İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

68
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

İkinci el taşıtlar gerçekten ekonomik olmaktadır. Birçok bireyin alım gücü hayalindeki aracı almaya yetmez. Bu yüzden birçok insan ikinci el araç alır. Ama bu araçlar önce kullanıldığı için ciddi bir kontrolden geçirilerek alınması gerekir. Gözden geçirilmesi gereken en önemli mesele alınacak aracın piyasa değeridir. Eğer birey iyi bir araştırma yapmadan aracı satın alırsa daha sonra satışında ciddi bir zararla satabilir. Bu durumda hem alıştan hem satıştan zararlı çıkar.

Teknolojinin gelişimi; araçların yeni üretimlerinin hızlanması ve çeşitliliğin artmasına sebep olmuştur. O yüzden ikinci el piyasası çok geniş ve canlıdır. İkinci el araç alımına en çok rağbet sebeplerinden biri de dövizlerdeki artış ile ÖTV artıştır.  Yalnız her sektörde olduğu gibi bu sektörün uyanık satıcıları pek çoktur.

Özellikle aracın kusurlarını gizleyerek karşı tarafa araç satmaya çalışırlar. Bu durumda zarara girmemek için oto ekspertiz hizmetlerini kullanmak gerekir. Peki oto ekspertiz ne demektir? Kısaca aracı uzman biri tarafından incelenmesine denir. Çünkü bazen aracı satan kişi; aracın kaza yaptığını sisteme bildirmediğinden, araç temiz gözükür. Oto ekspertiz işte burada devreye girerek aracın kaza yapmış olduğunu ortaya çıkartır. İkinci el aracın tek riski bu da değildir.

Motorun durumu bazen öyle sıkıntılı olabilir ki satın alımından sonra yapılan masrafı sürekli artırabilir. Ve yine aracın kaç kilometre yol aldığı önemlidir. Çünkü çok yol gitmiş araç çokça yıpranmış araçtır. Bir de buna şu hesabı katarsak; sıfır araç alınıp, kontak çevrildiği anda % 15 civarında değer kaybetmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır. Boya kalınlığı, alt taban saçları, döşemlerin durumu, lastikleri ve orijinal parçalara bakılmalıdır.

 İkinci El Araçlarda Yaptırılan Testler

İkinci el araçlarda test yaptırmak istenilirse; ekspertiz hizmeti bu testlerin hepsini yapmaktadır. Ve bir aracın güvenile bilirliği için yapılaması gereken testler aşağıda isim isim sıralanmıştır. Yanal kayma, süspansiyon, klima kontrolleri, kaporta ve boyama, hasar kaydı testi, elektronik aksam testi, motor performans testi, araç altı şase testi gibi birçok test bulunmaktadır. Bu ve benzeri testleri yaptırılırsa araç hakkında epey bilgi sahibi olunur. Ona göre de araç alınır veya alınmaz.

İkinci El Aracı Alırken Ve Satarken Yapılması Gerekenler

Aracı alırken ilk başta kaparo vermemek gereklidir. Satıcı ısrarla kaparo istiyorsa bu durumdan şüphelenip kesinlikle vermemekte ısrarcı olunmalıdır. Eğer aracın fiyatı piyasa değerinden çok düşükse o araca çok yaklaşmamak gerekir. Çünkü dolandırıcılar aracın fiyatının düşük göstererek, kişiye göre çalışırlar. Kesinlikle aracı görmeye tel gidilmemeli bir uzman götürülmelidir. Araba alımında noter işlemlerinin ruhsattaki sahibiyle yapmak gereklidir.

Arabanın plakası çok önemlidir. Kime ait olduğunu mutlaka öğrenmek gerekir. Alan kişi aracı dikkatlice incelemeden almaya çalışıyorsa bu duruma şüpheli yaklaşmak gerekir. Parayı alamadan satış kesinlikle yapılmamalıdır. Satılan aracın parasının mümkünse havaleyle alınması lazımdır. Çünkü alıcı sahte para kullanılabilir. Satış veya alış için notere gidildiğinde tecrübeli biri yanında götürülmelidir.

İkinci El Araçta Bakım Raporu

Sıradan bir tamirciye götürülen aracın bakılan ya da tamir edilen yerleri bellidir. Fakat ileri bir tarihte tamirciye sorulduğunda araca ne yapıldığı hatırlayamayabilir. Bazen bazı tamirciler yaptıkları iş için çok yüksek ücretler isteyebilir. Ve yaptığı işin de bir garanti yoktur. Ama bir oto ekspertizde ücretler belli paketler halinde sunulur onun dışında bir ücret talep edilmez. Verilen hizmet ise garanti kapsamındadır. Asıl önemli olan belli raporların tutulmasıdır. Müşteri ihtiyaç anında bu raporlara bakıp araç değerlendirmesi yapabilir, aracı gözü kapalı bir şekilde alabilir.

 İkinci El Araç Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Lastiklerin bakımı çok önemlidir. Lastik dişleri ve yanaklarında asimetrik bir aşınma var ise ön ve arka takımlarda bir ayarsızlık söz konusu olabilir. Kış lastiğine de dikkat etmek lazımdır, malum kış lastiği kullanmak zorunludur. Direksiyon hareket ederken akıcı olmalıdır. Direksiyonda herhangi bir takılma, titreşim veya ses bir problemin göstergesidir.

Vites atarken sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basıldığı halde zorlanma veya ses gelmesi bir sorun olduğunun göstergesidir. Motor da çok önemli bir unsur, özellikle yağ çubuğu ve yağ haznesinde tortu var ise o araç satın alınmamalıdır. Gaz pedalın basıldığı zaman mavi egzoz gazı çok çıkıyorsa, aracın iç parçaları aşınmıştır. Kaporta kontrolünde şunu incelemek lazımdır. Pas ve çürüme eğer varsa araç alınmamalıdır. Kaput altında duran motor bölmesi iyice yıkandıysa bir şeyler saklanıyor olabilir.

Kaput açıldığında pul pul dökülen boya aracın kaza yaptığının belirtisidir. Aracın kilometresiyle iç durumu biribirine uyum sağlamalıdır. Çok yıpranmış döşeme ve kapılara rağmen kilometre az gösteriyorsa bir sıkıntı var demektir.

Kapılar aç kapa yaparak kontrol edilmelidir. Eğer yıpranmış lastik varsa bu kaza yapılmış olabileceğini gösterir. Panellerin hizasının eşit olması lazımdır. Frenlerin kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Elektrik sistemi bir diğer kontrol edilmesi gereken sistemdir. Klima, camlar, havalandırma vs. dikkatli bir şekilde bakılmalıdır. Plaka sorgusu yapılmalı ve araç boyası da kontrol edilmelidir. Umarım bu yazıda belirtilen bütün öneriler faydalı olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir