İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Yapılan Hatalar

70
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi için bankaya başvurduğumuz esnada bazı detaylara dikkat etmek zorundayız. Herkesin bankalar için farklı bir görüşü vardır. Burada temel alınması gereken nokta ise ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken bankaların finansal bir kuruluş olduğu gerçeğidir. Yani bankaların amacı kâr etmektir.

Bu sebeple faiz oranları, uygulanan komisyon ve masraflar irdelenmelidir. Yapılan hatalara baktığımızda da bunları net olarak gözlemliyoruz.

  • İhtiyaç Olmadığı Halde İhtiyaç Kredisi Çekmek

İhtiyaç kredisi çekmek için eğitim, sağlık, tatil, yılbaşı, bayram, tadilat ve benzeri birçok sebebiniz olabilir. Fakat bunların ihtiyaç ve lüks tüketim arasındaki tercih farkını kavramak önemlidir. Son model bir cep telefonu ihtiyaçtan ziyade lüks tüketimdir. Fakat bunun için ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Dolayısıyla yanlış bir hareket olur.

  • Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak

Sürekli olarak kredi başvurusu yapan insanların büyük çoğunluğu reddedildiğinden şikâyetçidir. Zaten KKB kayıtlarına göre kredi notunu düşüren temel faktörlerin arasında sürekli kredi arayışı vardır. Bir kişi farklı bankalardan reddedilmesine rağmen her bankaya tekrar tekrar kredi başvurusu yapıyorsa olumsuz değerlendirilir.

  • Kredi Vadelerini Geciktirmek

Kredi vadelerinin belirli bir ödeme periyodu vardır. Bu periyodun birkaç kez aksaması banka nezdinde sorun yaratmayabilir. Fakat belirli bir zaman aşımının ardından çok ciddi faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda kredi ödemelerinizi kesinlikle vadesinde yapınız.

  • Kredi Ödemesinin Bilincinde Olmamak

Kredi ödemesinin bilincinde olmak tamamıyla kredi kavramını anlamaktan geçer. Bazı insanlar için kredi çekmek hibe bir nakit para almak gibi anlatılır. Oysa bu para size tahsis edildiği an itibariyle faizi ile beraber hesabınıza yazılmıştır. Üstelik eksi haneye yazıldığı için aldığınız tutar 1.000 TL ise 1.200 TL ödemeyi kabul etmiş olursunuz.

  • Kredi Masrafını Hesaba Katmamak

Masrafsız kredi son dönemlerin favorisi olsa da halen daha masraflar insanların belini bükebiliyor. Doğal olarak kredi çekmeden önce dosya masrafı, komisyonlar, sigorta tutarı gibi detayları çok iyi araştırmanız gerekiyor.

  • Kredi Miktarını Düşünmemek

Kredi miktarını kullanımınıza uygun olacak şekilde ihtiyaç dahilinde belirlemelisiniz. Eğer alışveriş yapmak için çekeceğiniz bir kredi ise 3.000 TL’lik harcamanız için 5.000 TL çekmenizin bir esprisi yoktur. Bu size daha fazla vade ve daha fazla faiz olarak geri dönecektir.

  • Kredi Karşılaştırması Yapmamak

Kredi karşılaştırması yaparak her zaman en iyisini bulabilirsiniz. Mevcut karşılaştırmaların temelinde ise vade seçeneği, faiz oranları ve geri ödenecek tutar yatmaktadır. Bazen kredi masrafları bile karşılaştırma sonucunu değiştirebilir.

  • Kredi Başvuru Formunu Okumadan İmzalamak

Herkesin yaptığı genel hatanın bu olduğunu vurgulayabiliriz. Kredi başvurusu için size uzatılan evrakları okumak en doğal hakkınızdır. Neye imza attığınız bilmediğiniz sürece mağduriyetlerle karşı karşıya kalmanız mümkün olur. Bu aşamada kredi başvuru formunda belirtilmesine rağmen okunmayan kredi erken ödeme komisyonu oldukça sık dile getirilen sorunlar arasındadır.

  • Kredi İçin Farklı Banka Tercih Etmemek

Maaş bankanız veya belirli bir yıldan beri kullandığınız tek banka olarak tercihiniz belli olabilir. Fakat kredi çekmek için düşük faiz ve uygun vade seçeneklerini önemsemek zorundasınız. Eğer bankanızdaki faiz oranlarıyla çekeceğiniz 10.000 TL’nin ödemesi 12.200 TL ise diğer bankaları araştırmalısınız. Farklı bir bankada 10.000 TL kredinizin 11.950 TL’ye onaylandığını gördüğünüzde ise yönelmeniz gereken yol burası olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir