Fibernet nedir, fibernetin özellikleri nelerdir

158
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternetin doğuşu, insanlık tarihinde çok büyük ve önemli sonuçları da beraberinde getirdi. Hangimizin elinde, evinde internet yok ki! Elbette çok az insan internetle işim olmaz deyip kullanmıyordur ya da hayat şartları internet kullanmalarına müsade etmiyordur. O zaman hemen soruyu değiştirip şöyle soralım: İnternet kelimesini duymayan var mıdır? İşte internetin büyük küçük demeden her kesimden, her yaştan insanla haşır neşir olması onu herkesçe bilinir hale getirdi. İnsanların aceleci tavırları, bir şeye derhal sahip olma isteği internetteki hıza da yansıdı.

İnternetin doğduğu günden bu güne gelişimi o kadar farklılaştı ki internet adeta hızda sınır tanımaz hale geldi. İnternetin geldiği bu son noktada karşımıza yeni bir kavram çıkıyor:

Fibernet. Basit tanımla fibernet; kullanıcılarına yüksek hızda internet kullanmalarına izin veren bir teknoloji ürünüdür. Hayatı kolaylaştırma açısından oldukça faydalı bir teknolojiyle tanışmış olduk. Fibernet geldi, sanal dünya hız kazandı.

Fibernetin Taşıdığı Bazı Özellikler Bulunuyor. Bunlar;

  • Fibernet öncesi internet bağlantısı bakır kablolar üzerinden sağlanırken daha sonra cam kablolar yardımıyla sağlanmaya başlandı. Işık hızı prensibi ile çalışması da internetin hızını arttırdı.
  • Fibernet için telefon hattına ihtiyaç yok. Hat olmadan da internete bağlanıp hızın keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Maliyeti milyonları bulduğundan Türkiye’nin çok az ili dahil dünyanın bazı yerlerinde kullanılabiliyor.
  • Fibernet ile dolaşım 1000 Mbps hızını yakalarken bazı gelişmiş ülkelerde bu hız 7-8 katına ulaşabiliyor.
  • Fibernet uyumlu internet her yerde kullanılmıyor. Bulunulan yerin alt yapısının fibernete uyumlu olması gerekiyor.

Fibernet ve ADSL Arasındaki Fark

Elbetteki ADSL, hemen her evde bulunan bir internet bağlantısıdır. Fibernet gelince de çoğu evde hala kullanılmaya devam edilmektedir. Bundaki en büyük etken, fibernet için uygun alt yapının henüz tamamlanmamış olmasından dolayı her yerde bulunmamasıdır.

ADSL bağlantısı bakır kablolarla gerçekleştirilmekte olup, fibernet bağlantısı da oldukça ince cam kablolarla sağlanmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ışık hızı olarak tasvir edilen hız, ADSL bağlantısına göre fibernetin kalitesini ve hızını ortaya koyan farklardandır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir