İhtiyaç Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

65
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

 

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için bankaların farklı kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Faiz oranları, vade seçenekleri ve tutarlar değişkenlik gösterebiliyor. Tüm bunların ihtiyaç kredisi için istenen şartlar ve belgeler ile doğrudan alakalı olduğunu ise unutmamak gerekiyor.

Örneğin 5.000 TL kredi başvurusu yapmak isteyenlerden belge ve evrak talep edilmez. KKB bünyesinden talep edilen risk raporunuz ve kredi notunuz ile beraber tüm kişisel bilgilere ulaşılmaktadır. Bu yeterli görüldüğü takdirde krediniz onaylanır.

Miktar 25.000 TL dolaylarına çıktığında ise kredi puanınıza bağlı olarak farklı belgelerin bankaya ibrazı istenebilir. Bunlar arasında gayet standart belgeler bulunuyor. Ancak çalışan, memur, emekli ve çiftçi gibi farklı gruplardaki insanlar için belgeler değişkenlik gösterebiliyor.

  • Emeklilerden İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Emekli iseniz maaşınızı aldığınız bankanın sunduğu imkânlardan faydalanabilirsiniz. Bir bakıma emeklilerin kendi bankalarından anında kredi çekebilmeleri mümkündür. Diğer bankalar ise emeklilere ihtiyaç kredisi vermek için emekliliğini ve maaş çektiğini gösterir belgelere ihtiyaç duyar. Bu belgelere E-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

  • Memurlardan İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Memurların ihtiyaç kredisi başvurusu maaş bankasından anında yapılabilir. Maaş bordronuzu kapsayan klasik belgelerle oluşturduğunuz talepleri diğer bankalara ibraz ederek kredi başvurunuzu iletebileceğinizi ise belirtmek gerek.

  • Çalışanlardan İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Özel sektör çalışanları için maaş aldığına dair gelir belgesi istenmektedir. Yani son aya ait bordro talebinizle birlikte dilediğiniz bir bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz.

  • Çiftçilerden İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Çiftçiler için bağkur ödeme geçmişi önemli. Buna ek olarak ise çiftçilik belgesi, arazi tapusu ile teminat veya müstahsil makbuz örnekleri talep edilebiliyor.

  • Gayrimenkul Kirası Alanlardan İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Gelirinizi mevcut gayrimenkulleriniz üzerinden sağlıyorsanız taşınmaza ait belgeler ve kira kontratı ibraz etmeniz gerek. Bankalar elden yapılan onaylanmamış kira kontratlarını dikkate almayabiliyor.

Temel anlamda bankaların herkesten istediği birkaç kalem belge oluyor. Bunlar çalıştığınız bankalarda zaten olduğu için talep edilmeyebilir.

  • Nüfuz Cüzdanı
  • İkametgah Belgesi veya son 3 aya ait adınıza kayıtlı fatura
  • Gelir Belgesi / Bordro

Eğer bu üç belge elinizde ise çalışma durumunuza ve mevcut sosyal konumunuza istinaden talep edilen diğer belgelerle ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Belirli şartları taşıyor olmak ise en önemli etkenlerden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşından büyük olan her bireyin kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Bu talebin olumlu dönüşü içinse gelir belgesi şarttır.

Çalışanlar için kredi puanının iyi olması durumunda SGK primlerinin 3-6 aydır yatırılıyor olmasına dikkat edilir. Hatta gelir belgesi getirmenize gerek kalmadan SGK dökümünüz üzerinden işlem tamamlanabilir. Kredi puanınız risk faktörü barındırmıyorsa yalnızca SGK primlerinizin yattığına bakılarak onaylandığını görebilirsiniz.

Çalışıyorum, kredim onaylanmıyor diyenler içinse takibe girmiş borçlar, daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımından kaynaklı aksamalar ve bu tip sorunlar baz alınıyor. Haliyle ihtiyaç kredisi onaylanmayanlar için belgelerin tam olması, SGK dökümü ve gelir belgesine rağmen finansal geçmişin önem taşıdığını belirtebiliriz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir