Faizlerin Düşmesi Kişiler için Ne İfade Eder

67
Bu makeleyi Ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Faizlerin Düşmesi Bizler İçin Ne Anlama Geliyor?

Faizlerin düşmesi ekonominin iyiye gittiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebiliyor. A Haber ekranlarında konuşan Özlem Denizmen ise bu konuya değinerek kâr oranımıza ilişkin açıklamalarda bulundu. Günümüzde faizlerin düşmesi bizler için ne anlama geliyor sorusu her zaman gündemde kalıyor. Çünkü faiz oranları çift taraflı olarak düşünülmek zorunda oluyor. Şu an için faizleri kredi bazında incelediğimizde tüketiciye yarar sağladığını görebiliriz.

Tabi ki bir tarafın yarar sağlaması demek mevduat yatırımcısı için zarar anlamına geliyor. Daha doğrusu şu an alınan faiz tutarının düşen faiz oranlarıyla alınamayacağını gösteriyor. Durum tam anlamıyla şu şekilde özetlenebiliyor.

  • Düşen Kredi Faizleri ile kredi ödemeleri azalıyor.
  • Düşen Mevduat Faizleri ile alınan faiz tutarı azalıyor.

İkili kombinasyon şeklinde ilerleyen bu dalgalanmaların yükselme eğilimi aynı an itibariyle oluyordu. Yani değişen pek bir şey yok. Yalnızca kredi çekenlerin yeniden yapılanma ihtimalleri doğuyor.

Bildiğiniz gibi kredilerin yeniden yapılandırılması için belirli şartların sağlanabilmesi gerekiyor. Örneğin mevcut ödemelerin sorunsuz yapılması, belirli vade farkının altında düşülmesi, anapara borcu haricinde faiz kısmının ödenmemiş olması kâr sağlayan etkenler olarak görülüyor. En basit seçenekle vade sayısını arttırmak ve daha düşük oranlarla daha az ödemek mümkün olabiliyor.

Yinede yatırımcının yüzünü güldürecek öneriler sunmaya devam ediliyor. A Haber ekranlarında yatırım yapacak olan mevduatçılara da hisse senedi önerisi veriliyor. Böylece faiz kazancı gibi kazanım sağlayabilecek bir yatırım aracıyla tanışacaklarını duyuruyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir