ediliyor.

İslami konut kredisi hususunda tek husus faiz gibi görünüyor. Onun haricinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yatırımlar sürecek. Yatırımlarını bu aşamada devam ettirecek olan birçok girişimci ise bu sisteme dahil olabilecek. Hiçbir şekilde faiz olmaması adına İslam Kalkınma Bankası ICD ile ortak bir Pazar kurulmaya çalışılıyor. Burada ön çerçeve anlaşmasının imzalandığını vurgulayan yönetim kurulu başkanı Furkan Bostan müjdeyi veriyor.

Ortalama 1-2 yıllık bir teşhis ve proje sürecinin olabileceğini belirtiyor. Ardından ise faizsiz ve uzun vadeli mortgage kredisini İslami usullere uygun şekilde sunabileceklerini vurguluyor. Bunu hep birlikte göreceğiz ve değerlendirildiğinde de ne gibi sonuçlara yol açacağını hep beraber sentezleyeceğiz.

ICD ile yapılan ortak anlaşma gereği tamamen faizsiz bir enstrüman üzerinde durduklarını savunan TVF yönetim kurulu başkanı Bostan için yol haritası hazır gibi. İlk etapta kuruluşun tüm açılış etkinliği tamamlanmalı ve aktif olmalıdır. Ardından özel olarak İslami Mortgage şirketleri ile halka arz mümkün bile olabilir. Hemen ardından dileyen herkese uzun vadeli ve faizsiz konut kredisi verilebilmesi mümkün olacak.

Türkiye için büyük bir adım olacağı düşünülüyor. Ancak dünya genelinde faiz oranı olmadan uzun vadeli bir kredi sunumunun ne denli doğru bir hareket olacağı tartışmaya açılabilir. Bu aşamada İslami Mortgage sistemi önümüzdeki süreçte daha da tartışılacak gibi duruyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir