Hamilelikte Karın Ağrısına Neler Sebep Olur

193
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri

Gebelik birçok çiftin en mutlu olduğu dönemdir. Dünyaya gelecek olan yavru bebeklerini bekleyen anne adayları ise bu süre zarfında çektikleri sıkıntıları önemsemezler bile. Normal şartlarda yaşandığında acı dolu bir süreç olarak değerlendirilmesine rağmen annelik içgüdüsü devreye girer. Hamilelik sancıları ve karın ağrısından geçilmeyen dönemler uzun süreli periyotları kapsayabilir. Özellikle hamileliğin anatomisini ve fizyolojik anlamda anne adayının geçirdiği değişimi bilmek içinizi ferahlatabilir.

Normal şartlarda yer edinmemiş olan bir keseciğin içerisinde yaşam formunun oluşmasıyla gebelik başlar. Gebeliğin her geçen haftası bebek anneden beslenmek suretiyle büyür. Bu büyüme elbette ki karnın içerisinde bulunan kısımda meydana gelir. Bu kısım gebelikle birlikte oluşur ve doğum sonrasında ortadan kaybolur. Ancak karnın ortalama 2 ile 5 kilo arasında doğan bir bebeği yaklaşık 9 ay kadar barındırması gerekir.

Bunu sağlayabilmek içinse ciddi bir gerilmeye gider. Gerilme hem dışta dermatolojik olarak bazı deformasyonlara yol açar hem de iç kısımda bir takım değişiklikler meydana gelir. Meydana gelen bu değişimler esnasında da hamilelerde karın ağrısı en doğal semptom olarak gözlemlenir.

Hamilelikte Karın Ağrısının Olası Sebepleri

Hamileliğin birincil belirtileri arasında bile mide bulantısı ve karın ağrısı akla gelmektedir. Dolayısıyla bebeğin gelişimiyle beraber bu etkiler daha da artabilir. Çeşitli hassasiyetlerle birlikte son derece dikkatli olunan bir sürece girilir. Hamilelerin karın ağrısı çekmesi çoğunlukla normal karşılansa da bunun ciddi bir sebepten kaynaklanma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Şimdilik sıradan ve her hamile için olası görünen karın ağrısı sebeplerini sıralayacağız.

 • Gaz Sıkışması

Gaz sıkışmasının başlıca sebebi “progesteron” hormonunun artmasıdır. Artan hormon seviyesinin gaz seviyesini arttırması doğal bir durumdur. Gazın karın bölgesinde sıkışması ise hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir.

 • Kabızlık

Kabızlık hemen hemen her hamile için en sık görülen semptomlar arasındadır. Kabızlığı önlemek içinse yemek yedikten sonra mutlaka egzersiz yapmak ve besin lifi tüketimini arttırmak gerekir.

 • Dairesel Bağ Ağrısı

Dairesel bağ ağrısının sebebini bilmek için rahim yapısının anatomisine bakmak gerekir. İki bağ ile karşımıza çıkan rahim gebelik boyunca büyür. Bu büyüme ise bu bağları gerer. Gerildiği süre boyunca ağrılar değişken şartlarla gözlemlenebilir. Kimi hamilelerde 14 ve 26.hafta arasında aniden ortaya çıkan dayanılması güç ağrılar vardır. Kimisi için aynı dönemde daha hafif ama günlerce sürebilen ağrılar görünür. Çoğu zaman ani hareket, bir anlık boşluk veya pozisyon değişikliği sırasında gözlemlenir.

 • Braxton Hicks Kasılması

Yeterli su tüketilmediğinde daha sık gözlemlenen bir tür kasılma durumudur. Bu çoğu zaman bebekle veya doğumla ilişkilendirilebilir. Ancak yalancı kasılma olarak adlandırıldığını bilmelisiniz.

 • Rahatsızlıklar

Mide ve böbrek yapısının oluşan fizyolojik değişimle beraber farklılaştığı kabul edilebilir. Özellikle böbrek taşı ya da midede konumlanmış bakteriler ciddi karın ağrıları yaratacaktır.

 • Beslenme

Hazmı zor ve sindirim sistemini yoracak olan yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Zaten hamilelerin belirli yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Çünkü besinlere karşı bir hassasiyet doğabilir ve bununla beraber beslenme sorunlarıyla karşılaşılabilir. Hem anne için hem de bebek için bunun yaratabileceği olumsuz etkenler olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısına Neden Olan Önemli Sorunlar

Hamileler için bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu durum ise ister istemez kaygı veya stres gibi psikolojik değişimleri beraberinde getirir.

 • Düşük Riski

Düşük tabirinin hamilelik haberinden sonra ilk 13 hafta boyunca etkin olduğu bilinmektedir. Burada risk faktörünün ise %15 ile %20 arasında bir seviyede gösterebiliriz. Düşük belirtileri arasında 15 dakikada bir gerçek kasılmaları hissetmek ve bununla beraber koyu renk bir kanama görmek en net olanlarıdır.

 • Dış Gebelik

Tıbbi açıdan Ektopik gebelik olarak adlandırılan bu durum gayet az görünür. Ortalama olarak %2 oranında bir risktir. Yumurtanın rahme yerleşerek döllenmesi gerekirken rahme erişemediği durumlara denir. Bilhassa 6.hafta itibariyle karın ağrısı dayanılamaz bir noktaya ulaşır. Ayrıca bunun tespit edilmesi ve mutlaka doktorunuz tarafından müdahale edilmesi gerekir.

 • İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar ihtiyacı için tuvalete gitmenin ciddi bir soruna dönüştüğünü hissedersiniz. Burada ağrıyla beraber idrarla beraber vajinada yanma hissiyatı doğar. Tüm bunlar olurken karın ağrısı ile beraber terleme, yüksek ateş veya bulantı reaksiyonları gözlemlenebilir. Mutlaka müdahale edilmesi ve tedavisinin başlanması gereken vakalardandır.

 • Plasenta Problemleri

Karın ağrısı haricinde karnın şiş ve her zaman bu şişliği koruyan bir sabitliğe sahip olması risk doğurur. Plasenta rahimden ayrılarak doğuma uzun bir süre varken görevini tamamlamıştır. Gerçekten hayati risk taşıyan bir durumdur.

 • Preeklampsi

Bir çeşit zehirlenme olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon baz alındığında idrarla beraber protein çıkışı gözlenebilir. Yalnızca karın ağrısı ile kalmaz ve bulantı, kusma ve diğer tüm karakteristik gebelik belirtilerini tekrarlar. Preeklampsi bir bakıma hamilelik zehirlenmesidir.

Hamilelerin Karın Ağrısı İçin Ne Yapması Gerekir?

Hamilelik gayet meşakkatli bir süreçtir. Fakat tatlı bir bekleyişin ve bebeğinizin yaratacağı mutluluğu sağladığı bir telaşa sebep olur. Dolayısıyla bu süreçte çekilen ağrıların çok daha üst seviyelere çıkması bile katlanmanıza engel olmayacaktır.

Tabi ki hamilelerin karın ağrısını azaltmak için uyguladıkları yöntemler olduğunu söylemeliyiz.

 • Düzenli olarak hareket etmek
 • Ağrı veya sancı hissetmeye başladığınızda mevcut pozisyonunuzu değiştirmek
 • Ağrı hissiyle beraber yürüyüşe başlamak
 • Bol bol su içmek
 • Çok abartmadan öne doğru eğilebilir ve sonrasında doğrulabilirsiniz. Bu egzersizi sürekli tekrar etmek faydalı olacaktır.
 • Sağa veya sola yavaşça dönmek
 • Bel hareketlerinden kaçınmak ve özellikle çevreye dönerken tüm vücutla dönmek
 • Hiçbir ani hareket yapmamak
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir