İhtiyaç Kredi İçin Doğru Banka Hangisi?

72
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi için Banka Seçimleri

İhtiyaç kredisi çekmeden önce herkesi etkileyen önemli bir duygu vardır. Sadakat duygusunun insanlar üzerindeki etkisini burada belirtmek zorundayız. Zira ihtiyaç kredisi çekerken yıllar boyunca tercih ettiği bankadan başkasını araştırmayan insanlar görüyoruz. Doğal olarak yüksek faiz oranları veya kendisine uygun olmayan bir kredi türü ile karşı karşıya kalabiliyor.

Artık ihtiyaç kredisi için doğru banka hangisi denildiğinde birçok farklı alternatife sahibiz. Devlet tarafından yönetilen düşük faiz oranlarına sahip bankalar halen revaçta. Ancak özel bankaların düzenledikleri kredi kampanyalarının ciddi bir ölçekte olduğunu söylemek zorundayız.

İhtiyaç kredisi çeken insanların ilk kurtulması gereken düşünce tipi ise bankalarla özdeşleşmiş olma hissidir. 10 yıldır kullandığınız bankanın faiz oranı %1,29 ise daha düşük bir faiz oranı bakabilirsiniz. Diğer bir bankanın faiz oranı %1,26 olduğunda aradaki farkı küçümsediğinizi duyar gibiyiz. Bunu 36 aylık vadeyle düşünerek hesapladığımızda ise arada yüzlerce hatta binlerce lira oynayabiliyor.

Kesinlikle tüm bankaların faiz oranları, vade seçenekleri ve diğer avantajları incelenmelidir.

  • Faiz Oranı

İlk olarak kredi faizinin ödeyeceğiniz tutar üzerindeki en etkin nokta olduğunu bilmelisiniz. Bir bankanın aynı tutar ve aynı vade için 1.000 TL çıkardığı aylık ödemeyi diğer bir bankada 1.050 TL, farklı bir bankada ise 1.200 TL olarak görebilirsiniz. Daha düşük kredi kullanımı için daha fazla kredi araştırması yapınız.

  • Vade Seçenekleri

Bazı bankalar 36 ve 48 ay vadeyle ihtiyaç kredisi, 240 ay vadeyle mortgage gibi büyük krediler vermektedir. Fakat bankaların vade sayısı arttıkça yükselen faizlerinin yoğun bir yük oluşturduğunu bilmelisiniz. Bu durumu ve size uygun taksit çizelgesini sağladığını görmeden karar vermeyin.

  • Sigorta

Her bankada zorunlu olmamakla beraber sağlığınızla ilişkili bir sonuç olacaktır. Sigorta bedelinin burada size bağlı olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Yine buna istinaden sigorta tutarının ne olduğunu bilmeniz şart.

  • Kredi Masrafı

Genellikle dosya masrafı adı altında sunulan bu masrafların bazı bankalar için kesinlikle alındığını söylemeliyiz. Bazıları ise bu dosya masraflarını almayarak ortalama 250 ile 500 TL arasında kâr etmenizi sağlayabilir.

Kredi çektikten bir süre sonra kredinizi kapatmak isteyebilirsiniz. Elinize geçen büyük bir meblağ ile kredi kapatma isteğinizi 36 aydan düşük vadede %1, daha yüksek vadede ise %2 oranında komisyon alınmaktadır. Yani toplu para ödemede bile kaybınız olabilir. Tüm bunları araştırdıktan sonra ihtiyaç kredisini kullanacağınız bankayı iyi seçmeniz tavsiye olunur.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir