Gelir Gider Dengesi Nasıl Sağlanır

263
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu denge gerçekten birçok birey için zor iştir. Çünkü; içinde yaşanılan dünya tamamen tüketime odaklı bir dünya olduğu için, haliyle insanın bu hızlı tüketime dur demesi neredeyse imkânsız gibi gözüküyor. Gelirin belli bir limiti vardır. Maddi olarak refah yaşayan insanların bile gelirlerinin bir sınırı vardır.

İşte bu sınırlı gelir ister istemez harcamaları da sınırlı yaptırmak zorundadır. Peki insanların gelir gider dengesinde en çok zorlandıkları ne olabilir? İlk başta harcamaların gelirden fazla olması insanın bütçesi epey zor durumda bırakır. Bu yüzden ilk bakılması gereken harcamayı gelire göre yapmaktır.

Buna dikkat edilmiyorsa yüksek gelirli bir ailede ekonomik sıkıntı çeker. Aslında insanın geliri ne kadar artarsa o gelir gider dengesi de ona göre bozuluyor.

İnsanların harcama kapasiteleri artıkça harcama potansiyelleri de büyük bir hızla artıyor. Peki bu durumda nasıl bir önlem alınabilir, bu hiç sonu gelmeyen harcamalara? Şimdi aşağıda madde madde bu mevzulara değinilecektir. Ekonomik dengenin sağlanabilmesi için ilk yapılması gereken;

Gelir Gider Listesi Hazırlamak

Her gelir kalemi not düşülerek oluşturulan bir çizelge, takip etme işini daha da kolaylaştıracaktır. Bu gelir listesine göre harcamaları takip etme ciddiyeti kazandırır.

İnsan harcama yaparken mutlaka gözüne yapmış olduğu bu liste gelir ve gereksiz harcamalardan kaçınır. Bu dönemde çok yaygın olan bir başka yanlış da borçlanarak mülk sahibi olmaya çalışmak, bu kredi borçlanmaları ipin ucunun kaçmasına sebep oluyor. İnsanlar mülk sahibi olalım derken bütçe açığından dolayı ciddi ekonomik krize ve haliyle strese giriyorlar. Bu tarz sıkıntılara girmeden de mülk sahibi olunabilir.

Önce ufak yatırımlarla başlanıp bu yatırımlar satılarak karlı yeni büyük yatırımlara yerini bırakıp daha büyük mülk sahibi olunabilir. Ya da gelirin bir kısmından harcamalardan sonra biraz birikim yapılarak da bu sağlanabilir. Bunun için karşımıza başka bir madde çıkıyor.

Giderlerin Çok Açık Bir Şekilde Hesaplanması

Aylık giderlerin çok iyi bir şekilde listelenmesi lazım, hatta bunların belli sınıflandırılması yapılırsa mükemmel olur. Bütçenin daha rahat olduğu aylarda ihtiyaç dışı alımların ayarlanması bile bu denge için çok önemlidir. Önemsiz gözüken veya küçük gözüken harcamalar bazen ciddi bir maliyet oluşturabilir.

Bu gider hesaplamalarında ihtiyaç sırsı da çok önemlidir. Eğer ihtiyaç sıralamasında daha az gereken bir alım ay içerisinde, asıl lazım olan ürün için tekrar harcama yapmayı gerektirir. Bu durum da sürpriz harcamaların ortaya çıkması demektir ki bütçe bu ufak harcama ve sürpriz harcamalar gelir gider dengesinin bozabilir. Bir başka denge sağlamaya yarayan unsura bakalım.

Harcamalarda Tasarrufa Gidilmesi

Harcamaların başında özellikle faturalar gelir, ilk faturalarda tasarrufa gidilirse işin temeline inilmiş olunur. Aslında farkında olmadan, temel harcamalarda ciddi bir fazla harcama söz konusudur.

Bunun dengelenmesi için yapılan bütün mecburi harcamaları tek tek gözden geçirip hepsinde yapılabilecek tasarrufu yapabilmektir. Mesela işe giderken araç kullanmamak veya dışarda yemek yemeği azaltmak gibi şeyler tasarruftur. Bir başka madde ise aslında uygulaması kolay olan ama biraz zaman isteyen bir uygulamadır.

Gelir Gider Dengesi İçin Alışverişi Toplu Yapmak

Bütçeyi çok rahatlatacak bir uygulamadır. Özellikle tercih edilen alışveriş merkezi, toptan fiyatına parekende satış uygulaması olan yerlerse denge çok güzel sağlanır. Bu durumda toplu alışveriş düşüncesiyle ay içerisinde ihtiyaç duyulan şey alıveriş haftasına bırakıldığından ekstra harcamalarda minimuma indirilmiş olur.

Bunu yanı sıra tolu alışveriş yapılırken ödeme gücünün üstünde bir alım yapılmamalıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir