Ev Kredisini Ne Zaman Yapılandırmak Mantıklı?

63
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Kredimi Yapılandırmak İçin Doğru Zaman Hangisi?

Ev kredisi çeken herkesin aklında değişken faiz oranları var. Bu oranlara bakıldığında da ister istemez ev kredisini yeniden yapılandırma fikriyle karşı karşıya kalıyoruz. Peki ya bu doğru bir hamle mi? Yani ev kredisini yeniden yapılandırdığımızda gerçekten kâr etmiş oluyor muyuz?

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Eğer doğru an itibariyle doğru bir faiz oranıyla yeniden yapılandırma yapılabilirse kârlı çıkmak mümkün. Tam tersine mevcut kredi tutarınızı yanlış bir zamanda yapılandırırsanız daha da kötü bir süreç yaşayabilirsiniz.

Ev kredisi için ne zaman yapılandırma yapmak daha doğru denildiğinde faiz farkına bakılmalıdır. Ödediğiniz kredinin 1.37 faiz oranıyla açıldığını ve yıllardır devam ettiğini düşünelim. 1.20 oranlı faiz için tüm faiz borcunu ödediğiniz krediyi yapılandırmamanız daha doğru olacaktır. Temel mantalitesinin ödediğiniz süreç ile ilgili olduğunu buradan da anlayabilirsiniz.

Ev Kredisini Ne Zaman Yapılandırmak Mantıklı?

Eğer ev kredisi çektiyseniz muhtemelen 100 veya 120 ay gibi yüksek bir vade oranına sahipsiniz demektir. Kredilerde oluşan temel ödeme mantığı ise her zaman aynıdır.

  • Kredinin vade süresinin ilk yılları faiz tutarını ödersiniz.
  • Kredinin vade süresinin son yılları anapara tutarını ödersiniz.

Bu mantıkta gittiğimizde ise ilk yıllar boyunca kredinin anaparasının çok az bir kısmını ödemiş olursunuz. Yani sizin elinize geçmemiş saf faiz tutarını ödemekle zamanı geçirirsiniz.

Haliyle faiz tutarını bitirdiğiniz bir kredinin yalnızca anapara tutarı kaldığında yapılandırma yapmanız pek doğru değil. Bu hataya düşen çok fazla insan görüyoruz. Oysa hata olmaması için 1.37 orandan 1.00’ın altında düşecek kadar büyük bir faiz düşüşü gözlenebilir. Bunun haricindeki düşüşler size büyük bir kazanç sağlamayacaktır.

Yinede kredi faizleri düştüğünde veya ev kredisini yapılandırmak istediğinizde kullanabileceğiniz seçenekler var. Bunlar temel anlamda ev kredisi yapılandırma amacıyla belirli bir karşılaştırma yapıyor. Karşılaştırma siteleri tüm bankaları kıyaslayabilmek için güncel bir çözüm sunuyor. Edindiğiniz bilgileri ise direkt olarak bankalarla görüşerek teyit etmenizin önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Size düşük faizle kredinize refinansman sağlayabilecek bankalar olduğunu unutmayınız.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir