İlköğretimde Türkçe Eğitimi

107
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İnsanlar doğdukları andan itibaren sözcükler, çeşitli hareketler ve işaretler aracılığı ile birbirleri ile iletişim kurarlar. Bu ses, sözcük ve işaretlerden oluşan bütüne ise dil adı verilir. Dünya üzerinde her milletin kendine ait bir dili ve o dilin de kendi içerisinde belli kuralları vardır.

Dolayısıyla sağlıklı bir iletişim için sağlam bir dil eğitimi almış olmak ve dilini en iyi şekilde kullanabiliyor olmakta çok önemlidir.

Sağlıklı bir iletişim için ilköğretimden itibaren sağlıklı bir dil eğitimi!

Sağlıklı bir iletişim için dilimizi en iyi şekilde biliyor ve kullanıyor olmamız gerekir. Özellikle bu dil bir kelimenin kullanıldığı yere göre anlamının değişiklik arz ettiği, atasözleri ve deyimler bakımından son derece zengin bir dil olan Türkçe ise… Türkçe gramer olarak öğrenilmesi oldukça zor bir yapıya sahiptir.

Bununla birlikte Türk medeniyetinin yüzyıllar boyunca geçirmiş olduğu değişimlerin dile anlam bakımından yansımalarını da göz önünde bulundurduğumuzda aslında işimizin ne kadar zor olduğunu anlarız. İşte bu bakımından sağlıklı bir Türkçe eğitimi daha ilk yaşlardan itibaren büyük önem arz etmektedir.

Türkçe eğitiminin ilkokullarda nasıl olması gerektiği ile ilgili hazırlanmış pek çok değerli kaynaktan yola çıkarak bu eğitimin içerisinde, okuma, yazma, konuşma, dinleme, görsel okuma, kelime hazinesinin geliştirilmesi, metin bilgisi ve dilbilgisi öğretimi gibi pek çok alt başlığın yer aldığını söylemek mümkündür. Kendi içerisinde de onlarca alt başlığa ayrılan bu bilgilerin çocuklara en iyi şekilde aktarılması gerekir ki dil sağlıklı bir şekilde öğretilmiş olsun.

Özellikle ağız farklılıkları nedeniyle yazı ve konuşma dilinde yöreden yöreye zaten büyük farklılıklar arz eden Türkçeye bugün bir de sosyal medya ve teknolojinin de etkisiyle yabancı dillerden Türkçeleşen kelimeler ve yapılar eklenmiştir. Bu durum çocuklarımızın dil eğitimi sırasında büyük olumsuzluklara neden olmaktadır. Dilin doğru kullanımı ile ilgili olarak ilköğretimden itibaren teorik ve pratik bilgilerle çocukların dil dünyası zenginleştirilmeli ve geliştirilmelidir.

Sonuç olarak çevresi ile sağlıklı iletişim kuran bireyler görmek istiyorsak ilköğretimden itibaren çocuklarımızın Türkçe eğitimine önem vermeliyiz!

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir