İhtiyaç Kredisi Almak için İzlenecek Yollar

69
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi tanımının insanlar üzerindeki etkisi tartışmaya açıktır. Şu an için herkesin kredi kullanma alışkanlığı bu kredi türü üzerinden kategorize edilmektedir. Örneğin taşıt kredisi bir ihtiyaç kredisidir. Araba ihtiyacı olan kişi farklı vade seçeneğiyle bu tür krediye başvurur. Konut, bayram, eğitim ve benzeri kredi türleri doğduğunda ise geriye düşük tutarlı nakdi taleplere ihtiyaç kredisi denmeye başlandı.

Peki, ihtiyaç kredisi alırken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Birçok kişinin bilinçsiz kredi kullanması sonucunda finansal anlamda zorluklarla karşılaştığı görülüyor. Bunun tek sebebi ise ihtiyaç kredisi almanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmamak.

  • Krediye İhtiyaç

İhtiyaç kredisi için tanıma gerek duyulmuyor. Herhangi bir ihtiyacınız için bu aşamada kullanım mümkün olabiliyor. Ancak gerçekten bir ihtiyaç mı değil mi iyi tayin etmek gerekiyor. Gereksiz bir harcama veya ihtiyaç olmadığı halde alınan kredinin masrafı, komisyonu, faizi, sigortası zarar etmenize yol açabilir.

  • Kredinin Ödeme Oranı

Kredi kullanımı için maksimum taksit tutarı gelirin %70’i kadardır. Yani aldığınız 2.000 TL maaş için maksimum kredi taksit tutarı 1.400 TL ile sınırlıdır. Buna gayrimenkul veya ek gelir gibi kriterler dahil edildiğinde meblağ artabilir. Fakat ihtiyaç kredisi için önerilen gelir gider dengesi %25 oranındadır. Yani 2.000 TL maaş alan bir kişinin ihtiyaç kredisi taksit tutarı 500 TL’yi geçmemelidir.

  • Masraf Dahil Yıllık Faiz Oranı

Bankalar ticari kuruluşlardır. Dolayısıyla kâr marjını yükseltmek için bazı değişik stratejiler uygulayabilirler. Buna günlük faiz oranı, aylık faiz oranı ve yıllık faiz oranı örnek gösterilebilir. Size gösterilen günlük faiz oranı cezbeden bir seviyede iken yıllık faiz oranı farklı bir sonuç doğurabilir. Kredi araştırması yaparken komisyon, sigorta ve faiz giderlerinin yıllık oranını öğrenin. Kıyaslamayı bu ölçüt üzerinden yapın.

  • Banka Seçimi

KKB bünyesinde olan bankaların risk raporu ve kredi notunu ortak bir havuzdan aldıkları biliniyor. Ancak bankada bulunan kredi kartınız, maaşınızın bankada bulunan hesabınıza yatması ve aylık ödeme hacminin o bankadan dönmesi size artı puan katabilir. Bankanın tüm ödemeleri kendi sistemi üzerinde olan müşterilerine daha sıcak davrandığı kanıtlanmış bir gerçektir.

  • Faiz Kıyaslaması

İlk bakışta %1,14 ile %1,15 arasındaki fark sizin için ufak bir meblağ olarak gözükebilir. Ancak arada olan %0,01 olan oranın yıllık ödemeler üzerindeki etkisi tatmin edici seviyeye ulaşacaktır. Yine mevcut krediyi 36 ay veya 48 ay ödeyeceğinizi düşünürseniz kâr elde edebileceğinizi belirtmeliyiz.

  • Kredi Arama Sıklığı

Tabi ki banka seçimi yaparken çalıştığınız bankayı tercih etmek veya daha düşük faiz oranları olan alternatif bir bankayı tercih etmek mümkündür. Burada bazı bankalar olumsuz sonuç çıkarabilir. Ancak kredinizi onaylayan bankalar olacaktır. Burada ince bir çizgi var. Ne kadar çok kredi arayışı içerisine girerseniz kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olabilirsiniz.

  • Kredi Notu ve Risk Raporu

Findeks risk raporu alarak kredi notunuzu ve mevcut finansal dökümünüzü çıkarabilirsiniz. Burada kredi notunuz ile başlayan ciddi bir içerik göreceksiniz. Ödeme alışkanlıkları, kredi arayışları, eğitim ve yaşam standardı, gayrimenkul veya diğer gelir kalemleri, finansal borç ve gelir dengesi ölçümlenebilir. Bunu kendiniz takip ederek finansal durumunuzun bilincinde olun. İhtiyaç kredisi kesinlikle gerekli değilse kullanmamanız her anlamda size yarar sağlayacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir