Ev Payı Almak Nedir, Nasıl Satın Alınır?

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Alamıyorsanız Evin Belirli Bir Payını Satın Alabilirsiniz

Ev alamayanlar için gayrimenkul sertifikası olarak duyurulan bu sistem yürürlüğe girdi. Sistemin pay olarak işlemesindeki en önemli nokta ise küçük yatırımcı oluyor. Yani yeni projelerde yararlanmak üzere küçük yatırım tutarlarıyla pay sahibi olunabilmesi mümkün görünüyor.

Gayrimenkul sertifikası sisteminin çok yeni oluşundan dolayı ev alımı için düşünülen sistemin küçük yatırımcıya umut olacağı öngörülüyor. Bunun için pilot bölge olarak seçilen Başakşehir son yılların emlak nirvanası olarak görülmekte.

Projenin başlamadan satışa çıkan etaplarından pay sahibi olabilmek mümkün hale gelecek. Örneğin TOKİ önderliğinde başlayan ve Park Mavera 3 etabını kapsayan Makro İnşaat projesinde de bu sistem kullanılacak. Dileyen bireysel olarak dileyen ise kurumsal olarak binalardan pay satın almak suretiyle yatırım yapabilecek.

Örneğin Gayrimenkul sertifikası ile pay satın almak isteyenlerin yapacağı hesaplama şu şekilde görünüyor. Park Mavera 3 etabında belirlenmiş olan pay tutarının 42.5 TL olduğu açıklandı. Yatırımcılara 125 metrekarelik bir evin sahibi olabilmek için 11.580 pay bölündüğü duyuruldu. Bu demek oluyor ki 492.150 TL dolaylarında bir pay satışı yapılacak ve gayrimenkul sertifikası dağıtılacak. Tutarın belirli miktarıyla daha fazla payın sahibi olmak mümkün olacak.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Gülistan Alagöz tarafından yayımlanan haberde bu uygulamanın fazlasıyla kârlı olabileceğinden söz ediliyor. Ortalama 36 sürecek yapım aşamasında da bu pay satın alma işlemleri devam edecek. Eğer inşaat bitimine kadar 11.580 pay elde ederseniz totalde 125 metrekare bir daireniz olacak. Fakat aynı şekilde borsada aldığınız bu payların değer artışı kesin olarak görülüyor. Bu değer artışını dilerseniz borsadaki paylarınızı satarak nakde çevirebileceksiniz.

Yani Park Mavera 3’ten 42.5 TL karşılığında pay alarak ev sahibi olmak veya kâr elde etmek mümkün olacaktır. Günümüzde bu standartlarda ev sahibi olabilmek için tüm fırsatlar yeniden yapılandırılıyor. Doğal olarak ev alamıyorsanız pay alarak ev sahibi olabilirsiniz mottosunun daha da yayılması muhtemel görünüyor. Artık ekonominin geldiği nokta ve kredi faiz oranları hesaba katıldığında bu tip yeni metotların devreye girmesi pekte zor görünmüyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir