Girişimciler İçin KOSGEB Sertifikası

116
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Girişimciler için KOSGEB sertifikasının ne işe yaradığını veya bu belgeyi nasıl temin edeceğinizi bilmiyorsanız, öğrenmenin tam zamanı.

KOSGEB, girişimcileri destekleyen ve sosyal hayattaki sayılarını artırmak için faaliyet gösteren bir kurum. Bu misyonla birlikte, hayalindeki işe atılmak isteyen vatandaşı destekleyerek ekonomik rekabete kazandırıyor.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nedir?

KOSGEB girişimcilik sertifikası, iş kurmak ve bunun için KOSGEB’ten destek almak isteyen herkesin alması gereken bir sertifika. Eğer kendinize ait bir iş kurmak istiyorsanız, ancak bunu finanse edecek bir sermayeniz yoksa, KOSGEB’in sunduğu hibe (geri ödemesiz kredi) ve faizsiz kredilerden yararlanabilmeniz için bu sertifikaya ihtiyacınız var. Üstelik bu sertifikayı hangi sektörde olursanız olun, hayalinizdeki işe başlamak için kullanabilirsiniz. Ama önce, KOSGEB kredi şartlarını detaylıca öğrenmeniz gerekir.

Ancak bu belge, tek başına bir iş yeri açmada yeterli olmaz. Yani KOSGEB Girişimcilik Sertifikası aldığınız takdirde yeni bir girişim için ihtiyacınız olan her şeyi tamamlamış olmazsınız. Bu belge, yalnızca KOSGEB destek programından yararlanabilmenize olanak sağlar. Bunu göz önünde bulundurarak sertifika programına başvurmalı ve planlama yapmalısınız.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası almak için başvuru yaptığınızda, başvurduğunuz kurum tarafından bir yeterlilik testine tabi tutulursunuz. Bu test, 18 yaşını geçen ve sertifikayı almak isteyen herkes için zorunlu bir aşamadır. Bu testte başarılı olan vatandaşlar, KOSGEB girişimcilik kursuna katılabilmeye hak kazanır. Bu aşamadan sonra ise sıra, kursa kayıt olmaya gelir.

KOSGEB başvuru şartları ise şu şekilde:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Okur ve yazar olmak,
 • PTT’den alınmış bir e-Devlet şifresine sahip olmak,
 • Girişimcilik kursuna katılmış olmak,
 • Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak,

Sertifika için başvuru tarihlerini takip edip, kaçırmamakta fayda var. Başvuru tarihleri yılın belli zamanlarında KOSGEB’in internet sitesindeki “duyurular” bölümünde ilan edilir. Burada yazan tarihlere göre, gereken şartları tamamlayan vatandaşlar KOSGEB Girişimcilik Sertifikası için e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilir.

Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde en kısa zamanda Girişimcilik Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Girişimcilik Sertifikası geçerlilik süresi 4 yıldır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

KOSGEB Girişimcilik Kursu’na başvurmak son derece kolay. Yapmanız gereken ilk şey e-devlet hesabınıza giriş yapmak. Ardından eğitim almak istediğiniz ili belirlemeniz gerekiyor. İli belirledikten sonra çıkan “KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu” sayfasını doldurarak onayladığınızda kursa kayıt olmuş oluyorsunuz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu’na kayıt olmak için de tarihleri takip etmek gerekiyor. Girişimcilik alanındaki uzmanlar tarafından alacağınız eğitime başvuruda bulunmak için, KOSGEB’in internet sitesindeki “duyurular” bölümünü kontrol etmekte fayda var.

Peki KOSGEB Girişimcilik Kursunda karşılanabilecek giderler nelerdir?

 • Katılımcı tarafından karşılanması gereken zorunlu giderler,
 • İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi,
 • Genel sağlık sigortası prim giderleri,

KOSGEB girişimcilik sertifikasını almak için bu eğitim sürecinden geçmeniz çok önemli. Bu kurs, KOSGEB bünyesinde ücretsiz olarak verilmektedir. Hatta sertifikayı İŞKUR ile almak isterseniz cep harçlığı almanız söz konusu.

Eğitim süresi tüm illere 32 saattir. 32 saatlik girişimcilik eğitimini başarıyla tamamladığınız takdirde alacağınız KOSGEB Girişimcilik Sertifikası ile, tüm hibe ve kredilerden faydalanma imkanı kazanırsınız.

Kurs süresince girişimcilere geliştirilecek iş fikri bulunması ve bu fikrin nasıl tüketiciye anlatılacağının belirlenmesi gibi konularda dersler verilir. Bu eğitim sonucunda girişimciler, işe yarar iş fikirleri bulmayı ve bu fikri geliştirip, pazarlamayı öğrenir.

KOSGEB Girişimcilik Kursundan Eğitim almak için gereken şartlar ise şu şekilde:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Halihazırda sigortalı olarak çalışmıyor olmak,
 • Emekli olmamak,
 • Daha önce herhangi bir girişimcilik eğitimi almamış olmak,

Bu şartları yerine getiriyorsanız bahsi geçen eğitimi belediyelerden, İŞKUR’dan, üniversitelerden veya meslek odalarından alabilirsiniz. Kurs dahilinde eğitimizi KOSGEB uzmanları tarafından alırsınız. KOSGEB’den alacağınız girişimcilik eğitiminde devamsızlık hakkı yoktur. Başvuru formunu ve daha detaylı bilgiyi KOSGEB’in resmi internet sayfasından da öğrenebilirsiniz.

Hesap

Peki Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla tamamlayıp KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’nı aldığınız zaman nasıl maddi imkanlar elde edeceksiniz.

Bu şartları sağladığınız zaman KOSGEB size 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 150.000 TL’lik bir destek sağlamış oluyor. Geri ödemeli olarak aldığınız 100.000 TL’yi ödemek istediğiniz zaman ise herhangi bir faiz’e tabi tutulmuyorsunuz. Bu nedenle aldığınız bu destekleri ödemesi son derece kolay.

Firmanızı kurmadan önce ilk olarak KOSGEB’e başvurmanız ve yine KOSGEB tarafından onay almanız gerekiyor. Onay aldıktan sonra ise 90 gün içinde firmanızı kurmalısınız. Aksi takdirde almış olduğunuz girişimcilik sertifikasının herhangi bir geçerliliği kalmıyor.

KOSGEB’e girişimcilik sertifikası için başvurmanın da bir sınırı var. Üst üste 3 kere reddedildiğiniz takdirde sertifika programına katılma hakkını kaybetmiş oluyorsunuz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası ile kuracağınız iş yerinde, maddi zorluklar yaşarsanız devletten 50 000 TL’lik bir bölümü geri ödemesiz olmak üzere toplamda 150 000 TL ‘lik destek almış olursunuz. Yeni kurulan bir iş yeri için, özellikle devlet tarafından yapılan bu yardımın işinizin büyümesine çok büyük katkıları olacaktır.

Aldığınız bu destek kredisini faizsiz bir şekilde ve belirlediğiniz taksit seçenekleriyle son derece rahat imkânlarla geri ödeyebilirsiniz. Tüm bunlar için tek yapmanız gereken KOSGEB Girişimcilik Kursu’ndan eğitiminizi tamamlayıp, Girişimcilik Sertifikası almak için KOSGEB kayıtlarını gerçekleştirmek.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir