İshal Nasıl Geçer, İshale Ne İyi Gelir?

273
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

İshal rahatsızlığının ortalama olarak 2 ile 10 gün arasında değişebilen bir iyileşme süresi vardır. Bu yetişkinlerde veya çocuklarda aldığınız önlemlere göre farklılık gösterebilir.

İshal Nasıl Geçer?

İshal olmanın gayet sıradan bir akut rahatsızlık olduğunu hepimiz biliyoruz. Belki günümüzü mahveden veya bizi eve hapseden bir hastalık türü olmasından ötürü pek memnun olmayabiliriz. Ancak çoğunlukla enfeksiyon bazlı rahatsızlıklardan birisi olduğu için belirli bir süreç içerisinde geçmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi mevcut enfeksiyonu ekarte ederek daha etkin bir yapıya bürünür.

Yetişkinler için ishal çok sıkıntılı bir süreç olmamaktadır. Daha doğrusu altında yatan sebeplere bakıldığı zaman çoğunlukla enfeksiyon bazlı bir durumla karşılaşılır. Bunun yetişkin bir vücuda verebileceği zarar ise çok düşük ihtimallerle kıyaslanır. Fakat bebekler için ciddi bir risk faktörü doğabilir. Aynı şey çocuklar için de geçerlidir ve bu durumun önlemi için muhakkak doktora başvurulmalıdır.

İshal Kaç Günde Geçer?

İshal olunduğu zaman farklı süreçlerden söz edilebilir. Bunu etkileyen birincil faktör yaştır. Yetişkinler için çok daha kısa sürede sonuca varılabilir. Fakat bazı durumlarda enfeksiyona karşı metabolizmanın hızı ve bağışıklık sisteminin yarattığı savunma durumu yetersiz kalabilir. Bu durum ise ishalin geçme süresini uzatan bir unsurdur.

 • Bebeklerde: 5-10 gün arası
 • Çocuklarda: 5-7 gün arası
 • Yetişkinlerde: 2-4 gün arası

Tabi ki her ishal olan insanın bu süreç zarfında iyileşmesi diye bir genel geçer tanı konulamaz. Hatta bunun kaynağının araştırılması bile gerekecektir.

Bazıları için ishal yalnızca ilk gün geçirilen ve sonrasında normale dönen akut bir durumdur. Bazılarında ise enfeksiyon kaynaklıdır ve yetişkinlerde bile 10 günü bulabilir. Yukarıda belirtilen süreçlerin referans değeri olarak alınabileceğini söyleyebiliriz. Bu süreci aşan bir ishal rahatsızlığı için kesinlikle doktora başvurmanızda fayda var.

İshale Ne İyi Gelir?

İshal olduktan sonra bazı şeylere dikkat ederek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunu gerek sağlıklı yaşam formu olarak gerekse ishale karşı bir tedavi olarak algılayabilirsiniz. Normal şartlarda hepimizin dikkat etmesi gereken bir takım faktörleri içeriyor.

 • Sıvı Tüketimi

İshal olunduğunda çok yüksek miktarlarda sıvı kaybı yaşanır. Dışkılama sıvı şeklinde de yapıldığı için vücudun kendi kendine bunu ekarte etmesi zordur. Bu yüzden daha fazla sıvı tüketmeniz ishal için olumlu bir detaydır. Burada su öncelikli olarak düşünülebilir. Ancak sıvı olarak tüketeceğiniz pek çok yiyecek veya içecek aynı etkiyi gösterir. Çorba, tuz veya şeker eklenmiş su, taze sıkılmış meyve suları önerilebilir.

 • Probiyotik

“Probiyotik yoğurtlar” mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Hazmı kolaylaştıran, sindirime yardımcı olan ve bağırsaklarda iyi bakterilerin sayısını hızla arttırarak ishal için olumlu etkiler gösteren ürünlerdir. Tıbbi açıdan kesinliği kanıtlanmamış olsa bile ishali geçirdiğine dair tecrübeler mevcut.

 • Katı Besinler

Aslında sıvı gıdaların daha fazla tüketilmesi önerilmektedir. Ancak birkaç günlük sürecin ardından ishal halen daha devam ediyorsa ufak porsiyonlar halinde katı besinler tüketmeniz doğaldır. Bunu düşük porsiyon, yağsız ve hiçbir baharat kullanmadan tüketmeniz gerektiğini özellikle vurgulayalım. Bilhassa pirinç, kızarmış ekmek, püre, haşlanmış sebze, muz ve patates tüketilmesi önerilir.

 • İlaç Kullanımı

İshal ilacını eczanelerden bile temin etmek mümkündür. Ancak bunu kullanmanız gerekmeyebilir. Çünkü çoğu insan için bu süreç kısa sürer ve iyileşme gerçekleşir. Yinede ishal ilacı kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 • Rehidratasyon Çözeltisi

Oral olarak alınan rehidratasyon çözeltisi aslında bir tozdur. Suyla karıştırılarak içilir ve vücuda sıvı takviyesi yapar. Bilhassa ishal gibi vücudun su kaybına maruz kaldığı rahatsızlıklarda tercih edilir. Yalnızca su ile sınırlı kalmaz. Örneğin tuz kaybının ardından tuz dengesini de sağlar.  Şeker başta olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok minerali de Oral Rehidratasyon çözeltileri ile alabilirsiniz.

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Yukarıdaki tüm bilgiler yetişkinler içindir. Çocuklarda ise ishale karşı önlemler farklıdır. Kesinlikle çocuklarda beslenme aksatılmamalı ve sıvı tüketimi maksimum dozda olmalıdır. Bebeğiniz veya çocuğunuz içmek ya da yemek istemiyor olsa bile çocuklarda ishal önemli bir vakadır.

Oral Rehidratasyon çözeltileri yetişkinler için reçetesiz kullanılabilir. Çocuklarda ishale karşı kullanılabilmesi içinse doktorunuzdan dozaj ve süreç için bilgi almanız şarttır.

İshal ilaçları ise yine oral rehidratasyon çözeltileri gibi doktor onayı olmadan kesinlikle çocuklara önerilmez. Bebeklerde zaten katı gıda ile beslenme yok denecek kadar azdır. Ancak çocuklarda yeterli sıvı dengesi korunmadan katı gıda vermemenizi tavsiye ederiz.

İshal Süresince Beslenme

İshal olduktan sonra kesinlikle beslenmenizi düzene sokmanız gerekiyor. Bunun bağırsaklar ve boşaltım sistemi kadar sindirim sistemi üzerinde de etkili olacağını unutmayın.

 • Kahvaltı Öğünleri

Bu süreçte tahıllı, kepekli veya benzeri ekmekler tüketmeniz önerilmez. Standart lifli gıdalarla kahvaltı etmeniz ise kesinlikle olumsuz etkiler yaratacaktır. Muz en çok önerilen alternatiftir. Ayrıca potasyum ile elektrolitleri geri kazanabileceğiniz bir takım besinleri kombine edebilirsiniz.

 • Öğle ve Akşam Öğünleri

Özellikle muz, elma püresi, baharatsız olmak kaydıyla fırında tavuk, haşlanmış tavuk, çorba, havuç, pirinç lapası ve yoğurt tavsiye edilir. Bunları ara öğünlere bölerek tüketmeniz ise iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Tek öğün ve büyük porsiyon ile sindirimin zorlanmasına gerek yoktur.

İshalken Yenmemesi ve İçilmemesi Gerekenler

İshalken kesinlikle içmemeniz gereken içecekler vardır. Aynı şey yiyecekler için geçerlidir. Bazıları kronik ishal rahatsızlığıyla beraber bunlara hakimdir. Ancak akut gelişen bir ishal anında da tetikleyici faktör olmaması sebebiyle bunları bilmeniz yarar sağlar.

 1. İshalken İçilmemesi Gerekenler

 • Kafeinli içecekler
 • Alkollü içecekler
 • Süt
 • Süt ürünlerinden yapılan içecekler
 • Kefir
 • Şekerli içecekler
 1. İshalken Yememeniz Gerekenler

 • Yağlı yiyecekler
 • Baharatlı yiyecekler
 • Tahıllı ürünler
 • Lifli gıdalar
 • Acı
 • Süt ürünleri
 • Tatlılar
 • Katı gıdalar
 • Esmer pirinç
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir