Göz Yanmasına Neden Olan Çevresel Faktörler ve Tedavileri

241
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Göz Yanması Neden Olur?

Görme duyusunun diğer duyulara karşı olan üstünlüğü tamamıyla net olmasıdır. Yalnızca görerek veya gözlerimizle verdiğimiz tepkileri kullanarak bile iletişim kurabilmemiz mümkündür. Doğal olarak gözlerimizde oluşabilecek en ufak bir alerjik etkinin bile bize geri dönüşü pahalıya mal olabilir. Göz yanması sorunu bunlardan birisidir.

Göz Yanmasının İlk Belirtileri Nelerdir?

 

Gözün yapısı gereği oldukça korunaklı bir organ olduğu bilinir. Kirpiklerin konumu ve vücut hatlarına göre değişmesine karşın dikkat çeken göz çukurları birçok çevresel faktörü ekarte eder.

Ancak dış faktörler kadar tehlikeli olan alerjenler vücudumuzun her noktasında olduğu gibi tehlike saçabilirler. Göz yapısını bozabilecek düzeye ulaşan çok sayıda etken olduğundan dolayı göz yanması gibi problemler bile önemsenmektedir. Vücudumuzda birçok organın nakli gerçekleştirilse de göz naklinde tam anlamıyla istenilen sonuçlar alınabilmiş değil.

“Göz yanması belirtileri” arasında görülen belirgin noktalar arasında ise kaşıntı ve kızarıklık ilk sıradadır. Fakat bununla sınırlı basit bir hadise olmadığı bilinmelidir.

 • Gözde Sulanma
 • Göz Kaşınması
 • Gözü Açamama
 • Gözde Kızarıklık veya Kanlanma
 • Göz Seğirmesi
 • Göz Kuruluğu
 • Göz Hassasiyeti
 • Görüş Kaybı
 • Görme Netliğinde Azalma
 • Gece Görüş Kalitesinin Düşmesi
 • Gözde Batma Hissi

Göz Yanmasına Neden Olan Faktörler

Göz yanmasının nedenleri arasında gayet basit etkenler söz konusu olabilir. Fakat gözü etkileyen faktörler bunlarla sınırlı değil. Komplike bir göz rahatsızlığının habercisi olabileceği gibi “göz nezlesi” başlangıcı olarak değerlendirilebilir.

Konjonktivit başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilecek birçok komplikasyonun kaynağında göz yanması görülebilir. Çünkü halk tarafından önemsenmeyen bir göz rahatsızlığı olarak yorumlanır. Sebeplerini alerjik ve fizyolojik olarak iki ayrı noktada incelemek mümkündür.

 1. Alerjik Nedenler

Alerjik göz yanması sebepleri arasında birçok çevresel faktörü görebilirsiniz. Bunlar kadar önemli olan diğer bir nokta ise sebep oldukları alerjilerdir.

 • Küf Mantarı
 • Polen
 • Toz
 • Hayvan Kepeği ve Tüyü
 1. Çevresel Faktörler

Aynı zamanda alerjen yaratan pek çok nedeni burada da görebiliyoruz. Yine gözle teması durumunda oluşan yan etkiler arasında göz yanması sık sık gözlemlenir.

 • Güneş Işınları
 • Rüzgarlı Hava
 • Toz ve İs
 • Su Kloru
 • Sigara veya Nargile Dumanı
 • Kirli Hava Koşulları
 • Kozmetik Ürünler
 1. Göz Rahatsızlıkları

Bilhassa konjonktivit veya retina bazlı tüm göz sorunlarında bir takım müdahaleler söz konusu olabiliyor. Göze yabancı cisim batması, anlaşılamayan alerjik sebepler ve bazen görme merkezine kadar ilerleyen hastalıklar gözlemlenebilir. Bu tip rahatsızlıkların ise en önemli belirtileri arasında göz hassasiyeti ve göz yanması vardır.

Göz Yanması Nasıl Geçer?

Göz yanması süre bakımından oldukça minimal bir rahatsızlıktır. Olası bir yorgunlukla beraber gözünüzün performans açısından düşüş yaşadığını hissedersiniz. Bu durum kimisi için 8 saat araç kullandığında gerçekleşir. Kimisi içinse 12 saatlik bilgisayar kullanımı ile gözlerin dinlenmeye ihtiyaç duyduğu bir evre başlar.

Haliyle göz yanması her zaman komplike bir rahatsızlık olmadığı için kendiliğinden geçebilir. Eğer gözlerinizin yorgun olduğunu hissediyorsanız ve bundan kaynaklı bir yanma gözlemleniyorsa beklemeniz önerilebilir. Yinede 24 saati aşan bir göz yanması için mutlaka hekime başvurmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle göz gibi hassas organların burada riske atılabilecek düzeyde olmadığı aşikâr. Çoğu zaman önemsenmeyen bir göz yanması sebebiyle iltihaplar ya da daha ağır “göz travmaları” saptanabiliyor.

Göz yanmasına iyi gelen tedavi metotları arasında ise evde uygulayabileceğiniz birkaç unsur var. Örneğin gözleriniz dinlendirmek ve ışığa karşı hassasiyet oluşmaması için karanlık veya loş ışıkta gözlerinizi kısmak bile işlevsel sonuçlar doğuracaktır. Ancak tekrarlamakta fayda olduğunu söylemek gerekiyor. Göz yanması ne zaman geçer diye bekleyenlerin maksimum 24 saat içerisinde göz doktoruna başvurmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Göz Yanması Tedavisi

“Göz yanması tedavisi” yapılması için öncelikle sebepler bulunmalıdır. Komplikasyonların sebep olduğu bir göz yanması için göze medikal müdahale şart olacaktır. Tabi ki alerjenler ve konjonktivit gibi bir durum söz konusu olduğunda da damla kullanmak zorundayız. Çünkü bu tip göz rahatsızlıklarının ilerleyen süreçte çok daha ciddi problemlere yol açacağından emin olabilirsiniz.

Göz yanmasının tedavisi için doktora başvurduğunuz zaman ilk hamle damla olacaktır. Göz damlası ile sterilize edilen göz çeperinin belirli bir dinlenmeye ihtiyaç duyacağı aşikâr. Aslında doktorunuzun önerisi üzerine bir tedavi modeli üzerinde durulacağını bilmek gerekiyor. Burada verilen damla ve diğer ilaçların kesinlikle kullanılması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Herhangi bir şekilde göz yanması tedavi yöntemi belirlendiğinde ise bazı önlemler almak zorunda kalacaksınız. Hayat standardınıza bağlı olarak bilgisayarın başında daha az vakit geçirmek, ormanlık alanlara daha az gitmek, bahar aylarında dışarıda bulunmamak ya da güneş ve rüzgar gibi dış etkenlerden minimal seviyede etkilenmeye özen göstermelisiniz. Bu şartlar altında göz yanmasının iyileşmesi ortalama 2-6 gün arası sürecektir.

Verilere bakıldığı zaman insanların çok büyük bir çoğunluğunda göz kuruluğu kaynaklı bir yanma oluşuyor. Bunun ise retinanın ıslaklığını kaybetmesinden kaynaklandığı vurgulanıyor. Sık sık göz kırpmanın insan ve göz sağlığına hiçbir zararı yoktur. Fakat bu ufak ayrıntıyı bile es geçmek başta göz yanması olmak üzere çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Gözünüzle ilgili en ufak bir şikâyetinizde bile en geç 24 saat içerisinde doktora başvurmanız önem taşıyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir