İnternet Paketleri Neden Tarihinden Önce Bitiyor?

83
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Daha Zamanı Varken Biten İnternet Paketinizin Sebepleri

Eğer ay henüz tamamlanmadan internet paketiniz bitiyorsa bazı servislere dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü cep telefonu dediğimiz cihazların %70’lik bir kısmı aplikasyonlardan oluşuyor. Bu aplikasyonlar ise yükleme aşamasında bizden bir takım izinler isteyebiliyor. İzinleri vermediğimiz uygulamaları yüklemek ise mümkün değil. Dolayısıyla verdiğimiz birçok izinle beraber bizim bilincimiz dışında bir kullanım söz konusu olabiliyor.

Daha faturanızın gelmesine günler varken internet paketiniz bitiyorsa muhtemelen aynı dertten muzdaripsiniz demektir. Biraz daha dikkatli davranarak ve çeşitli önlemler alarak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Üstelik biten internet paketinize ekstradan aldığınız ek internet ücretinden tasarruf etmiş olursunuz.

  • Otomatik Güncellemeler

Telefonunuz otomatik güncelleştirmelerle tüm aplikasyonları, sistem güncellemelerini ve işletim sistemi güncellemelerini yapacaktır. Fakat otomatik güncelleştirmeyi kapatmak mümkündür. Bu nispeten önerilmez. Ancak ayarlara geldiğinizde daha işlevsel bir sonuç görürsünüz. ”Yalnızca Wi-Fi ile güncelle, Tüm Ağlarda Güncelle ve Güncelleme seçenekleri vardır. Eğer siz burada Sadece Wi-Fi ile güncelle seçeneğini seçmezseniz mobil veri paketinizden güncellemeler otomatik olarak yapılacaktır.

  • Sosyal Medya

Neredeyse her saat başı mutlaka alarak zaman tünelini yenilediğimiz, paylaşımları takip ettiğimiz, videolar izleyip resimler paylaştığımız mecralardan söz ediyoruz. Sosyal medya hesaplarımızla harcadığımız internet miktarı gerçekten üst düzeydedir. Bunu hesaba katmak gerekiyor.

  • Konum Servisi

Konumunuzu sürekli olarak güncellemek durumunda olabilirsiniz. Fakat en azından bunu kullanan uygulamaları sınırlayabilirsiniz. Aksi halde sürekli telefon uyanarak internet ile eşzamanlı olarak GPS yardımıyla konumunuzu belirleyecektir.

  • Oyunlar

Wi-Fi ile bir oyunun ne kadar veri kullandığını anlamak güçtür. Ancak mobil veri ile oyuna girdiğinizde kısa sürede bir kota uyarısı alıyorsanız hemen çıkış yapın. Mobil veri ile cep telefondan oyun oynamak ciddi bir kota harcamasına sebep olabilir.

  • Online Olmayan Oyunlar ve Aplikasyonlar

Bazı oyunlar veya aplikasyonlar diğer kullanıcılardan bağımsız olarak kullanılabiliyor. Ancak bunların internet bağlantınızla hiçbir ilgisinin olmadığını düşünüyorsanız yanlış yoldasınız. Keza karşınıza çıkan reklamlar bu sayede karşınıza çıkmaktadır.

  • Kota Aşım Ücreti

Eğer internet paketiniz erken bitiyorsa ilk olarak bu durumu kriz yönetimi gözüyle değerlendirmelisiniz. Hemen ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar olan internet paketlerinden birisini satın alın. Bu ek paketin fiyatı normal faturanıza yansıyan internet paketi fiyatından çok daha yüksek gelebilir. Fakat bu paketi almadan kullanacağınız internetin çok daha fahiş fiyatlar karşılığında size sunulacağından emin olabilirsiniz. Doğal olarak ek internet paketi daha avantajlı olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir