• Anasayfa
  • Finans
  • İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Avantaj Kıyaslaması

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Avantaj Kıyaslaması

64
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Nakit ihtiyacınız var ve birikmiş paranız olmadığı için bankadan kredi mi çekmeye karar verdiniz? Gelin o halde İhtiyaç kredisi mi, yoksa nakit avans mı daha avantajlı karşılaştıralım.

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Karşılaştırması

İhtiyaç kredisinin faiz oranlarını, Kredili Mevduat Hesapları’nın faiz oranlarıyla karşılaştırdığımız zaman ihtiyaç kredisinin daha uygun olduğu görülmektedir. Eğer özel bir kampanya yoksa, İhtiyaç kredisi nakit avansa göre daha avantajlıdır. Bu karşılaştırmayı yapmadan önce toplam kredi ücretlerini karşılaştırmanız gerekmektedir.

Komisyon ücretlerini, karşılaştırdığımız zaman ihtiyaç kredisinin, nakit avansa göre daha masraflı bir seçenek olduğunu görmekteyiz. Limit karşılaştırması yaptığımızda ihtiyaç kredisinin limiti nakit avansa kıyasla daha yüksektir. Bazı bankalar aradaki farkı kapatmak amaçlı nakit avansı, taksitli nakit avansa dönüştürerek kampanyalar yapmakta, bunu dikkate alarak işlem yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi başvurusu, yapmanın kolay olmasının yanı sıra herkes başvuru yapabilmektedir. Bankaların internet sitelerinden veya direkt olarak bankadan kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Bankaların sizden isteyeceği belgeler; sigorta kaydı, gelir belgesi vs. belgeler istemektedir. Bazı bankalar ise sizden hiçbir belge talep etmemektedir.

Kredi çıkmasının hızlı sonuca varması için en büyük etken kredi puanlarıdır, eğer geçmişte bankalardan aldığınız kredi borçlarınızı zamanında ödediyseniz kredi notunuz yüksek olmaktadır, bu da olumlu sonuç alabilme ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. Eğer kredi borçlarınızı zamanında ödemediyseniz, kara listeye düşmüş olabilirsiniz buda puanınızın düşük olacağı anlamına gelmektedir.

Kara listeden çıkmak için ise kredi borçlarınızı düzenli olarak öderseniz bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Puanlama sistemi düzenli olarak güncellenmektedir, bu ay 500 puandaysanız ve ihtiyaç kredisinden olumsuz sonuç aldıysanız, ödemenizi düzenli olarak yapmaya devam edip bir sonraki ay tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Nakit Avans Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

KMH veya nakit avans olarak adlandırılan kredi ürünü ise ihtiyaç kredisine kıyasla daha kolay bir süreçten oluşmaktadır. KMH hesabı açtırmak için; maaş hesabınız veya vadeli/vadesiz bir banka hesabınızın olması yeterli olmaktadır. Bir dilekçe yazarak KMH hesabı açabilmektesiniz. Fakat KMH Hesabı kullanımının ardından yaşanabilecek faiz ve benzeri sorunlar her zaman finansal hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kredili mevduat hesabının kısa vadeli olup anında kredi gibi onaylı nakit sağlaması çok büyük bir avantajdır. Yalnızca ihtiyaç kredisine oranla komisyon farkı ve yüzdelik oranlarla kesinti sağlaması sık kullanımlarda zarara yol açabilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir