İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

82
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin artık oldukça kolay bir seçeneği var. Hayatımızın her alanına dahil olan cep telefonları sayesinde aplikasyon üzerinden sorunsuz bir biçimde kredi başvurumuzu geçebiliyoruz. Üstelik 7 gün 24 saat boyunca anında değerlendirildiği aşikâr.

Yani gece saat 03.00 sularında kredi başvurunuzu bankanıza iletmeniz mümkün. Bu sürecin işleyişi esnasında dikkat çeken detay ise öntanımlı onay veya ön onay sürecidir. Süreç bankanın kredi politikaları ve finansal kriterlerine uygun olduğunuzda başlar. Fakat sonrasında da olumsuz sonuçlandığına dair müşteri tecrübeleri vardır.

Bunun için çok temel şartlar aranıyor. Herhangi bir şekilde teminat veya alternatif bir kefil benzeri kıstas yok.

  • 18 Yaşından büyük olmak
  • 3-6 Aydır SGK primlerinizin çalıştığınız işyeri tarafından yatırılıyor olması
  • Kredi notunuzun riski grupta olmaması

Bu üç koşulu yerine getiren her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuruda bulunabiliyor. Daha doğrusu başvuruda bulunmak bu şartları bile gerektirmiyor. Yani SGK primleriniz yatmıyor olsa bile başvurunuzu iletebilirsiniz. Yalnızca bu üç şartı yerine getirdiğinizde ihtiyaç kredisi başvurunuz onaylanıyor.

Bankaların farklı mecralarda sürekli olarak başvuru için sizden bazı bilgiler talep ettiğini görebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda bulunan reklamlar ve cep telefonunuzda sürekli karşınıza çıkan reklamlar bunun bariz bir örneğidir. TV reklamlarında sürekli olarak kredi tanıtımlarını görebilirsiniz.

Eğer ihtiyaç kredisine başvurmak istiyorsanız aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz.

  • Şubeden başvuru

Doğrudan yaşadığınız muhitte olan veya farklı bir lokasyonda bulunan banka şubesine giderek kredi başvurunuzu iletebilirsiniz. Bireysel müşteri temsilcilerinden sıra alarak kredi başvurunuzu sözlü beyan ettikten sonra yazılı olarak sözleşme usulüyle tamamlarsınız.

  • Telefon Bankacılığı ile başvuru

Telefon bankacılığı için kimliğinizi doğruladıktan sonra başvuru süreci başlar. Eğer banka müşterisiyseniz işlemleriniz anında onaylanabilir. Hatta tanımlı kullanıcılar için onay sonrası hesaba aktarım bile mümkündür.

  • İnternet Bankacılığı ile başvuru

İnternet bankacılığı üzerinden kredi menüsüne gelerek dilediğiniz bir kredi için başvuru talebi oluşturabilirsiniz. Bu süreç bankanın müşterileri için gayet hızlı işlemektedir.

  • SMS ile başvuru

SMS ile başvuru için TC kimlik numaranızın kullanıldığını söylemeliyiz. Bu sebeple sadece bankaların resmi sitelerinde yayınlanan yayın organlarını kullanın. Farklı mecralarda gördüğünüz numaralara itibar etmeyin. Gönderdiğiniz SMS mesajının incelenmesi ve başvuru sonucu yine SMS ile bildirilmektedir.

Seçeneklerin hangisi sizin için daha iyi ise onu tercih edebilirsiniz. Mevcut kredi başvurunuzun onaylanması ve başvuru sürecinin değerlendirilmesi için bankanın müşterisi olmanız önemli. Çünkü SMS veya internet bankacılığı ile kendi bankanıza başvurduğunuzda onay süreci başlıyor. Bilgilerinizin zaten bankada olması süreci hızlandırıyor.

Diğer bankalara yaptığınız başvurular ise ihtiyaç kredisi başvurusu sonrasında sizden belge talebiyle devam ediyor. Yani yine şubeye gidip belge talebine istinaden ibraz etmeniz gerekebilir.

  • Nüfus Kağıdı
  • İkametgah Kağıdı/Son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi/Bordro
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir