Evi Hızlı ve Kolay Satabilmek için Ne Yapmalı

75
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Evinizi Uygun Fiyatla 3 Ay İçerisinde Satabilirsiniz

Ev satış sektörüne bakıldığında çok ciddi zaman dilimleri ile karşılaşıyoruz. Günümüz şartlarında bu durum yıllara kadar uzanabiliyor. Fakat 1-3 ay arası ev satışının en sık yaşandığı süreçtir. Genel geçer bir algıyla uygun fiyatla ev satışını hızlandırmak mümkün olacaktır.

Aslında uygun fiyattan kastımız evinizin doğru değerinde satmak anlamında kullanıldığını bilmelisiniz. Eğer evin değeri 70.000 TL ise 80.000 TL üzerinde bir tutara evi satmanız mümkün değildir. Bunun için birçok farklı kıstastan söz ediliyor. Örneğin içinin yapılı olması veya çeşitli yatırımların yapılması evin fiyatını belirli oranda arttırıyor. Fakat yatırım tutarı kadar arttırmayacağını bilmelisiniz.

Evini Hızlıca Satmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ev satmak için fiyat nasıl belirlenir sorusunun cevabını aşağıda yer alan maddelerden bulabilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra bazı detayları önemsemek zorundasınız. Çünkü evinizin ortalama satış süresi olan 1 ile 3 ay aralığında satışının tamamlanmış olması gerekir. Bu süre zarfında satılmayan bir ev için yanlış yapılan bir satış politikası gündemdedir.

  • Fiyat Politikasında Hata

Biçtiğiniz fiyatın ekspertiz ile raporlanarak ne denli doğru olduğu tespit edilebilir. Fakat bunu genel olarak algılamanın yolu evinizi görmeye gelen ciddi alıcılara bağlıdır. 10 ciddi alıcının gelip evinizi satın almadan gitmesi durumunda eve biçilen fiyat ortalama değerin üzerindedir.

  • Evin Yaşı

Evinizin yapıldığı yıl ve kaç yıldır kullanıldığı burada önemli bir etkendir. 50 yıldan sonra her binanın bariz sorunlarla yüzleştirdiği biliniyor. Hatta 30 yıllık apartmanlar bile krediyle alımlarda tereddüt yaşatabiliyor.

  • Evin Özellikleri ve Bakımı

Bazı evler 30 yaşında olmasına rağmen yeni gibi kalır. Bazıları ise 10 yıllık olduğunda rutubetten geçilmez. Rutubet, güneş ve hava görmeyen duvarlar ya da benzer detaylar gerçekten büyük bir etkendir. Sorunlar arasında yer aldığı için fiyatı etkiler. Aynı şekilde evin kaçıncı kat olması, baktığı cephe, balkon sayısı, kullanım alanı gibi kriterler fiyatı belirleyen unsurlardır.

  • Evin Konumu

Lokasyon en önemli detaylar arasındadır. Semtinizde, mahallenizde veya sokağınızda sizin evinizle emsal olabilecek nitelikteki evlerin ne kadara satıldığına bakın. Eğer arada uçurum bir fark var ise hatalı bir fiyat politikası izliyorsunuz demektir.

  • Ekstra Özellikler

Bir binada garaj veya otopark olması fiyatını direkt olarak etkileyen detaylar arasındadır. Yine çatı kısmında sorun olmaması ve üzerine teras gibi ortak kullanım alanlarının eklenmesi, mantolama yapılması ve diğer ekstra yatırımlar burada önem kazanır.

  • Ev Satışında Ortak Noktalar

Evinizi samimi olduğunuz ve işle olan esnaflara satılık olarak bildirin. Böylelikle mahalleye gelen ve ev arayan herkese evinizin haberini uçurmuş olursunuz. Hızlı satış için bu önemli bir detaydır.

  • Onarım ve Tamir

Eğer fiyatın yüksek olması gibi bir temenniniz varsa hiçbir sorununun olmaması gerekiyor. Akıtan lavabolar, dökülmüş boyalar, yapılmamış parkeler, sorunlu elektrik tesisatı ile yüksek fiyatlara ev satabilmek mümkün değildir. Bunun yerine tadilat ettirmek ve bir miktar zam ile değerinin üzerine çıkabilmek mümkün olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir