• Anasayfa
  • Finans
  • İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır Örnekli Anlatım

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır Örnekli Anlatım

70
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi hesaplamak için çok ciddi bir matematik bilgisine ihtiyacınız yok. Hatta son dönemlerde bunu sizin yerinize yapan kredi karşılaştırma siteleri var. Bu platformlarda dilediğiniz miktar ve vade seçeneğini tıklayarak sonuçları inceleme şansına sahip oluyorsunuz. Böylelikle sorunsuz bir biçimde tüm bankaların avantajlarını ve dezavantajlarını görebiliyorsunuz.

Şu an için ihtiyaç kredisi kullanımı ciddi oranlarda artış gösteriyor. Çünkü herkesin istediği bir takım ürünler veya hizmetler var. Bunları karşılayabilmek içinse uzun vadeli ve düşük taksitli krediler tercih ediliyor. Bunun avantaja dönüşebilmesi için öncelikle ihtiyaç kredisi hesaplamalarını çok iyi yapmak zorundasınız. Kafanızda kredi hesaplaması nasıl yapılır sorusunun canlandığına eminiz.

İlk olarak kredi içeriğini bilmeniz gerekiyor. Bir bankadan ihtiyaç kredisi çektiğinizde ödediğiniz tutarın çektiğiniz tutarla aynı olmadığının bilincine varın.

  • Çekilen Kredi Tutarı
  • Aylık Kredi Faiz Oranı
  • Kredi Masrafları
  • Kredi Vergileri (BSMV + KKDF)
  • Sigorta Bedeli

Bir bankaya giderek 20.000 TL kredi çektiğinizi düşünelim. Bu doğrultuda 20.000 TL için sizden belirli oranda aylık ödemeler alınacak. Fakat 36 ay çektiğiniz bir kredi için 20.000/36 hesabına giremeyeceksiniz. Bu sizin ana paranız olarak elinize geçecek tutar.

Ödeme kısmında ise karşınıza diğer masraflar çıkacak. İlk masrafın sigorta ve dosya masrafları olduğunu belirtmek gerek. Banka size kredi kullandırırken sağlık sigortasını zorunlu kılabilir. Çoğunlukla ise opsiyonel olarak sunulur. Dosya masrafları ise bankadan bankaya değişkendir. Bazıları için olmazsa olmaz iken bazıları dosya masrafsız kredi hizmeti sunarlar.

300 TL dosya masrafı, 250 TL sigorta primi olduğunu hesaba kattığımızda ise 20.000 TL olarak çektiğiniz kredi kesintiye uğrar. Yani elinize geçen meblağ 19.450 TL olur. Bu doğrultuda anapara ile diğer masrafların hesaplama evresine geçilebilir. Anaparanız üzerinden bankanın size sunduğu mevcut faiz oranı eklenerek vergilendirilir. 20.000 TL için sunulan faiz oranıyla farzı misal olarak 27.000 TL olduğunu varsayalım. Bu ücretin ise %5 oranında BSMV ve %15 oranında KKDF vergi payı bulunmaktadır.

Totalde ise tutarın 36 aylık vadeye bölünmesiyle beraber aylık ödeyeceğiniz tutara erişilir. İşte tam bu noktada kredi hesaplamalarını yaparken 10.000 TL çekip vadeye bölmeyi hayal etmek yanlış sonuçlar doğurabiliyor.

Kredi başvurusu yapmadan evvel ihtiyaç kredisi ödeme planı hazırlamak her zaman işinize yarayacaktır. Günümüzde önerilen miktarın maaşınızın %25’ini geçmemesi gerektiği yönünde olduğu biliniyor. Yani 1600 TL gelir için maksimum 400 TL aylık kredi taksit tutarınızın olması gerek.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir