İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

71
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çeken herkesin belirli kriterleri vardır. Bunlar arasında ise ne kadar ödeyeceği önem taşır. Çünkü hali hazırda bir ihtiyacı karşılamak amacıyla alınan meblağdan oluşmaktadır. Yani ihtiyaç karşılandıktan sonra nakit sıkıntısı kendisini tekrarlayabilir. Mevcut ihtiyaçlar darboğaz bir süreç yaşatabilir. Tüm bunları yaşamak istemiyorsanız ihtiyaç kredisi ödeme planı oluşturmanız gerekmektedir.

Bunun basit bir matematiksel formülü vardır. Taksit tutarını belirleyen temel ilkeler kredi tutarı ve faiz oranınızdır. Matematiksel açıdan bakıldığında çözümlenebilir olan rasyonel formülü bir kenara bırakalım. Bunun yerine sayılarla mantık çerçevesinde değerlendirelim.

Öncelikle kendinize sormanız gereken birkaç soru kalıbından söz etmeliyiz. Aylık ödemelerinizin belirlenmesi ve vadenin düzene oturtulması için bu önemlidir.

  • Düzenli gelir seviyeniz nedir?
  • Düzenli gider seviyeniz nedir?
  • Ay içerisinde yapabileceğiniz maksimum kredi ödemesi nedir?
  • Düzenli bir kredi ödemesi yapamadığınızda kendinizi garanti altına alacak teminata sahip misiniz?

Bu soruların cevapları herkes için farklı standartta olabilir. Aylık geliriniz 3.000 TL iken gideriniz 600 TL olabilir. Yine aylık geliriniz 2.500 TL iken gideriniz 1.700 TL olabilir.

Buna istinaden ihtiyaç kredisi beklentiniz artış gösterecektir. Yani mevcut kredi ödeme planı oluştururken hem gelir ve gider dengeniz hem de kredi tutarınızın göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

2016 yılı itibariyle düzenlenen kanun tasarısı ihtiyaç kredisi ödeme planları için maksimum vadenin 48 aya inmesini sağladı. Bir dönem 36 ay olsa bile farklı esneklikler ile bunun çok üzerine çıkılıyordu. Şu an içinse birçok krediyi 36 aya kadar kullanmak mümkün oluyor. Bazı ihtiyaç kredisi modellerinde ise bu vade süreci 48 ay oluyor.

Ödemeler hesaplanırken her %1’lik faiz için %0,01 ifadesi kullanıldığına dikkat etmelisiniz. Yine %15 oranında KKDF vergisi ve %5 oranında BSMV alınıyor. Eğer ödemeniz gecikirse ve dönem içerisinde yapılmazsa anapara borcunuza mevcut faiz oranına ek olarak %30 faiz ekleniyor.

Böylece borcunuzun katlanması oldukça mümkün olabilir. Bir bakıma düzenli ödeme alışkanlığı için kredi tutarı ve vade seçeneğinden ziyade ihtiyaç kredisi ödeme planı yapmak zorundasınız. Bir bankadan veya farklı bir finansal kuruluştan kredi çekerken %70 oranında aylık ödeme seçeneği var. Yani 1.000 TL maaş alan birinin 700 TL, 10.000 TL maaş alan birinin 7.000 TL aylık ödemesi olan bir kredi kullanmasında sakınca yok.

Buna istinaden ihtiyaç kredisi ödeme planı yaparken diğer harcamalarınızı ve giderlerinizi kesinlikle hesaba katmanız gerekiyor. Kirada oturan ve farklı borçlar ödeyen insanlar için maaşlarının yüzde kaçlık kısmının bu sabit giderlere gittiğini hesaplamaları gerek. Sonrasında ise yüzde oranlar baz alınarak kredi ödemesi için ayrılabilecek bütçe hesaplanır.

Totalde maaşınızın giderleri karşılayabilme noktasında yeterli olması önemlidir. Düşük faizli ihtiyaç kredisi alsanız bile taksitleri ödemediğiniz takdirde ciddi bir faiz sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Üstelik bu durum zamanla kredi notunu düşüren hareketler arasında olduğu için kötü bir finansal geçmişe zemin hazırlar. Yine devamlı gecikmeli ödemeler ve takibe düşme ile birlikte KKB tarafından kredi notunuz riskli olarak değerlendirilebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir