İş Kurmak ve Büyütmek için Alınacak Krediler

65
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Yeni İş Kurmak ve İşini Büyütmek İsteyenlere Özel Krediler

Yeni iş kurmak birçoğumuzun hayalidir. Bazen şirin bir cafe açmak ile başlayan hayallerin gerçeğe dönüşmesi ise kredi başvurularına bağlıdır. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu yeni iş fikirleri için finansman desteği aramaktadır. Bunun içinse tek bir temele önem veriliyor. Eğer ilk defa ticari bir işletme açacaksanız bireysel finans geçmişinizin temiz olması gerek.

İşini büyütmek isteyenler içinse durum biraz daha farklı. Bireysel anlamda kredi geçmişi iyi olan işletmelerin ticari geçmişlerine de bakılıyor. Tüm bu detaylar nezdinde ticari krediler onaylanabiliyor.

Daha önce kredi veya kredi kartı gibi ürünlerin kullanılması elbette ki bir avantajdır. Fakat bunların doğru kullanılmış olması ve borçların düzenli ödenmesi bu sonucu etkiler. Eğer düzenli ödenmemiş bir kredi geçmişiniz var ise iş yeri kredisi reddedilebilir.

  • Bireysel Risk Raporu

Bireysel olarak kullanmış olduğunuz banka hesapları, kredi kartları ve krediler ile beraber yapılan ödemelerin düzenli olup olmadığı incelenir. Mevcut kredi tutarınızı belirleyen ve kredinin onay sürecini etkileyen en önemli unsur budur. İşletmenizi yeni açacağınız zaman asıl baz alınan nokta kredi notunuz, gayrimenkul durumu, gelir gider dengesi ve bireysel finans geçmişidir.

  • Ticari Finans Geçmişi

Ticarete atıldığınız ilk günden beri kredi kullanıyor olabilirsiniz. Bu durum ilerleyen dönemde alacağınız kredilerin teminatı gibi düşünülebilir. Olası bir sıkışıklık veya iş büyütme durumlarında bankaların işletmelere özel kredi tekliflerinden yararlanabilirsiniz. Fakat önceki kredilerinizi aksattıysanız veya ödemelerin gecikmesi sonucu takibe girdiyse işyeri kredisinden yararlanamazsınız. Bu bazı işletme sahipleri için bireysel risk raporunun kötü olması ile ilişkilendirilebilir.

İşyeri Kredisi İçin İş Planının Önemi

Bildiğiniz gibi KOSGEB gibi işyeri açmak isteyenlere özel fırsatlar sunan kurumlar görmeye başladık. Haliyle hayatımıza iş planı adı altında bir takım yenilikler girdi. Kısaca temeline indiğimizde ise yapacağımız işin, işyerini büyütmek için amaçladığımız büyüme hacminin kağıt üzerindeki formülü diyebiliriz.

Örneğin bir restoran işlettiğinizi varsayalım. Mevcut restoranınız 200 metrekare bir saha üzerinde kurulu iken 20 masalık bir hacme sahip olsun. İşlerinizin durumuna bağlı olarak kapasiteyi arttırmak ve tesisi 300 metrekareye çıkartmak istiyorsunuz. Kafanızdaki iş planı ise masa sayısını 28’e çıkartmak ve mutfağa 5 metrekarelik bir ek depo yapmayı kapsıyor. İşte tüm bunları banka personeline yüz yüze anlatmak mümkündür. Fakat iş planı oluşturmak ve kağıt üzerinde işyerinizi veya büyüme hacmini ortaya koymak bankaların kıstas aldığı noktadır.

İşyeri açmak için iş planı nasıl hazırlanır dediğinizi duyar gibiyiz. Aşağıdaki maddelerle kendinize ait iş planını çok kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

  • Sektör Durumu

Sektör olarak açacağınız ya da büyüteceğiniz işletme için gereklilikler hangi ölçüdedir? Aslında önemli olan sorunun mevcut müşteri kitlesinin düşüncesinden yola çıktığını söylemek gerek. İşletmenin sağladığı hizmet bir zorunluluk teşkil ediyor mu, lüks bir ihtiyaç mı, devamlılığı olacak mı, müşteri memnuniyeti ve fiyat politikası ne gibi konulara açıklık getirilmelidir.

  • Kitle Hesaplaması

Mevcut müşteri kitleniz üzerinden yapılan araştırmaları kapsar. Misafirlerinizin finansal durumu ve yaşadıkları hayat standardı işletmenizin ilerleyişi ve tercih edilebilirliği ile doğrudan alakalıdır.

  • Hizmet Standardı

Diğer rakip işletmelerle yapılan kıyaslamalarda ne gibi farklılıklar söz konusu oluyor? İşte tam bu noktada diğer rakiplerinizden farklı bir konsept veya ekleme için işinizi büyütmek isteyebilirsiniz. Hatta işyeri açarken de beklentiyi karşılayacak ve diğer alternatiflerde olmayan hizmet standartlarını kullanabilirsiniz.

  • Rekabet Analizi

Bölgede lokal olarak yapılan araştırma neticesinde kaç farklı rakibiniz olduğunu bilmeniz gerek. Bunların ortalama hizmet standardı ve konsept bilgisi bulunmalıdır. Onlarla rekabet edebilecek yapıda olduğunuza emin olmanız gerekir. Bunu iş planınızda bankaya sunmak ise artı bir detaya dönüşecektir.

  • İşin Geleceği

İşyeriniz için hukuki, teknolojik ve beşeri şartların sağlanıp sağlanmadığını belirtmeniz zorunlu. Zira yasal olarak belirli bir noktanın üzerinde hizmet verdiğiniz sürece finans kuruluşları tarafından değerlendirilirsiniz. Herkesin yan yana bakkal açtığı bir sokak için bankadan kredi çıkmayabilir. Ancak insan nüfusunun yoğun olduğu bir bölgede ufak bir kahvaltı dükkanı için çok daha yüksek meblağlarda destek kredisi temin edilebilir.

  • İşletmenin Akıbeti

İşletmeyi açmanız için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız önemlidir. İşletme kâr ettiği sürece işletme sahibinin kredi borcunu ödemesi mümkün olacaktır. Bu yüzden yetkin olmak ve tecrübeli bir bakış açısı ile iş planınızı oluşturmak zorundasınız.

  • Fizibilite Çalışması

Doğrudan aylık ve yıllık olarak kâr zarar bilançonuzu ortaya dökerek bunu oluşturabilirsiniz. En ufak kalem girdilere kadar inerek mevcut giderinizi ve kâr marjınızı kağıt üzerine hesaplamalısınız. Rekabet analizi ve daha önceki tecrübeler burada tasdik edici olabilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir