İhtiyaç Kredisi Ne İçin Çekilir?

68
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekmek için herkesin bahanesi vardır. Kimisi için kullandığı telefon eskimiştir. Kimisi içinse kullandığı telefonun yeni modeli çıkmıştır. Yani kişisel algı hayatı bir şekilde mekanize eder. Bazen lüks bir harcama olmasına rağmen ihtiyaç olarak algılamamızı sağlar. Popülarite, toplum baskısı veya kişilerin özgüven ve kişilik bozukluğu gibi ciddi sebeplere dayandığına şahit olunabilir.

Mutlaka hiç ihtiyacınız olmayan bir ürünü satın almışlığınız olmuştur. Bazen bir markette görerek beğendiğiniz, bazen tarayıcı reklamlarında karşınıza çıkan ürünler bunlar arasına dahil edilebilir. İhtiyaç kredisi ne için kullanılır sorusunun asıl cevabı da burada saklıdır.

Adı ihtiyaç kredisi olan bir üründen söz ediyoruz. Ürün olarak tanımlanmasının sebebi ise bir maliyetinin olmasıdır. İhtiyacınız dahilinde gördüğünüz 1.800 TL’lik bir ürünü satın almaya karar verdiniz. Bunun için mevduat hesabınızda 1.800 TL yok ise iki seçeneğiniz vardır. Kredi kartı veya ihtiyaç kredisi arasında seçiminizi yaptıktan sonra yapmanız gereken kıstas şudur.

Bu ürünün ihtiyaç aşamasında zorunlu veya lüks gruplarından hangisine dahil olduğuna bakmanız gerek. Kredi kartınızın limitini son damlasına kadar kullanmaya veya 36 ay ihtiyaç kredisi ödemeye değecek mi?

Yeni model bir cep telefonu, bilgisayarınız için hızlı bir grafik kartı, lezzetli kahveler yapabilen kompleks bir kahve makinesi gibi oldukça ütopik istekler içerisine girebiliyoruz. Tek kaçırdığımız detay ise birkaç ay sonra tüm bunların daha yenisinin ve iyisinin çıkacağıdır. Peki siz yeni model olarak aldığınız ürünün bir diğer yeni modeli çıktığında ne yapacaksınız? Çünkü henüz önünüzde ihtiyaç kredinizi ödemeniz gereken bir dönem var.

Bunu avantaja çevirmek için ihtiyaç kredisi ne zaman çekilir sorusunun cevabını oturtmanız gerekiyor.

  • İndirimlerden yararlanmak
  • Acil nakit ihtiyacı
  • Eğitim ve sağlık giderleri
  • Yapılamayan ödeme

Yukarıda yazan dört seçeneğin tamamı ihtiyaç kredisi için makul olan unsurları içeriyor. Yapılan ciddi indirimlerden faydalanmak, okul için taksit veya sağlık giderleriniz için ödeme gerçekten faiz oranından kâr ettiğiniz sürece avantaj sağlar.

Diğer taraftan acil nakit ihtiyacı oluşturan sosyal aktiviteler ve anlık ödeme zorunlulukları ve takibe düşebilecek ödemeler kesinlikle bu grupta sayılmalıdır. Tabi ki yeni model telefon almak için kredi çekmek, ilginç hediye kutusu için kredi kartınızın limitlerini doldurmak, limitinizin üstüne çıkan bir aksesuar için taksit dengenizi bozmak faydadan çok zarar verecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir