İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli

77
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi adı altında sunulan kredi türünün tüm ihtiyaçlar için kullanılabileceği doğrudur. Fakat farklı ihtiyaçlarınız için daha avantajlı kredi seçenekleri olduğunun bilincinde olmalısınız. Örneğin eğitim giderleriniz bir ihtiyaç olarak değerlendirilir. Fakat ihtiyaç kredisi çekmek yerine eğitim kredisi çekebileceğinizi bilmek zorundasınız.

Farklı vade seçenekleri veya kredi türüne bağlı olarak değişen faiz dengeleri avantajı belirleyen faktördür. Yine ek olarak bazı eğitim ve sağlık kredileri için belge sunumuyla birçok masraftan muaf olabiliyorsunuz. Haliyle maliyet hesaplamalarında da bu durum size kâr olarak dönüyor. Çekeceğiniz kredinin maliyet hesabını yapmak, ihtiyacınıza uygun çekim yapmak ve kullanımı bu amaçta dizayn etmek önemlidir.

İhtiyaç Kredisini Ne İçin Çektiğiniz Önemli!

Kesinlikle farklı kredi tiplerinin size sunduğu avantajları değerlendirmeniz gerekir. Öncelikle tümünün bir ihtiyaç kredisi kapsamında olduğunu unutmamak gerekiyor. Farklı isimlerle sunulmaları ise ileriye dönük ödeme planlarının bize sağlayacağı avantajları kapsamaktadır. Yani bir bakıma vade sayısı, faiz oranı gibi konularda size avantaj sağlayabilir.

Fakat temelinde tatile çıkmak istiyorsanız tatil kredisi çekmek zorunda değilsiniz. Bu size sunulan opsiyonel bir tekliftir. Uygun olan kredi formatını bulmak ve masraf, komisyon, faiz ve vade gibi kıstasları değerlendirerek karar vermeniz önemlidir.

  • Krediyi Çekme Amacınız

Krediyi çekme amacınız ne olursa olsun ihtiyaç dahilinde olduğundan emin olunuz. Birçok kişiyi ihtiyaç dışında lüks harcamaları için bile kredi kullanabiliyor.

  • Kredi Türü

Halk arasında yaygın bir inanış vardır. Her zaman ihtiyaç kredisinin diğer türlerden daha avantajlı olduğu düşünülür. Aslında bu kısmen yanlış bir bilgidir. Tatile çıkmak için tatil kredisi kullanmanız erteleme fırsatlarından yararlanmanızı sağlayabilir. Yine eğitim kredisi veya sağlık kredisi çekerken fatura ibrazı vesilesiyle bazı masraflardan muaf olabilirsiniz. Taşıt kredisi ve konut kredisi burada ayrı bir segment oluşturuyor. İhtiyaç kredisi türleri arasında doğum kredisi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi gibi seçenekler arasından en uygun vade, faiz oranı ve masraf bileşenini seçmelisiniz.

  • Kredinin Vadesi

Bazı insanlar ihtiyaç kredisi çekerken vade seçeneğini kısa tutarlar. Bu tip bir ödeme planında az sürede düşük faizden yararlanmış ve kâr etmiş olursunuz. Ancak aylık ödeme tutarınız ciddi anlamda artacaktır. Tam tersi yüksek vade seçeneğinde ise yüksek bir faiz oranı işler ve ödeyeceğiniz toplam miktar artış gösterir. Ancak vade uzun olduğu için yayılır ve düşük aylık ödemelerle kredi çekersiniz. Seçiminizi gelir durumunuza göre düşünmelisiniz.

  • Kredi Tutarı

Kredi tutarını belirlerken ihtiyaç olan miktarı seçin. İhtiyacınızdan fazla olacak her tutar için faiz ve komisyon ücretinin artacağını hesaba katın. Yani 10.000 TL için kısa vadede 11.000 TL ödeyecekken, aynı vadede 15.000 TL için 16900 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  • Kredi Masrafları

Calculator and car keys close-up

Kredi çekmek için masraf çıkaran bankalar yıllardır varlığını koruyor. Kanun olarak bunların önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürütülüyor. Dosya masrafı, başvuru masrafı, evrak masrafı, sigorta ücreti, komisyonlar ve belirli ücretler talep edilebiliyor. Bunları hesaba katmadığınızda ise asıl avantajlı kredi başvurusunu kaçırmış olabiliyorsunuz.

Masrafsız kredi başvurusu sunan bir bankanın 10.000 TL teklifini 12.000 TL geri ödeme ile kabul etmediğinizi varsayalım. Bunun yerine kabul ettiğiniz 10.000 TL’yi 11.500 TL olarak ödeyeceğiniz krediyi kullanacaksınız. Fakat 500 TL kârda olduğunuzu düşünürsek 500 TL dosya masrafı yansıdığını görüyorsunuz. Tüm detayları hesaba katarak incelemelisiniz.

  • Kredi Karşılaştırma

Kredi karşılaştırma siteleri odlukça yoğun bir biçimde karşımıza çıkıyor. Tüm bankaların kredi türlerini ve sizin istediğiniz tutar ve vadeyi bizlere aktarıyor. Krediler arasında yapılan karşılaştırma sonucunda ise vade seçenekleri, uygulanacak faiz oranı, ödeyeceğiniz toplam tutar ve masraflara göre bir sıralama oluşturabiliyorsunuz. En uygun faiz oranıyla kredi çekmek için bu tip detayları önemsemek zorundasınız.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir