Huzursuz Bacak Sendromu Nedir, Nasıl Anlaşılır

163
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu olarak tabir edilen hastalığın pek çok sebebi olduğu doğrudur. Bunlar arasında fizyolojik sebepler ise çok kısıtlıdır. Özellikle günümüz tıbbi araştırmaları bu sendromun tamamıyla beyin kaynaklı olduğunu ve nörolojik muayene gerektirdiğini ortaya koyabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu teşhisi ile beraber insanların bazı yaşamsal aktivitelerini yeniden dizayn etmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda da nörolojik olarak uygulanabilecek bir takım tavsiyeler ve tedaviler olabilir. Öncelikle huzursuz bacak sendromu veya kısaltmasıyla HBS hastalarının yaşadıkları sıkıntılara değinelim.

Durduk yere veya hareket halindeyken yaşanan bu reaksiyonlar insanı rahatsız edecek boyutlara ulaşabiliyor. Bilhassa gıdıklanmaya yakın bir hissiyatla bacaklarda oluşan durum sık görülüyor. Bunun haricinde batma hissi, karıncalanma, uyuşma veya buna benzer fizyolojik durumların hissedildiği biliniyor.

“Willis Ekbom” olarak tıbbi literatürde yerini almış olan rahatsızlığın çok yaygın görünmediğini söylemek mümkün. Her 100 kişiden 5’i için bir risk faktörü doğuyor. İleri yaşlarda ise risk ikiye katlanıyor. Sınır 60-65 yaş ve üzeri olarak belirtiliyor. Özellikle bacak konusunda bir tanı olmadığını vurgulamalıyız.

Bazı insanların halk arasında duyduğu bilgilerle sol bacakta görülmesi durumunda daha riskli, sağ bacakta görülenin zararsız olduğu söylemleri asılsızdır. Hatta çoğunlukla Huzursuz bacak sendromu iki bacakta birden görülür. Yapılan tüm araştırmaları bir noktada topladığımızda ise Huzursuz bacak sendromunun nedenleri konusunda halen daha somut gerçekliğe ulaşamadığımızı görüyoruz.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz bacak sendromu hastalarının herhangi bir bölüm ile sınırlı olan ağrıları yoktur. Ağrı üst kalça kısmından başlar ve ayağınızın altına kadar olan bölgeyi tamamıyla kapsayabilir. Bazı durumlarda ise bu ağrılar lokaldir. Belirli bölgeleri hedef alırlar.

Teorik olarak baktığımız zaman nörolojik yapıyı net olarak gözlemleme şansına sahip oluyoruz. Yani beyin ve sinir hücrelerine dayanan bir sebebi olduğundan eminiz. Tıbbi araştırmalar buna yoğunlaşmasına rağmen halen daha nedenleri konusunda kesinlik verilemiyor. Yinede Huzursuz bacak sendromu neden olur sorusunun cevabı aşağıdaki sebepler olabilir.

 • Genetik

Kalıtımsal olarak ailenizden birinde varsa risk altında olabilirsiniz. Çoğu zaman ileriki yaşları beklemeden genç yaşta ortaya çıkan Huzursuz bacak sendromuna genetik faktörün etkin bir nokta olacağı üzerinde duruluyor.

 • Böbrek Yetmezliği

Aslında böbrek yetmezliği başlı başına bir etken değildir. Yalnızca demir eksikliği yaratır. Bu demir eksikliği ise Huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında önemli bir konuma sahiptir.

 • Demir Eksikliği

Demir eksikliği ve daha ileriki evrede demir eksikliği anemisi sonucunda bu durum sık sık gözlemlenebilir. Huzursuz bacak sendromu için en çok rastlanan ortak faktörler arasındadır.

 • Kronik Rahatsızlıklar

Diyabet, Romatoid Artrit, Tiroid bezinin düzensiz çalışması, Böbrek yetmezliği, demir eksikliği, anemi, fibromiyalji rahatsızlıklarının temelinde de yatabilir.

 • Gebelik

Özellikle hormon bozuklukları ve değişimleri ile alakalı olabileceği düşünülmektedir. Burada hamilelik döneminin son çeyreğinde sık gözlemlendiği söylenebilir. Özellikle son 3 ay içerisinde hamilelerin %25’i için geçici süreliğine etkin olan Huzursuz bacak sendromu ortaya çıkar.

 • Dopamin

Aslında Dopamin hormonu Huzursuz bacak sendromu ile ilgili değildir. Bunun arasındaki bağa rastlanmamıştır. Ancak beynimiz bu hormonu salgıladığında farklı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Dopamin hormonunu düzenleyici ilaçlar ise başlı başına bir Huzursuz bacak sendromu nedenine dönüşebilir.

 • Diğer Etkili Faktörler

Aslında bunları nedenler arasında saymak pek doğru olmayacaktır. Çünkü kimse antidepresan içtiği için huzursuz bacak sendromuna yakalanmaz. Fakat antidepresan kullanımıyla beraber belirtilerin arttığı kanıtlanmıştır. Yine alkol tüketimi, obezite, sigara kullanımı, kafeinli içecekler, hareket etmemek, alerjen ve tansiyon odaklı ilaçlar, B12 eksikliği, metal zehirlenmeleri ve psikolojik faktörler önemli tetikleyici faktörler arasındadır. Stres ve kaygı dolu bir yaşam bunu daha da ciddi boyuta taşıyabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Huzursuz bacak sendromu ile yaşayan insanların ağrılarla ve acılarla baş etme eşiği yüksektir. Bir diğer taraftan da buna uygun çözümler otomatik olarak üretilir. Yani beyin bacakta bir ağrı, acı, karıncalanma veya uyuşma hissettiği için bacağı hareket ettirme hissiyatını doğurur. Dolayısıyla HBS hastaları sürekli olarak bacaklarını oynatır ya da çeşitli döngülerle hareket ettirir.

 • Uyku Halinde Bacak Ağrıları

Bacak ağrısından kastın diğer tüm belirtileri kapsadığını söylemeliyiz. Burada temel ortak nokta ise geceleri daha fazla görülmesidir. Bazısı için karıncalanma bazısı içinse otomatik olarak ağrı ile uyanma şeklinde vuku bulur. Üstelik yalnızca gece yaşanmamaktadır. Gün boyu yaşanan Huzursuz bacak sendromu sonrasında uyku halinde çok daha artan bir şiddetle karşımıza çıkar.

 • Farklı Hisler Sonucunda Bacakları Oynatmak

Bu durumun çoğu hasta için istemsiz gelişen bir reaksiyon olduğunu söylemeliyiz. HBS hastaları için bacağı hareket ettirmek zorunda kalınmış bir eyleme dönüşür. Nörolojik anlamda beynin gönderdiği sinyaller burada oluşan hissiyatı yok etmeyi amaçlar. Acı, ağrı, batma, karıncalanma, kramp, keskin ve ani ağrılar, gıdıklanma gibi pek çok tarifi vardır. Hatta zonkladığı, bacağın içerisinde bir şeylerin dolaştığı veya buna benzer ekstrem ifadelere rastladığımızı belirtmeliyiz.

 • Bacağı Oynatana Kadar Geçmeyen Ağrı Hissi

Huzursuz bacak sendromu yaşayanların bir diğer ortak noktası ise bacak hareketlerinin çözüm üreten yapısıdır. Yani istemli veya istemsiz şekilde gözlemlenen bacak hareketleri bir nevi birbirinin kopyasıdır. Nörolojik olarak sinir ve beyin uyarıları sonucunda daha önceden geçen ağrılara dayanarak bacak hareketleri gözlemlenir. Gerçekten yapılan bacak hareketiyle beraber huzursuz bacak sendromu belirtileri minimal seviyeye geriler.

 • İstirahat ve Gevşemenin İşe Yaramaması

Genelde ağrı veya acı hissiyatı ile beraber kas gevşetici kullanımı yaygındır. Hatta bunun üzerine uzun süreli istirahat çok daha olumlu sonuçlar doğurur. Eğer bacak ağrılarınıza veya acı gibi hislere karşı böyle bir yol denediyseniz ve başarısız olduysanız Huzursuz bacak sendromu şüphesi ile doktora başvurmalısınız. Çünkü daha çok dinlenme formunda ortaya çıkar ve kasların gevşemesiyle şiddeti artar. Bu sebeple uyku halinde çok daha sık gözlemlenirken ayağa kalktığınızda ya da bacağınızı oynattığınızda pek gün yüzüne çıkmaz.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Yöntemleri

Kesinlikle nedenleri tam kesinleşemediğinden doğrudan tedavisi mümkün değildir. Ancak sebep olan faktörler ve huzursuz bacak sendromu öyküsüne sahip hastalarda görülen ortak unsurlar bir araya getirilebiliyor. Dolayısıyla sebep olabilecek faktörler için tedavi başlıyor.

 • İlaç Tedavisi

İlaç konusunda bu rahatsızlığa iyi gelen bir etki keşfedilememiştir. Verilen ilaçlar için uyku hapları, kas gevşeticiler, psikolojik ilaçlar, parkinson ilaçları örnek gösterilebilir. Ağrıyı veya diğer belirtileri hissetmenizi engelleyen ve kısa süreli rahatlama sağlayan ilaçlar etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

 • Yaşamsal Düzeninizde Köklü Değişiklikler

İlaç tedavisine nazaran daha fazla önerilir ve uygulanır. Bunlar ise yukarıda da belirttiğimiz tetikleyici faktörlerden uzak durmayı barındırır. Kafeinli içecekler ve alkollü içeceklerden uzak durmak ve sigarayı bırakmak ilk durağınız olacak. Hareket ettiğiniz süreyi arttırmanız gerekir. İşe yürüyerek gidip gelmek ya da gün içerisinde birer saatlik setler olarak tempolu yürüyüşler yapmak fayda sağlayacaktır. Gece uyumak ve gündüz uyanmak, biyolojik saatin bu düzene alıştırılması ve düzensizliğin ortadan kaldırıması önemlidir. Doktorunuz sağlığınız için önemli olan B12 veya demir eksikliği gibi faktörleri tespit ettikten sonra gerek beslenme gerekse ilaç desteği ile size önerilerde bulunacaktır.

Tüm bunların haricinde de Huzursuz bacak sendromu tedavisi kapsamında herhangi bir uygulama bulunmuyor. Etkilerini ve hissiyatı azaltmak içinse yoga benzeri egzersizler yapmak, masaj yaparak bacaklarınızın stabil kalmasını sağlamak önerilebilir. Aynı şekilde sıcak duş veya termal deneyimi tavsiye edilmektedir. Sürekli bacağınızın ağrısına veya karıncalanmasına odaklanırsanız bu etkinin kontrolünden çıkamazsınız. Dolayısıyla kendinize bir hobi edinerek stresten uzaklaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir